شب های امتحان در خوابگاه دخترانه

 

خوابگاه دخترانه در تهران در ایام امتحانات و شبهای امتحان ملتهب ترین فضا  را تجربه می‌کند.فضایی پر از استرس و اضطراب و ترس از افتادن در آن درس...همه ما دوست داریم تمام واحد های یک ترممان را به نحو احسن پاس کنیم و ترم بعد واحد های جدید برداریم.اما بعضی هایمان فراموش می‌کنیم که در َول ترم درس بخوانیم و یا اینکه با کارهای دیگر مشغول می‌شویم.این می‌شود که در شبهای امتحان این ترس را داریم که نکند قبول نشویم و مجبور شویم این درس را مجددا در یک ترم دیگر بگذرانیم...به خصوص اگر ترم آخر باشیم پاس نکردن حتی یک واحد ینی یک ترم دیگر دردسر را به جان خریدن.یعنی یک مدت دیگر دوری از خانواده. یعنی باز هم عقب افتادن از تمام برنامه هایی که داشتیم. به همین سبب است که اگر شما در ایام امتحانات وارد خوابگاه دخترانه شوید یک جو سنگین را حس می‌کنید.جوی پر از تشنج و استرس.در این میان کسانی هستند که قبول شدن یا نشدن برایشان اهمیتی ندارد به همین دلیل گاها موجب بهم ریختن تمرکز دوستانشان می‌شوند و خواسته یا ناخواسته آنها را میرنجانند.بخواهیم یا نخواهیم فضای خوابگاه اینجور ادمها را کم ندارد..

 

 

چه کنیم که شب امتحان استرس نداشته باشیم

ساده است.

مرور درس ها به صورت روزانه به ما یک خیال راحت اعطا می‌کند.اینگونه تمام درس ها روی هم تلنبار نمی‌شوند که شب امتحان زانوی غم بغل بگیریم برای اینکه نمی‌دانیم از کجا شروع کنیم.

خلاصه نویسی را دست کم نگیرید.

سر کلاس، موقع مطالعه درس ها و زمانی که در خوابگاه دخترانه بیکار هستید از مطالب مهم درسی تان خلاصه برداری کنید آن وقت شب امتحان بامرور آن خلاصه ها دیگر نیاز به خواندن کتاب های حجیم ندارید.

کمک گرفتن از دوستان در شب امتحان دلگرمی بزرگی برای شما است.

سعی کنید از کسانی که هم رشته شما هستند و امتحان مشترک دارید کمک بگیرید به این صورت که اگر جایی را متوجه نشده اید از او بخواهید برایتان توضیح دهد و بالعکس شماهم برای اینکه درس برایتان بهتر مرور شود همین کار را برای او بکنید.

 

 

از گوشی برای درس خواندن استفاده نکنید.

برخی از دانشجویان جزوه هارا در تلفن همراهشان ذخیره می‌کنند و همانجا آنهارا مطالعه می‌کنند.

باید بدانید که این روش اصلا تاثیر مثبتی نداشته‌ و علاوه بر فشار به ماهیچه های چشمتان، زنگ خوردن تلفن یا پیام هایی که برایتان می آید حواس شمارا از درس پرت می‌کند.

همان جزوه ها را در دفترتان وارد کنید تا هم راحت تر خوانده شوند هم یمدور برایتان مرور شود.

اگر به هیچ عنوان در محیط خوابگاه دخترانه تهران  تمرکز کافی برای درس خواندن ندارید از کتابخانه خوابگاه  و اگر خوابگاه این امکان را نداشت از کتابخانه دانشگاه استفاده کنید برای درس خواندن.

 

 

 

اگر در این روزها جزو افرادی هستید که امتحانی ندارید و یا امتحانتان آنقدر آسان هست که نیازی به درس خواندن ندارد

شرایط بقیه  دوستانتان در خوابگاه دخترانه  را درک کنید.

اگر قبولی در درسهای تان برایتان اهمیت ندارد و مانند بقیه مشغول درس خواندن نیستید  سعی نکنید با یکسری رفتارها  حواس دیگران را پرت کنید.

قوانین نانوشته خوابگاه که بین خودتان و دوستانتان وضع شده را جدی بگیرید. زمانی شماهم در این موقعیت قرار می‌گیرد خواه ناخواه.

اهمیت تغذیه در شب های امتحان

در این شبها و روزهایی که درگیر امتحانات هستید از تغذیه مناسب غافل نشوید اینجا مادرتان کنارتان نیست که برایتان آشپزی کند تا شما میل کنید باید خودتان برای خودتان آستین بالا بزنید.

از موادی که دارای فیبر و مربو هیدرات هستند در این دوران زیاد استفاده کنید.

سینه مرغ، سیب زمینی، ماهی، تخم مرغ، کرفس، هویج، سیب از دسته نابع مغذی مناسب این دوران هستند.

همچنین انواع مغز ها اعم از پسته خام، بادام، فندق و گردو نیز غنی از ویتامین و پروتئین هستند.

میوه های خشک از قبیل انجیر، برگه زردآلوو مویز هم از آن دسته منابعی هستند که برای خون رسانی و انرژی رسانی به مغز بسیار مفید هستند.

با امصرف این نوع مواد غذایی و همچنین رعایت نکاتی که گفتیم شب امتحان را برای خودتان آسان کنید و کمی از فضای ملتهب خوابگاه دخترانه در این ایام بکاهید.

 

 

نویسنده:

فاطمه حسن پور