مواردی که تازه واردان به خوابگاه باید بدانند:

اگر به تازگی قصد دارید شهر و منزل خود را برای در پیش گرفتن یک سبک زندگی جدید، به قصد ادامه تحصیل یا کارترک کنید، حتما نیاز دارید با کسی که قبلا در چنین موقعیتی قرار داشته و مدتی را در خوابگاه دخترانه و یا پانسیون زندگی کرده است، در رابطه با ورود به خوابگاه و شرایط زندگی در چنین محیطی، مشورت کنید. ما به شما کمک می‌کنیم اطلاعاتی را که ممکن است برای شما در زندگی خوابگاهی، مفید و کاربردی باشد را به شما بگوییم. در این قسمت قصد داریم اشتباهاتی که یک فرد تازه وارد به خوابگاه ممکن است داشته باشد را به شما بگوییم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

 

در قدم اول، سبک بار باشید:

قطعا هر فردی پیش از ورود به خوابگاه، به خاطر نداشتن شناخت کافی از محیط خوابگاه یا پانسیون دخترانه، از وسایل و لوازمی که در خوابگاه به آن‌ها احتیاج پیدا می‌کند، اطلاع کافی نداشته باشد. به همین علت، ممکن است شما هنگامی که در حال جمع‌آوری وسایل مورد نیاز خود برای رفتن به خوابگاه هستید، حجم بسیار زیادی از وسایل و لوازمی را به همراه خود ببیرد که به تعداد زیادی از آن‌ها هرگز نیاز پیدا نکنید! چرا که معمولا در تمامی خوابگاه‌های شهر تهران، لوازم کافی برای رفاه ساکنان به قدر کافی وجود دارد. همچنین شما باید پیش از جمع‌آوری وسایل خود، بدانید که در خوابگاه فضای کافی و زیادی  برای نگهداری از این همه وسایل بی‌کاربرد نخواهید داشت. پس بهتر است پیش از جمع‌آوری و بسته‌بندی وسایل، حتما با کادر مدیریت خوابگاه و یا پانسیون دخترانهای که قصد دارید در آن زندگی کنید، صحبت کنید و از وجود لوازمی مثل اتو، طناب آپارتمانی، سشوار، لوازم آشپزخانه ضروری و... اطلاع پیدا کنید و سپس به خرید وسایل مورد نیاز خود اقدام کنید. همچنین می‌توانید مطلبی که درباره لوازم ضروری و مورد نیاز در خوابگاه نوشته شده است را مطالعه کنید.

 

نگران تنهایی نباشید:

طبیعی است که وقتی به یک محیط جدید وارد می‌شوید، کمی احساس غریب و ناآشنا بودن با محیط و افراد داشته باشید که این احساس به مرور زمان و با گذشت مدتی، از بین می‌رود چرا که شما با محیط و افراد آشنا می‌شوید و دوستانی پیدا خواهید کرد که تنهایی شما را پر می‌کنند. اما مراقب باشید که این تنهایی و نامانوس بودن با محیط، باعث نشود که شما با هر کسی که در محیط خوابگاه با شما هم‌صحبت می‌شود، دوستی کنید و به او اعتماد کنید. سعی کنید تنهایی خود را در ماه‌های اول با فعالیت‌های مورد علاقه خود پر کنید تا به مرور، افراد محیط زندگی خود را بشناسید و بتوانید به درستی فردی را برای دوستی انتخاب کنید.

راه‌ها و مسیر‌ها را یاد بگیرید:

در شهرهای شلوغ و پر رفت‌وآمدی مثل تهران، یاد گرفتن مسیرها و آشنا شدن با راه‌ها ممکن است کمی طول بکشد. برای اینکه در رفت‌وآمدهای خود به مشکل برنخورید، سعی کنید به مرور مسیرها را یاد بگیرید و با فضای اطراف محل زندگی خود آشنا شوید تا راحت‌ترین و کوتاه‌ترین مسیر را برای رفت‌وآمد پیدا کنید.

 

فروشگاه‌ها و بازارچه‌های مناسب را پیدا کنید:

به یاد داشته باشید که با توجه به زندگی در خوابگاه و هزینه‌های بالای زندگی، باید بصرفه‌ترین راه‌ها را برای زندگی کردن انتخاب کنید. یکی از راه‌هایی که می‌تواند به شما در کنترل مخارجتان کمک کند، پیدا کردن بازارچه‌ها و فروشگاه‌هایی است که کالای بصرفه و با قیمت مناسب عرضه می‌کنند. به عنوان مثال، اگر قصد دارید برای یک هفته‌ی خود مواد غذایی و میوه و سبزیجات خریداری کنید، به جای خرید کردن از فروشگاه‌های گران‌قیمت و لوکس، به مراکز فروش میوه و تره‌بار مراجعه کنید که کیفیت‌های متنوع و قیمت‌های بصرفه‌تری دارند.