مدیریت هزینه ها در خوابگاه دخترانه بخش دوم

کنترل مخارج زندگی در پانسیون دخترانه سعادت، بخش دوم

 

در قسمت پیشین، باهم درباره روش‌های کنترل مخارج زندگی به صورت انفرادی و در خوابگاه، درحالی که به دور از خانه و خانواده‌ی خود زندگی می‌کنید صحبت کردیم. می‌دانیم که داشتن زندگی نسبتا خوب و مرفه، در چنین وضعیت اقتصادی، نیاز به تلاش بیشتر و برنامه‌ریزی دقیقی برای خرج کردن بودجه دارد و بدون درنظر گرفتن راه‌های پس‌انداز و حذف خرج‌های اضافی، ممکن است دچار مشکلات بزرگ مالی شوید. پس اگر شما هم قصد دارید به صورت جداگانه و دور از خانه و خانواده زندگی کنید، حتما مقاله پیشین را بخوانید و این مقاله را هم از دست ندهید.

 

لازم نیست همه‌چیز را خودتان خریداری کنید!

 

اگر در خوابگاه دخترانه زندگی می‌کنید، باید بیشتر مراقب موجودی کارتتان باشید. نیازی نیست هرچیزی که به آن احتیاج پیدا می‌کنید را بخرید. منظور این نیست که از نیاز خود صرف‌نظر کنید، بلکه به شما پیشنهاد می‌شود در صورت امکان آن چیزی که نیازمندش هستید را به امانت بگیرید. ممکن است شما یک پتوی تازه احتیاج داشته باشید، خب می‌توانید از مسئولین پانسیون دخترانه سعادت بخواهید که یک پتو را برای مدتی در اختیار شما قرار دهد. یا ممکن است یک کتاب درسی را برای مدت کوتاهی نیاز داشته باشید. بهتر است به جای خریدن آن و صرف کردن هزینه، کتاب را مدتی از یکی از همکلاسی‌ها و یا دوستانتان به امانت بگیرید.

 

استفاده از لوازم دست دوم

 

بدانید که لزومی ندارد همه‌چیز را نو و دست اول در اختیار داشته باشید. شما دانشجو هستید! یا برای کار در خوابگاه دخترانه تهران ساکن شده‌اید. پس خرید لوازم دست‌ دوم که سالم هستند و کار شما را راه می‌اندازند، نه کاری چیپ و نه زشت است! بلکه یک روش مناسب برای افرادی است که در شرایطی زندگی می‌کنند که پول جیبشان مهم‌تر است از نو یا دست دوم بودن یک وسیله که بهرحال سالم و به اصطلاح کار راه بینداز است. پس به‌جای تلف کردن وقت در فروشگاه‌های لوکس و گرانقیمت، می‌توانید سری هم به سمساری‌ها بزنید.

 

کم‌تر به رستوران و کافی‌شاپ بروید

 

تا وقتی در کنار خانواده‌ی خود زندگی می‌کنید، ممکن است به اینکه در کافه‌ها وقت بگذرانید، عادت کرده باشید. اما زندگی انفرادی شرایط متفاوتی دارد. باید بسیاری از عادت‌های خوشایند و البته پرهزینه خود را ترک کنید و کمی‌ به فکر جیبتان باشید! پس سعی کنید بیشتر سعی کنید به‌جز در مواردی؛ تا رسیدن به خوابگاه دخترانه صبر کنید و یک میان‌وعده کم‌هزینه‌تر و در عین‌حال سالم‌تر برای خود حاضر کنید.

 

 

 

از امکانات خوابگاه و پانسیون دخترانه سعادت استفاده کنید

 

یک روش منطقی و خوب برای مدیریت هزینه‌ها، استفاده از امکاناتی است که خوابگاه و پانسیون دخترانه در تهران در اختیار شما قرار داده‌است. به عنوان مثال اگر برای شما امکان‌پذیر است، می‌توانید وقت خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که به تایم ناهار و شام پانسیون دخترانه سعادت برسید و غذای خود را به موقع و گرم سرو کنید. در این صورت نیازی نیست که خارج از محیط خوابگاه و یا پانسیون غذا بخورید و هزینه اضافی داشته باشید. همچنین می‌توانید کمی وقت بگذارید و لباس‌هایی که نیاز به شست‌وشو و اتو کشی دارند را خودتان با استفاده از امکانات خوابگاه بشویید و اتو کنید و هزینه اضافی برای بردن لباس‌ها به لاندری و خشکشویی صرف نکنید.

 

به این‌ترتیب با کمی وقت گذاشتن و توجه به هزینه‌ها، می‌توانید کنترل بخش مالی زندگیتان را بهتر و مناسب‌تر در دست بگیرید و نگرانی‌های مالیتان را کاهش دهید. البته این به معنای خساست نیست، چرا که در بسیاری از اوقات شما مجبورید هزینه‌ای را صرف چیزی کنید که چشم‌پوشی از آن امکان‌پذیر نیست.

با رعایت نکاتی که گفته شد، سعی کنید شرایط زندگی به دور از خانه و خانواده را به یک فرصت برای توانمند شدن و همچنین یک دوره به‌یاد ماندنی از زندگی خود تبدیل کنید.