بازار کار رشته ها در خوابگاه دخترانه : بخش چهارم

 همانطور که در درسه مقاله پیش اشاره کردیم برای هر دانشجوی ضروریست که یک شغل در زمان تحصیل برای امرار معاش زمان دانشجویی و پرداخت هزینه های زندگی دانشجویی در خوابگاه دخترانه  داشته باشد. همینطور گفتیم که اگر هر دانشجوی بعد از فارغ التحصیل شدن در رشته خودش مشغول به کار شود در آینده افراد متخصص در تمامی زمینه های شغلی  فعالیت خواهند داشت.

در مقاله های اخیر سه رشته را مورد بررسی قرار دادیم.

از آنجایی که مخاطبین این مقاله اکثراً دانشجویانی که در خوابگاه یا پانسیون دخترانه در تهران اقامت دارند، هستند این مقالات را برای بالابردن اطلاعات این دسته ازعزیزان در مورد بازار کار رشته ها تدوین و تنظیم کرده ایم. قبل تر در مورد رشته علوم سیاسی صحبت کردیم، این رشته را معرفی کرده و بازار کار آن را برای شما عزیزان تشریح نموده ایم.  در یکی دیگر از مقاله  ها در مورد رشته زیست شناسی سلولی مولکولی بحث به میان آوردیم و بازار کار این رشته را برای شما مفصل توضیح دادیم. هین‌طور در مقاله قبلی رشته اقتصاد را معرفی نموده، سازمان ها و مشاغلی که توسط این رشته میتوانید در آن ها فعالیت داشته باشید را مفصل معرفی نمودیم.

 

رشته تربیت بدنی در خوابگاه دخترانه

امروز می خواهیم به یکی از رشته‌هایی بپردازیم که شاید زیاد نشنیده باشید که دختران نیز در این رشته در حال تحصیل باشند اما سالانه از آن تعداد دانشجویی که برای تحصیل به تهران می آیند و اقامت در خوابگاه دخترانه در تهران را برمی‌گزینند تعداد قابل توجهی در رشته های تربیت بدنی و آمادگی جسمانی مشغول به تحصیل دلیل می باشند .

این رشته به دلیل دارا بودن فعالیت جسمی بالا طرفداران کمی دارد اما کسانی که این رشته را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند قطعاً به آینده این رشته امیدوار بوده‌ و شغل مورد نظر و هدفشان را انتخاب کرده‌اند و در راستای آن تلاش می‌کند.

 

 

معرفی رشته تربیت بدنی

 برخلاف تصور عموم کسانی که در رشته تربیت بدنی در حال تحصیل می باشند حتما افرادی نیستند که در در زمان دبیرستان در همین رشته تحصیل کرده باشند. یکی از شاخه های رشته علوم انسانی که برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان از علوم مختلف از جمله روانشناسی، جامعه شناسی، مدیریت و فیزیولوژی کمک می گیرد رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی می باشد.هدف از این رشته آشنایی دانشجویان با جسم انسان در حد یک پزشک یار می باشد تا بتوانند به عنوان یک مربی حرفه ای در زمینه مسائل ورزشی با ورزشکاران یا دانش آموزان در ارتباط باشند.رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی نقش موثری در رابطه با توانبخشی جسمی و روانی افراد جامعه دارد به همین دلیل از جایگاه مهمی برخوردار است.  ضمناً پیشگیری از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی و جلوگیری از بیماری هایی مانند امراض قند و نارسائی های قلبی- عروقی از دیگر مزایای تحصیل در این رشته می باشد. کاربرد رشته تربیت بدنی وعلوم ورزشی درامرآموزش وپرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار گسترده است و تمام گروه های سنی را از پیش از تولد تا دوره سالخوردگی وکهولت را شامل می شود.

 

 

تحصیل در رشته تربیت بدنی تا چه مقطعی امکان پذیر است؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما عزیزان ساکن خوابگاه دخترانه در تهران و علاقه مندان به تحصیل در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی مطرح شود، این است که تحصیل در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی تا چه مقطعی امکان پذیر است؟ در پاسخ به این سوال به اطلاعتان می رسانیم که امکان تحصیل در این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری فراهم است.برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با این رشته در ادامه مطلب گرایش های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را در اختیارتان قرار داده ایم.

 

گرایش های ارشد رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی :گرایش روانشناسی ورزشی فیزیولوژی ورزشی -گرایش بیومکانیک ورزشی -گرایش رفتار حرکتی – گرایش آسیب شناسی و حرکات اصلاحی  – گرایش مدیریت ورزشی

 

گرایش های دکتری رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی :گرایش مدیریت ورزشی -گرایش آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی – گرایش رفتار حرکتی – گرایش بیومکانیک ورزشی – گرایش فیزیولوژی ورزشی

 

بازار کار رشته تربیت بدنی

اگر قصد تحصیل در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی را دارید در رابطه با بازار کار و فرصت های شغلی این رشته لازم است بدانید که موقعیت های شغلی متنوعی با توجه به گرایش داوطلبان وجود دارد و می توان گفت که فارغ التحصیلان این رشته با بیکاری مواجه نخواهند شد. به عنوان مثال فارغ التحصیلان این رشته می توانند در وزارتخانه ها (در بخش تربیت بدنی) به عنوان مربی و مسئول ورزش و یا به عنوان مشاوره یک طراح در ساخت وسایل و لباس های ورزشی، به عنوان مربی در باشگاه های ورزشی آزاد و یا به عنوان کارشناس یا مربی بدنسازی در سازمان تربیت بدنی فعالیت داشته باشند.کارشناسی تربیت بدنی در فدراسیون های ورزشی و نهادهای انقلابی ،سازمان های دولتی ، خدمت در مراکز ورزشی و درمانی جانبازان و معلولین، تدریس دروس تربیت بدنی در مدارس و مراکز آموزشی هم از دیگر فعالیت های مربوط به فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی تربیت بدنی و علوم ورزشی می باشد.

 

 

نویسنده:

فاطمه حسنپور