راه‌کارهای تنظیم زمان و وقت‌شناسی در خوابگاه دخترانه

خوابگاه دخترانه در تهران

یکی از مواردی که ممکن‌ است همه‌ی ما در طول روز با آن مواجه شده باشیم، کمبود وقت و زمان است. به طوری که پیش از به اتمام رساندن وظایف و یا کارهایی ‌که در نظر داشته‌ایم انجام دهیم، به پایان روز می‌رسیم و دیگر زمانی برای به اتمام رساندن کارها و فعالیت‌های مورد نظر نداریم. با تغییر سبک زندگی و جابجایی محل زندگی، این به‌هم‌ریختگی و بی‌نظمی ممکن است حتی بیشتر از گذشته هم ایجاد شود. چرا که تا فرد خود را با محل جدید و سبک زندگی جدید سازگار کند، کمی طول می‌کشد. پس یکی از مشکلاتی که ساکنان تازه‌وارد به خوابگاه دخترانه با آن مواجه هستند، کمبود وقت است.

 

برنامه‌ریزی دقیق پیش از شروع هفته

یکی از تکنیک‌هایی که می‌تواند شما را در کنترل و مدیریت زمان یاری کند، این است که شما حتما پیش از اینکه هفته‌ی خود‌ را شروع کنید، یک نمای کلی از فعالیت‌هایی که باید در طول هفته‌ی پیش رو انجام دهید، در دسترس داشته باشید. به این ترتیب، شما می‌دانید که در هفته‌ی پیش‌ رو چه کارهایی را باید انجام دهید، پس‌ وقت و زمان کافی را برای رسیدگی به آن‌ها اختصاص می‌دهید. اگر ساکن پانسیون دخترانه‌ در تهران هستید، این برنامه‌ریزی برای شما لازم و ضروری است. چرا که با توجه به سنگین بودن بار ترافیکی در این شهر، و همچنین پراکنده بودن مکان‌هایی که به آنها مراجعه می‌کنید، باید یک زمان تقریبی را برای رفت‌وآمدهای خود در نظر بگیرید و نسبت به این زمان‌های از دست‌ رفته، برنامه‌ی خود را تنظیم کنید.

 

اولویت‌بندی، مفید و موثر

یکی دیگر از کارهایی که به تنظیم و کنترل وقت کمک بسیار زیادی می‌کند، این است که کارهایتان را بر اساس اهمیت انجام دادن، اولویت‌بندی کنید. سپس کارهایی را که انجام‌ دادن آن‌ها در یک زمان و به طور همزمان ممکن است را در یک زمان انجام دهید. مثلا خرید‌های هفتگی را همه در یک روز انجام دهید تا در روزهای دیگر هفته مجبور نباشید برای خرید‌های جزئی به فروشگاه مراجعه کنید.

 

فعالیت‌های طولانی را در آغاز هفته انجام دهید

یکی دیگر از کارهایی که برای کنترل و مدیریت زمان لازم است و با به‌کارگیری آن می‌توانید در زمان خود صرفه‌جویی کنید، این است که کارهایی که نیاز به صرف زمان بیشتری دارند را در ابتدای هفته انجام دهید، و سپس به مرور فعالیت‌هایی که زمان کمتری نیاز دارند را در مراحل بعد قرار دهید. به کارگیری این تکنیک ساده اما کاربردی متوجه می‌شوید که هرچه زمان پیش می‌رود، شما زمان زیاد و مناسبی برای انجام دیگر فعالیت‌ها در اختیار دارید.

 

تکنیک چک کردن شبانه

در انتهای روز، کارهایی را که لیست کرده بودید انجام دهید، چک کنید و ببینید که فعالیت‌های مورد نظر تا کجا پیش رفته‌اند و چه کارهایی را در طول روز باید انجام می‌دادید که موفق به انجام آن‌ها نشده‌اید. به این ترتیب شما باید آن فعالیت‌ را به برنامه روز بعد خود یا روز دیگری که زمان کافی در آن وجود دارد، اضافه کنید تا پیش از پایان هفته، حتما آن را به اتمام برسانید.

 

زندگی در خوابگاه دخترانه و یا پانسیون ممکن است در ابتدا کمی سخت و خارج از کنترل شما باشد. چرا که شما تا پیش از این در خانه و در کنار خانواده خود زندگی کرده‌اید و مسئولیت انجام تمام امور را نداشته‌اید. اما در خوابگاه شما مسئولیت تمام فعالیت‌ها و امور زندگی خود را به عهده دارید. پس یک برنامه‌ریزی منظم و مشخص می‌تواند به شما کمک کند تا به راحتی این امور را به انجام برسانید و کمتر با کمبود وقت مواجه شوید.