مدیریت هزینه ها در خوابگاه دخترانه

یکی از چالش‌هایی که افراد تازه وارد به خوابگاه های دخترانه همواره با آن مواجه‌ هستند، کنترل هزینه‌ها و مخارج زندگی است به گونه‌ای که بتوانند حد متوسطی از نیازهای خود را برطرف کنند و دچار مشکل نشوند. همانطور که می‌دانید، با توجه به وضعیت اقتصادی هندل کردن مخارج و هزینه‌های زندگی برای اکثر افراد دشوار است. پس برای مواجه نشدن با مشکل، باید حتما پیش از اینکه اقدامی به خرج کردن بودجه‌ی خود داشته باشید، باید یک برنامه مشخص از نیازهای خود داشته باشید تا بهتر و منطقی‌تر با این مسئله برخورد کنید.

می‌دانیم که زندگی در شهرهای شلوغ و بزرگی مثل تهران، مخارج بالاتری نسبت به شهرهای کوچکتر و شهرستان‌ها دارد. فرقی نمی‌‌کند که برای کار به تهران آمده‌اید یا برای تحصیل، در هرصورت باید حتما بودجه‌ی خود را به گونه‌ای تقسیم‌بندی کنید که دچار مشکل نشوید.

 

افرادی که در  خوابگاه و پانسیون دخترانه در تهران زندگی می‌کنند، با رعایت این موارد می‌توانند هزینه‌های خود را بهتر مدیریت کنند و کمتر دچار چالش‌های مالی شوند:

۱-استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی کم‌خرج تر بجای استفاده از تاکسی و تاکسی‌های اینترنتی:

اگر محل سکونت شما به ایستگاه مترو و یا بی‌آرتی نزدیک است، حتما بجای استفاده از تاکسی‌های اینترنتی پرهزینه، از این گونه وسایل حمل‌ونقل استفاده کنید. ممکن است چند دقیقه‌ای را منتظر رسیدن اتوبوس یا مترو بمانید، یا فضای این دو وسیله کمی شلوغ و آزاردهنده باشد، اما مطمئنا از نظر مالی برای شما بسیار به‌صرفه‌تر است.

 

۲- خرید مواد خوراکی مورد نیاز از بازارهای میوه و تره‌بار:

اگر می‌خواهید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید، به‌جای خرید کردن از فروشگاه‌های میوه و سبزیجات در محله، به مراکز عمده‌فروشی میوه‌ و تره‌بار مراجعه کنید و میوه و سبزیجات و سایر مواد غذایی را با کیفیت بالا و با قیمتی مناسب‌تر از فروشگاه‌ها خریداری کنید. این روش خرید کردن برا افرادی که در خوابگاه دخترانه  زندگی می‌کنند، مقرون به‌صرفه‌تر است.

 

۳- به اندازه کافی خرید کنید!

متناسب با میزان مصرف خود خرید کنید. شما یک نفرید و لزومی ندارد که حجم زیادو یا حتی حجم متوسطی از مواد غذایی را نگهداری کنید چرا که هم فضای زیادی را اشغال می‌کند و باعث مزاحمت برای سایر ساکنین خوابگاه و یا پانسیون می‌شود، و هم اینکه به زودی و پیش از مصرف شدن فاسد می‌شود و عملا بودجه‌ی شما وارد سطل آشغال می‌شود! پس مواد خوراکی و سایر موادی که تاریخ انقضا دارند را به‌اندازه خریداری کنید تا در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

 

۴- کالای بادوام بخرید:

یکی از اصول زندگی اقتصادی و به‌صرفه، خرید کالای بادوام است. حتی اگر مبلغ بیشتری را باید برای آن بپردازید، مسئله‌ای نیست! این کار را بکنید و در عوض مدت بیشتری از آن استفاده کنید. مصرف کردن پول برای پوشاک بی‌دوامی که فقط و فقط جنبه زیبایی دارند، یکی از اشتباهاتی است که اگر دچار چالش مالی هستید، نباید انجام دهید. کالای مناسب و بادوام، چه پوشاک باشد یا وسایل برقی و ... یکی از راه‌های بهتر هزینه کردن مخارج است. پس اگر تنها زندگی می‌کنید و باید مخارجتان را بهتر از قبل کنترل کنید، یک کالا را فقط بخاطر اینکه زیباست خریداری نکنید. سایر ویژگی‌ها را هم بسنجید و بعد تصمیم بگیرید.

با رعایت این چند مورد و موارد دیگری که در بخش بعد گفته خواهد شد، بهتر و راحت‌تر می‌توانید با زندگی در  پانسیون دخترانه تهران سازگار شوید و کمتر دچار چالش‌های مالی و اقتصادی شوید. پس در بخش بعد هم با ما همراه باشید.