خوابگاه دخترانه و سبک جدید زندگی

خوابگاه دخترانه و سبک جدید زندگی

 

آیا شما هم به زودی قرار است که خانه و خانواده خود را به مقصد جدیدی ترک کنید؟ اگر شما هم قصد دارید به منظور کار و شغل و یا ادامه تحصیل، شهر خود را به مقصد یک شهر دیگر ترک کنید، ممکن است افکار آزاردهنده‌ و حتی ترسناکی به سراغ شما بیایند. مثلا اینکه آیا زندگی در این شهر به نفع شما خواهد بود؟ آیا با محیط جدید سازگار خواهید شد؟ آیا می‌توانید دوست پیدا کنید؟ آیا از پس مخارج و کنترل کردن مخارج در خوابگاه برمی‌آیید؟ همه‌ی این سوالات برای همه‌ی افرادی که به تازگی به محیط پانسیون و یا خوابگاه دخترانه وارد شده‌اند، وجود دارد. اما با کمی صبر و تحمل، متوجه می‌شوید که این سبک زندگی، چندان بد هم نیست و می‌توان از آن لذت برد.

 

خود را برای مواجه شدن با آدم‌های متفاوت، آماده کنید.

پس از ورود به خوابگاه و یا پانسیون دخترانه در تهران، بلافاصله با افراد متفاوتی روبرو خواهید شد که در ابتدا ممکن است کمی شما را نگران، آشفته یا هیجان‌زده کند. از کادر مدیریت خوابگاه گرفته تا افراد ساکن در آن و هم‌اتاقی‌هایتان، هر یک دارای یک فرهنگ خاص، یک اخلاق منحصر به فرد و یک نوع رفتار متفاوت با دیگران است. همچنین سلیقه‌های متفاوتی را در خوابگاه خواهید دید که ممکن است مورد پسند شما نباشد و حتی باعث آزرده شدن شما شود. پس ممکن است با هرنوع رفتار و شیوه برخوردی مواجه شوید. در هر صورت رعایت ادب اجتماعی، وظیفه شماست و باعث می‌شود که در طول سکونت خود در خوابگاه، دوستان خوبی پیدا کنید و زندگی راحت‌تری داشته باشید.

 

ممکن است عادت‌های غذایی شما تغییر کند.

یکی از تغییراتی که معمولا در محیط‌هایی مثل خوابگاه و پانسیون برای اکثر افراد به وجود می‌آید، تغییر عادات غذایی و سبک غذا خوردن و تغییر در نوع تغذیه است. یعنی آنچه که به عنوان غذا در وعده‌های اصلی و یا میان‌وعده می‌خورید، از نظر کیفیت با آنچه که در خانه خودتان می‌خوردید فرق دارد. همچنین ساعت غذا خوردن شما احتمالا کمی تغییر خواهد کرد. ممکن است مجبور باشید در تنهایی و به صورت انفرادی غذای خود را میل کنید که البته این نوع برای بعضی از افراد خوشایند است. همچنین ممکن است مجبور شوید غذاهایی را بخورید که قبلا یعنی زمانی که در خانه خودتان زندگی می‌کردید، میل چندانی به خوردن آن‌ها نداشته‌اید. بهرحال این تغییرات همه ممکن است برای شما پیش بیایند اما برای اینکه با این تغییرات در سبک غذا خوردن خود راحت‌تر کنار بیایید، آشپزی در خوابگاه  دخترانهرا مطالعه کنید.

 

 

خودکفایی و مسئولیت‌پذیری در خوابگاه را جدی بگیرید.

اگر تا مدتی قبل، یکی از اعضای خانواده شما را از خواب بیدار می‌کرد، اگر همیشه غذای آماده و گرم که در خانه پخته می‌شد را میل می‌کردید، اگر مجبور نبودید تمام لوازم مورد نیازتان را خودتان به تنهایی خریداری کنید، و... باید بدانید که در سبک زندگی خوابگاهی، همه‌ی این عادت‌ها از بین خواهد رفت و شما اگر مسئولیت‌پذیر نباشید و در مقابل خودکفا شدن، مقاومت کنید، شکست خواهید خورد و نمی‌توانید به زندگی در خوابگاه ادامه دهید. پس عادت‌های مفید را در خود تقویت کنید، زمان‌بندی را جدی بگیرید و برای همه‌ی کارهایی که باید انجام دهید، از قبل برنامه بریزید. همچنین لازم و ضروری است که اگر تا پیش از این، به نظم و ترتیب در کارهای خود اهمیت نمی‌دادید، این عادت را ترک کنید و در رعایت نظم، چه در محیط خوابگاه و چه در کارها و امورات زندگی خود، کوشا باشید. در نهایت این مسئولیت‌پذیری و این خودکفایی به نفع شما خواهد بود و حتی پس از پایان دوره خوابگاه نشینی، به شما و زندگی شما کمک خواهد کرد.