لزوم داشتن برنامه در زمان اقامت در خوابگاه دخترانه

در این مقاله می‌خواهیم به لزوم داشتن یک روتین و برنامه منظم روزانه در زمان اقامت در خوابگاه دخترانه در تهران بپردازیم.همانطور که گفتیم در زمان دانشجویی و اقامت در خوابگاه داشتن یک شغل همراه تحصیل بر استقلال شما می افزاید. اگر شما بخواهید زمان دانشجویی یک شغل داشته باشید ،در همان هنگام به تحصیل نیز بپردازید و در آن موفق باشید و ترجیحا یک حرفه یا یک هنر را هم یاد بگیرید باید از دوران طلایی اقامت در خوابگاه دخترانه  بهترین استفاده را ببرید و با داشتن یک برنامه ی منظم و یک روتین بسیار حساب شده از اوقات خود بهره ببرید.در این برنامه ریزی سعی کنید هر چند وقت یکبار یک کار مفید برای سلامت جسمتان هم جای بدهید.

بطور مثال ورزش هایی که می‌توانید در اتاقتان انجام دهید، پیاده روی، انجام انرژی درمانی و مدیتیشن، مطالعه کتاب و... داشتن تداوم در انجام این برنامه ریزی ها بسیار مهم میباشد اگر شما مدام برنامه تان را تغییر دهید یا اینکه میان برنامه روند را متوقف کنید کار بیهوده انجام داده اید.

 

 

برای اینکه به نتیجه مطلوب برسید برنامه تان را ترجیحا هر سه هفته یکبار تنظیم کنیم و 21 روز خودتان را به چالش بیاندازید و مرتب و مداوم طبق برنامه پیشروی کنید تا به نتیجه مورد نظرتان برسید. برای مثال طی 21 روز دو یا. سه کتاب را تمام کنید، عادات غذایی تان را بهبود ببخشید،به کارهایتان برسید و در دوستان نیز موفق باشید. حالا میخواهم به شما طرز صحیح یک برنامه ریزی را نشان دهم. نمونه ای از برنامه ریزی یک دانشجوی زبان انگلیسی که همراه با تحصیل مشغول کار میباشد و ترجمه چند مقاله را عهده دار شده است در عین حال درحال یادگیری زبان آلمانی میباشد و مطالعه سه رمان به زبان انگلیسی در برنامه ش هست.

شنبه از ساعت 9صبح تا 4بعد از ظهر دانشگاه، 5بعد از ظهر الی6 انجام کارهای دانشگاه اعم از کنفرانس، مقاله، تحقیق و... 6ونیم الی 7ونیم انجام پروژه ترجمه... 8الی 9تمرین زبان آلمانی 9ونیم الی 10ونیم خواندن چند صفحه از کتاب.

یکشنبه از ساعت 9 الی 6 بعداز ظهر دانشگاه، 7ونیم الی 8 انجام دراز و نشست و تمرینات کششی در اتاق، 8ونیم الی 9ونیم خواندن چند صفحه از رمان.و.... بقیه روزهای هفته به همین منوال.

همانطور که مشاهده کردید داشتن یک برنامه منظم کار دشواری نیست فقط کمی تمرکز کنید و هدفتان را مشخص کنید و دقیقا بدانید که باید بعد از 21 روز به چه چیزهایی دست پیدا کرده باشید و چه کارهایی را به سرانجام رسانده باشید

 

 

حالا میخواهم چند مورد از اصول برنامه ریزی صحیح را برای شما به قلم بیاورم:

 

اصول برنامه ريزي صحیح :

1- تعيين هدف: هدف ها دو قسمند: الف. گاهي كلي اند (مثل رضاي خدا، خدمت به مردم، بالا رفتن سطح آگاهي و امثال آن) و گاهي جزئي اند (مثل تخصص در يك رشته خاص، مطالعه يك كتاب، نوشتن مقاله يا امثال آن. لازم است هر دو هدف را مشخص كنيد؛ يعني همان طور كه يك هدف كلي در نظر داريد، اهداف جزئي را هم دقيقا مشخص كنيد و هر دو را محور فعاليت هايتان قرار دهيد.

2- تشخيص نيازها و كاستي ها: بايد خواست ها و احتياجات اساسى خود را در زمينه اي كه قصد داريد براي آن برنامه ريزي كنيد شناسايي كنيد. (به عنوان مثال: در يك مقطع مشخص، چه درسى را بايد مطالعه كرد.)

3- تعيين زمان لازم: فرصت ها و اوقاتى كه بايد صرف تحقق اهداف برنامه شود را بايد مشخص كرد تا در نهايت معلوم شود چقدر زمان در هر روز يا هفته به آن موضوع اختصاص خواهد يافت. (به عنوان مثال اگر قرار باشد يك كتاب 300 صفحه اي در طول يك ماه خوانده شود لازم است حداقل روزي 11 صفحه از كتاب مطالعه شود و اين نياز به حداقل يك ساعت وقت دارد.)

4- داشتن اهداف كوتاه مدت و بلند مدت: يكي از نكات مهم در امر ريزي داشتن اهداف كوتاه مدت و بلند مدت مي باشد؛ چرا كه اگر تمام اهداف بلند مدت باشند احتمال اينكه شما با گذر زمان دچار خستگي و نا اميدي گرديد زياد است، اما اگر اهداف كوتاه مدت و ميان مدت نيز در نظرتان باشد بعد از مدت كوتاهي با رسيدن به اهداف كوتاه مدت بسيار تقويت گرديده و آن را پاداشي براي زحمات تان در نظر گرفته و با قوت و قدرت بيشتري برنامه هايتان را دنبال خواهيد كرد.

5- طبقه بندي اهداف بر اساس اولويت: كارهايي را كه مي خواهيد انجام دهيد، برحسب اولويت ها و ميزان اضطرار و اهميت آن، طبقه بندي كنيد. بهترين زمان ها و اوقات را براي مهم ترين كارها قرار دهيد. در اين صورت اگر وقت كم داشته باشيد و يا به هر دليل نتوانيد به همه اهداف و كارهايتان برسيد، مطمئن هستيد كه اهداف و برنامه هاي اصلي را انجام خواهيد داد.

6- داشتن تنوع در برنامه: بر اساس روايات هر مسلماني بايد در زندگي خود طبق يك برنامه منظم به هر سه بخش دين (عبادات و كسب علم و معرفت ديني و ...)، وظايف و مسوليت ها (مانند درس خواندن دانشجويان) و استراحت ها و خوشي ها (مانند ديدارها، دوستي ها و ...) بپردازد. اين تنوع در برنامه مانع خستگ برنامه ي و دلزدگي مي گردد و كارهاي دنيايي و اخروي را همزمان به پيش مي برد.

7- تناسب با توانمندي: برنامه بايد در حد توان باشد و از حد تعادل خارج نشود. اگر شما در برنامه روزانه 18 ساعت كار و تلاش داشته باشيد با شكست مواجه خواهيد شد.

8- انعطاف پذيري: روحيه انعطاف پذيري را در خود تقويت كنيد يعني در عين حال كه بايد فردي منظم و دقيق باشيد و كارهاي خود ر ا بر اساس برنامه انجام دهيد همواره به اين نكته توجه كنيد كه همه شرايط و زواياي كار در ميدان ديد و شناخت ما نيست. چه بسا اموري در تحقق يا عدم تحقق قسمتي از برنامه موثر است، ولي از ديد ما مخفي است يا كنترل و تغيير آن در دست ما نيست و به وسيله محيط به ما تحميل يا از ما دريغ مي شود. در نتيجه هميشه آمادگي براي هرگونه تغيير و تاخير در برنامه را داشته باشيد و از اين موضوع نگران و نا اميد نشويد. شما نبايد برنامه را طوري تنظيم كنيد كه جاي هيچ گونه تغييري در آن نباشد و يا اين كه زمان ها را به گونه اي تنظيم كنيد كه حتي يك حادثه ي غير مترقبه كوچك، مثل برخورد با يك دوست قديمي و چند دقيقه احوالپرسي با او شما را از برنامه عقب بياندازد، بلكه براي هر كاري احتمال حذف شدن و يا جابجايي و يا كم و زياد شدن زمان انجام را پيش بيني كنيد.

 

 

نویسنده:

فاطمه حسنپور