کیفیت خواب در خوابگاه دخترانه / بخش دوم

در قسمت پیشین، درباره اهمیت کیفیت خواب با شما عزیزان صحبت کردیم. همه می‌دانیم که داشتن یک خواب کافی و خوب و کامل، تاثیر مثبت و چشم‌گیری در بالا بودن سطح انرژی ما در طول روز می‌گذارد و همچنین یک شب بی خوابی و یا خوابِ ناکافی، تمام انرژی ما برای شروع یک روز را از بین می‌برد. اگر به تازگی ساکن پانسیون دخترانه در تهران شده‌اید، احتمالا بخاطر برهم خوردن عادت خواب خود، دچاز بی‌خوابی یا کم‌خوابی شبانه شده‌اید، اما لازم است بدانید که این یک اتفاق طبیعس است و با بکارگیری روش‌هایی که بخشی از آن را در قسمت پیشین گفتیم، می‌توان آن را رفع کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

 

حرکات کششی پیش از خواب، یک راه حل موثر

حتما درباره یوگای پیش‌ از خواب شنیده‌اید. یوگا یکی از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین روش‌های تسکین دردهای جسمانی و همچنین رسیدن به آرامش و تمرکز و دور شدن از استرس‌ و فشارهای روانی است. همه از فواید این ورزش شگفت‌انگیز مطلعیم، اما آنچه که قرار است به شما معرفی کنیم، یوگای پیش از خواب است.این شیوه متشکل از چند حرکت کششی بسیار ساده است که نه به فضای زیادی احتیاج دارد و نه زمان زیادی نیاز دارد. اگر در خوابگاه دخترانه ساکن هستید و فضای کمی برای ورزش کردن دارید، می‌توانید این ورزش را پیش از خواب به راحتی و بدون محدودیت فضا در اتاق خود انجام دهید. این حرکات کششی، تنفس شما را منظم می‌کنند و با گرم کردن ماهیچه‌های بدن، دردها و خستگی‌هایی که در طول روز داشته‌اید را از شما دور می‌کند و در نتیجه شما آماده یک خواب راحت و خوب می‌شوید. در تصویر زیر می‌توانید این حرکات بسیار ساده اما کارآمد را ببینید و از آن‌ها استفاده کنید.

 

دمنوش‌های آرامش‌بخش بجای قرص‌های خواب‌آور

اگر برای به‌ خواب رفتن، به قرص‌های خواب‌آور و داروهای مسکن روی آورده‌اید، باید بدانید که اثرات خطرناک و آسیب‌زای این داروها تا مدت‌ها در بدن شما باقی می‌ماند و صدمات جبران‌ناپذیری از خود به جای می‌گذارند. اثراتی چون سرگیجه، تورم صورت، احساس خواب‌آلودگی بعد از خوردن غذا، دوبینی، عدم تمرکز و... تنها بخش کوچکی از زیان‌های داروهای خواب‌آور هستند. استفاده از دمنوش‌های آرامبخش طبیعی، که از مواد طبیعی ساخته شده‌اند و منشا گیاهی دارند، جایگزین بسیار مناسبی برای داروهای خواب‌آور هستند. دمنوش بابونه، گل‌گاوزبان، چای و دارچین، شربت‌های زعفران و گلاب، و بسیاری از دمنوش‌های آرامبخش، یک خواب خوب و عمیق را به شما هدیه می‌دهند. پس به جای روی آوردن به روش‌های خطرناک شیمیایی، از روش‌های طبیعی استفاده کنید.

 

دوری از موبایل و سایر لوازم الکترونیکی پیش از خواب

مرور شبکه‌های مجازی در ساعات پیش از خواب، از عادت‌های بسیار مضر و آسیب‌زای اکثر ما است. خواندن خبرهای متفاوت، دیدن تصاویر متحرک و مختلف و صداهای متفاوت در یک صفحه‌ی بسیار کوچک، کافیست تا خواب شبانه را از چشم شما دور کند. بهتر است در ساعات پایانی شب، به جای مرور شبکه‌های مجازی، یک فعالیت سالم‌تر، کم‌صداتر و یکنواخت‌تر مثل مطالعه یا نقاشی و یا سایر فعالیت‌های مورد علاقه‌تان را انجام دهید تا کم‌کم آماده خوابیدن شوید.

 

بی‌خوابی و مراجعه به پزشک

در مواردی که بی‌خوابی شما بیش از حد و آزار دهنده شده‌ است، و با هیچ یک از روش‌های پیشنهاد شده نمی‌توانید به مقدار لازم بخوابید، لازم است که حتما به یک پزشک متخصص در حوزه اختلالات خواب مراجعه کنید تا مشکل شما ریشه‌یابی و برای درمان آن اقدامات لازم به عمل آید. هرگز بدون مشورت پزشک داروهای خواب مصرف نکنید و بدانید که هر دارو با توجه به مشکلات فردی و شخصی یک فرد تجویز شده و نمی‌تواند برای مشکل شما هم کارساز باشد.