تشکیل گروه کتابخوانی در خوابگاه دخترانه

مطالعه کتاب ها و جزوه های درسی یکی از کارهای رایج در خوابگاه دانشجویی به شمار می آید. با اینکه در بین دانشجویان و دانش آموزان مطالعه کتاب های درسی امری طبیعی و رایج است، اما متاسفانه مطالعه کتب غیر درسی در کشور ما آمار بسیار پایینی را به خود اختصاص می دهد. نه تنها دانشجویان و دانش آموزان بلکه سایر افراد جامعه نیز سرانه مطالعه بسیار پایینی دارند. آمار مطالعه کتاب در ایران اختلاف فاحش و چشم گیری با سایر کشورهای پیشرفته دنیا نظیر ژاپن و حتی کشور هندوستان، دارد. دلایل متعددی می تواند به علم تمایل افراد به مطالعه کتاب دامن بزنند. در هر حیطه و محیطی یکسری دلایل و مسائل مانند سدی در برابر مطالعه افراد عمل می کنند. در خوابگاه دخترانه نیز به مقتضای محیط آن یکسری دلایل برای میزان پایین مطالعه کتاب وجود دارند. 

خوابگاه دخترانه

چرا در خوابگاه دخترانه سرانه مطالعه پایین است؟

همانگونه که شرح داده شد در هر محیطی دلایل بزرگ و کوچکی وجود دارند که می توانند به عنوان عامل بازدارنده امور مختلف مانند مطالعه کتاب عمل کنند. در خوابگاه دخترانه نیز بررسی های مختلف حاکی از وجود تعدادی دلیل بوده که پایین بودن مطالعه را در پی دارند. تعدادی از این دلایل عبارتند از:

- اختصاص وقت افراد دانشجو در خوابگاه دخترانه به مطالعه کتاب ها و جزوات درسی؛

- کمبود زمان مخصوصا برای کارمندان ساکن در خوابگاه دخترانه کارمندی؛

- هزینه های بالا خرید کتاب؛

- عدم دسترسی به کتابخانه های عمومی جهت امانت گرفتن کتاب؛

- نبود سالن مطالعه مناسب و استاندارد در برخی از خوابگاه دخترانه؛

- دلزده شدن از کتاب و کتابخوانی به دلیل مطالعه کتاب های سنگین و نامناسب با روحیات فردی؛

خوابگاه دخترانه

دلایلی که در بالا به آنها اشاره شد تعدادی از صدها دلیلی هستند که موجب کاهش سرانه مطالعه کتاب در خوابگاه دخترانه تهران و هر مکان و موقعیت دیگری می گردند. با این وجود می تواند تدابیری اندیشید که این آمار را چه در خوابگاه دخترانه در تهران و چه در هر مکان دیگری به طرز چشمگیری افزایش داد. یکی از این راهکارها، تشکیل گروه های کتابخوانی در خوابگاه دخترانه می باشد. 

تشکیل گروه کتابخوانی در خوابگاه دخترانه و مزایای آن

انجام دادن بسیاری از امور که به تنهایی ملال آور هستند در جمع و گروه دوستان به امری لذت بش تبدیل می شوند. تشکیل گروه کتابخوانی در خوابگاه دخترانه یکی از راهکارهایی است که می تواند تا حد زیادی افراد را به مطالعه کتاب علاقمند کند. در این گروه ها روش ها و متدهای گوناگونی برای مطالعه کتاب های غیر درسی ارائه می شود. بطور مثال در یکی از روش ها چندین جلد کتاب تهیه شده و بصورت چرخشی در بین افراد جابجا می شوند. این کار کمک می کند که هزینه خرید کتاب برای افراد به طرز چشمگیری پایین بیاید. 

خوابگاه دخترانه

یکی دیگر از روش هایی که افراد در گروه کتابخوانی به کار می برند، خواندن کتاب با صدای بلند و توسط یکی از اعضای خوش صدای گروه است. این کار مانند گوش دادن به کتاب صوتی اما در محیطی دلچسب و دوستانه می باشد. این روش کتابخوانی نیز نیاز به تهیه تعداد بالایی از کتاب نداشته و با تهیه چند جلد هدف محقق می شود. بازهم یکی دیگر از روش های محبوب در گروه کتابخوانی، تشکیل حلقه امانت کتاب است. با اینکار افراد متعهد می شوند که کتاب های خود را به سایر اعضای گروه امانت بدهند.