جادوی موسیقی در خوابگاه دخترانه

گاهی زندگی در خوابگاه دخترانه و هر مکان دیگری به قدری غیر قابل تحمل و جدی می شود که انسان به راه های مختلفی در پی دلنشین کردن لحظات خود است. کارهای هنر و به طور کلی هنر یکی از راه هایی است که زندگی خشن و جدی را برای انسان ها قابل تحمل می کند. یکی از زیباترین و دلنشین ترین هنر ها هنر موسیقی است. موسیقی مانند پر پروازی می ماند که به انسان ها فرصت پرواز کردن و دیدن پهنه هایی وسیع تر از آنچه در جلوی چشمانشان است را می دهد. موسیقی از جمله هنرهایی است که مرز خاصی نداشته و همه افراد در هر نقطه از این کره خاکی می توانند با گوش دادن به موسیقی لحظه های خود را رنگی کنند. یکی از مکان هایی که موسیقی در آنجا طرفداران پر و پا قرص خود را دارد، خوابگاه است. 

خوابگاه دخترانه

در خوابگاه های مختلف از جمله خوابگاه دخترانه تهران و سایر مکان ها افراد موسیقی را با زندگی روزانه خود عجین کرده اند. وقتی به یک خوابگاه دخترانه قدم می گذارید کمتر اتاقی را می توانید پیدا کنید که صدای موسیقی از آن به گوش نرسد. ساکنین خوابگاه دخترانه از نقاط مختلف کشور با فرهنگ های بومی خاص خود هستند. هر یک از این فرهنگ ها موسیقی مخصوص به خود را دارند. این مساله سبب می شود که در خوابگاه دخترانه موسیقی های مختلف اعم از موسیقی فارسی، کردی، ترکی، عربی، لری، گیلکی و غیره به گوش برسد. گوش دادن به موسیقی فرهنگ ها و ملل مختلف و طنین انداختن این نوای زیبا و رح بخش در خوابگاه دخترانه سبب می شود که روحیه ساکنین خوابگاه دخترانه در تهران و سایر شهرها به کلی تغییر کند.

چرا گوش دادن به موسیقی در خوابگاه دخترانه مفید است؟

گوش دادن به موسیقی در هر شرایط و موقعیتی برای روان انسان ها مفید و ضروری است. بله درست است به راستی موسیقی مانند غذای روح انسان است که در هر شرایطی گوش دادن به آن می تواند روح انسان ها را جلا بدهد. در این میان در خوابگاه دخترانه در تهران به دلیل ماهیت زندگی در این مکان و دور بودن افراد از خانواده و همچنین فشار روحی که افراد در اثر زندگی مستقل از خانواده تجربه می کنند می تواند روح ساکنین خوابگاه دخترانه را غمگین کند. در چنین شرایطی است که موسیقی به کمک این افراد آمده و گاهی با موسیقی آرام و گاهی نیز با موسیقی شاد موجب تسلی خاطر ساکنین خوابگاه دخترانه می گردد. 

خوابگاه دخترانه

رسیدن به تفاهم در نوع موسیقی قابل پخش در خوابگاه دخترانه

همه ما می دانیم که خوابگاه دخترانه تهران و هر نوع خوابگاه دیگری یکمکان زندگی جمعی و گروهی است. به همین دلیل انجامبرخی از کارها در خوابگاه دخترانه نیازمند رسیدن به یک توافق و تفاهم مشترک می باشد. این مساله در مورد گوش دادن به موسیقی با صدای بلند در خوابگاه دخترانه نیز صدق می کند. کسانی که با هندزفری و هدفون در خوابگاه به موسیقی گوش می دهند حساب متفاوتی دارند. اما کسانی که عادت دارند موسیقی را با صدای بلند در خوابگاه دخترانه پخش کنند حتما می بایست در مورد موسیقی قابل پخش در اتاق خوابگاه با سایر هم اتاقی های خود به تفاهم و توافق برسند. زیرا نباید کار آرامش بخشی مانند گوش دادن به موسیقی در خوابگاه دخترانه موجب تکدر خاطر سایر افراد در خوابگاه گردد. برای این کار بهترین روش تهیه یک پلی لیست از تمامی آهنگ هایی است که مورد تایید و علاقه همه ساکنین اتاق بوده و همه افراد در زمان پخش آنها لذت می برند.