چگونه در خوابگاه دخترانه کیفیت درس خواندنمان را بالا ببریم

نقدر که کیفیت درس خواندن مهم است کمیت و ساعاتی که به مطالعه می‌پردازید اهمیت ندارد. اینکه چگونه کیفیت درس خواندنمان را بالا ببریم دغده بسیاری از دانشجویان ساکن خوابگاه دخترانه و دانش آموزان میباشد. در اینجا باید اشاره کنم که افراد به چند گروه تقسیم می شوند : یکسری افرادی هستند که در کلاس درس را به خوبی یاد می‌گیرند و نیازی به مرور و خواندن ندارند تا شب امتحان.دسته دیگر افرادی هستند که در کلاس درس را متوجه نمی‌شوند و مجبورند بعد از کلاس به وسیله دوستانشان یا مرور مجدد خودشان درس را یاد بگیرند.دسته ای هستند که نه در کلاس درس را می‌فهمند نه به مرور میپردازند و تمام درس هارا برای شب امتحان جمع می‌کنند .این دسته از افراد دائما بعد از کلاس و دانشگاه به دنبال خوش گذرانی و تفریح می‌باشند، و گاهی ممکن است برای دیگران که باید روی درس هایشان تمرکز کنند با صحبت کردن یا تماشای تلوزیون و... مزاحمت ایجاد کنند.در این میان دسته ای هستند که هم در کلاس درس را به خوبی یاد می‌گیرند هم با برنامه ریزی در خوابگاه دخترانه نیز به مرور دروسشان می‌پردازند.این افراد به ندرت به تفریح می‌پردازند و ترجیح می‌دهند از برنامه هایشان عقب نمانند تا زمانی که برای استراحت به شهر خودشان برمی‌گردند دغدغه درسشان را نداشته باشند.

 

 

 

نقش هم اتاقی خوابگاه در تمرکز روی دروس

اگر به خاطر داشته باشید مقاله ای نوشتیم در باب انتخاب هم اتاقی و اینکه شما می‌توانید از مسئولین خوابگاه دخترانه در تهران خواهش کنید که فردی را هم اتاق شما قرار دهند که هم رشته شما باشد، اگر اهل درس خواندن هستید و اهل تفریح نیستید نیز می‌توانید از مسئولین خواهید فردی را با شما هم اتاق کنند که روحیاتش با شما سازگار باشد.

اگر موفق شدید که هم اتاقی شبیه به روحیات خودتان پیدا کنید میتوانید راحت با همکاری او به مطالعه بپردازید. اگر او هم رشته شما باشد می‌توانید در درسهایتان به یکدیگر کمک کنید.

 

 

 

تعیین قوانین میان هم اتاقی ها

 اما ممکن است همه چی بر وفق مراد شما پیش نرود و نتوانید با کسانی در خوابگاه دخترانه هم اتاق شوید که مانند شما اهل درس و مطالعه باشند. در این زمان تنها کاری که باید بکنید این است که یک سری قانون میان خودتان و هم اتاقی هایتان وضع کنید. این قوانین جزو قوانین ثبت شده خوابگاه نیستند اما رعایت آن ها برای آرامش شما و دوستانتان لازم است. به طور مثال برای درس خواندن زمانی را تعیین کنید در آن زمان افرادی که می‌خواهند درس بخوانند روی دوسشون متمرکز شوند و افرادی که تمایل به درس خواندن ندارند به احترام دوستانشان سکوت را رعایت کنند و خودشان را با خواندن کتاب، انجام کارهای دانشجویی غیرحضوری، چرخ زدن در فضای مجازی و.. سرگرم کنند و از تماشای تلوزیون و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و صحبت با دیگر هم اتاقی ها بپرهیزند.فقط در این زمان ها سکوت را رعایت کنید و مزاحم هم اتاقی هایتان نشوید و در بقیه مواقع روند عادی زندگیتان را طی کنید.

استفاده از سالن مطالعه و کتابخانه

حال اگر موفق نشدید هم اتاقی تان را انتخاب کنید و جوی که در اتاق برایتان ساخته شده با روحیات شما سازگار نبود و نمی‌توانستید روی درس هایتان تمرکز کنید میتوانید از سالن مطالعه دانشگاه برای مرور و مطالعه دروستان بهره ببرید.گهگداری پیش می آید که سالن مطالعه دانشگاه نیز شلوغ باشد در این صورت میتوانید از کتابخانه اطراف خوابگاه تان استفاده کنید هم از منابع درسی کتابخانه بهره مند شوید هم در محیطی ساکت به درس خواندن بپردازید.

 

 

روزهایی هست که امتحاناتی مانند امتحانات پایان ترم همگانی میباشد و تمام دانشجویان خوابگاه دخترانه مشغول مطالعه هستند، آرامش در اتاق ها برقرار است و همه می‌توانند از این سکوت برای مطالعه استفاده کنند اما روزهایی هست که فقط یکسری از دانشجویان امتحان میان ترم دارند یا مجبورند برای کنفرانسی آماده شوند و... . این دانشجویان در اتاق برای درس خواندن آرامش ندارند و بدلیل تداخل زمان کلاس های دانشگاهی شان با زمان ورود و خروج خوابگاه دخترانه در تهران نمی‌توانند به کتابخانه بروند در صورتی که خوابگاه شما نیز مجهز به سالن مطالعه نبود میتوانید از مسئولین بخواهید اجازه دهند که در این زمان از راهروهای خوابگاه که سکوت نسبی در آنجا برقرار است اتفاده کنید و یا اگر حیاط دارید و هوا مساعد است از حیاط خوابگاه برای تمرکز و درس خواندن استفاده کنید.با تمام این تفاسیر امروزه خوابگاه ها به ویژه در تهران مجهز به سالن مطالعه شده اند و این موضوع دغدغه شمارا تاحدودی در مورد درس خواندن در خوابگاه کم می‌کند.

 

نویسنده:

فاطمه حسن‌پور