بهداشت کرونا در خوابگاه دخترانه

خوابگاه و پانسیون دخترانه تهران بعد از خانه که محل زندگیمان است یکی از مکان هاییست که زیاد در آن حضور داریم.

رعایت بهداشت در این مکان از ضروری ترین امور میباشد زیرا عدم رعایت بهداشت در خوابگاه به ویژه در این روزها که بیماری ای بنام کرونا گریبانمان را گرفته است بسیار پررخطر میباشد.

کرونا....

یکسالی می شود که این ویروس کوچک مهمان مان شده است. ویروسی در ابعاد بسیار کوچک و اما با میزان واگیر بالا . ویروسی که  اوایل فکرش را نمی‌کردیم بالاخره روزی سراغ ماهم بیاید.... اما درست در بهمن ماه سال گذشت زمزمه های ورود این ویروس و کشته هایی که در ایران بجای  گذاشت آغاز شد.ترسی که این ویروس کوچک مهمان دلهایمان کرد آنقدر زیاد بود که تقریبا بیشترمان تمام نکات بهداشتی را رعایت میکردیم... سال گذشته عید نوروز و تمام مناسبات را در خانه ماندیم با این فکر که زودتر این بیماری تمام شود تا با خیال راحت پایمان را از خانه بیرون بگذاریم اما عید امسال هم بخاطر حضور این ویروس در جمع هایمان خانه نشین شدیم.تمام خریدهایمان را ضد عفونی کردیم و شستیم ، به محض ورود به خانه لباس ها یمان را با الکل و مواد ضد عفونی کننده تمیز کردیم.در ورودی تمام مکان های مهم اعم از بانک ها، مراکز خرید، خوابگاه و پانسیون دخترانه ها دستگاه ضد عفونی کننده گذاشتند و افرادی در بدو ورود تبمان را اندازه می‌گرفتند. برای محیط های اجتماعی که افراد مجبور به حضور در آنها بودند فاصله اجتماعی در نظر گرفتند.

خوابگاه و پانسیون ها در اتاق ها تعداد کمی از افراد را قرار دادند. اما رفته رفته با طولانی شدن شیوع این بیماری بعضی هایمان نسبت به اوایل بی توجه تر شدیم دیگر خریدهایمان را نشستیم،. کمتر از ماسک استفاده کردیم،دیگر در بدو ورود به خانه لباس های آلوده را ضد عفونی نکردیم...از قرنطینه کردن خودمان خسته شدیم و از خانه بیرون زدیم...به کافه ها و رستوران ها رفتیم بدون رعایت پروتکل های بهداشتی...بعضی ها مراسم عروسی برگزار کردند...و این شد که دوباره تعداد کشتگان نسبت به قبل بیشتر شد.

 کرونا در خوابگاه ها و پانسیون ها

با شیوع این ویروس کوچک اما پیچیده و قوی درب دانشگاه ها و مدارس به روی دانشجویان بسته شد و اکثر خوابگاه و پانسیون دخترانه ها  خالی از سکنه شدند...اما هنوز افرادی که شاغل بودند و در شهری دور ازمحل زندگی‌شان فعالیت می‌کردند مجبور به سکونت در خوابگاه بودند.چه بسا رفته رفته در سال جدید دانشگاه ها برای امتحانات باز شدند و دانشجویان مجبور شدند به خوابگاه و پانسیون دخترانه در تهران باز گردند. در خوابگاه دخترانه ها  پروتکل های بهداشتی با جدیت رعایت می شوند و همچنان مثل قبل به این جدیت ادامه می‌دهند...

 

 

 

اما با تمام این ها تنها کسی که می‌تواند ضامن سلامتی شما باشد خودتان هستید.هرچقدر هم شما در مکان استرلیزه شده حضور داشته باشید اگر به بهداشت در مقابله با کرونا اهمیت ندهید شخص شما ممکن است ناقل باشید و این ویروس را در آن فضا پخش کنید.اگر شاغل هستید و سرکار می‌روید حتما از دو ماسک سه لایه استفاده کنید.الکل به همراه داشته باشید و سطوحی که با پوست دستتان تماس دارند مانند خودکار صفحه کیبورد و... را ضد عفونی کنید.از ماسک های یکبار مصرف بیشتر از یکبار و هربار بیشتر از شش ساعت استفاده نکنید.اگر مجبور به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هستید به محض رسیدن به خوابگاه لباسهایتان را ضد عفونی کنید.اگر امکان شستشو دارید آنهارا بشویید و اگر این امکان برایتان مهیا نیست برای لباس هایتان جای مخصوصی در نظر بگیرید وماسک و دستکش های استفاده شده تان را بیرون از اتاق دور بیاندازید.ظرف غذا و قاشق چنگال خود را از دیگر هم اتاقی هایتان جدا کنید.رو بالشتی و ملحفه تخت تان را با مواد ضد عفونی که حساسیت زا نیستند ضد عفونی کنید و هر سه هفته آن را بشویید. از ارتباط با افرادی که مشکوک به کرونا هستند بپرهیزید. از تجمع در مکان های شلوغ که فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند خود داری کنید. اگر کاری دارید که بعضی روزها دور کار هستید حتی الامکان در خوابگاه بمانید . اگر احساس تب و کوفتگی بدن داشتید حتما از محل کار مرخصی بگیرید و به شهر محل سکونتتان بروید و اگر این امکان برایتان میسر نبود به مسئول خوابگاه خبر دهید تا هم اتاقی تان را با خبر کند تا اینکه شمارا در اتاقی جدا قراردهند. دو هفته خودتان را قرنطینه کنید...

 

مدام اتاق و سرویس بهداشتی را ضد عفونی کنید و حتی در اتاقتان با ماسک باشید.

پنجره اتاق را باز بگذارید تا هوا در جریان باشد.

اگر علائمتان تشدید شد به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم بستری شوید.

 

 

امید براین داریم که با شروع واکسیناسیون این بیماری هرچه زودتر سایه اش را از سر این جهان کم کند.

 

 

نویسنده: 

فاطمه حسن پور