کنترل خشم در پانسیون دخترانه

خشم یکی از احساس های منفی است که در مواقع عصبانیت و دعوا کردن بین افراد سر می‌زند و بروز دادن آن تبعاتی دارد.بروز خشم احساس نارضایتی و ناراحتی و گاها پشیمانی به بار می آورد اما در بعضی مواقع خالی کردن خشم آرامش به همراه می آورد.کسانی که بخاطر مسافت راهشان برای تحصیل در شهر دیگری سکونت دارند و در خوابگاه و یا پانسیون دخترانه زندگی می‌کنند گاهی به دلیل اینکه فرهنگشان با فرهنگ هم اتاقی هایشان یکی نیست دچار مشکل می‌شوند و عصبانیت به سراغشان می آیند.معمولا افراد عصبانی فورا نتیجه گیری میکنند و برخی از این نتایج بسیار نادرست است. اگر بحث بالا گرفته، اولین کاری که میتوانید انجام دهید این است که آرام پیش بروید و به جواب های خود فکر کنید. اولین چیزی که به ذهنتان میرسد را به زبان نیاورید. بحث را آرام کنید و بادقت به حرفی که میخواهید بزنید فکر کنید. همزمان، به دقت به حرف طرف مقابل گوش دهید و برای جواب دادن عجله نکنید.

 

 

کنترل خشم

باید بدانید که عصبانیت یک حس کاملا معمولی است که در زمانی که چیزی طبق میل شما پیش نمی‌رود اتفاق می افتد. این عصبانیت بعضی وقت ها تبدیل به خشم می‌شود. احساس عصبانیت همیشه نابه جا نیست و اغلب واکنش سالم و طبیعی نسبت به این سختی هاست.

کنترل خشم در بین دخترانی که در پانسیون دخترانه در تهران زندگی می‌کنند یکی از اساسی ترین راه هایی است که به ایجاد آرامش بین خودتان و دوستانتان کمک می‌کند. علاوه بر آنها دیگر افراد هم باید یاد بگیرند در زندگی‌شان عصبانیت و خشمشان را کنترل کنند. باید بدانید که یکی از پایه های اساسی پیدا کردن دوست و ثبات در رابطه این است که بتوانید خشمتان را در مواقع عصبانیت کنترل کنید زیرا شما وقتی که خشمتان را بر سر کسانی که با آنها دعوا میکنید خالی میکنید در لحظه آرام میشوید اما هم باعث رنجش دوستتان میشوید هم خودتان بعدا  پشیمان میشوید.کنترل خشم فقط به معنی  فرو بردن آن نیست و همینطور به معنای این نیست که در مقابل ظلمی که به شما می‌شود باید سکوت کنید در اصل به این معناست که شما بتوانید خشمتان را کنترل شده بروز دهید تا اینکه جلوی  تصمیم درستی که می‌خواهید بگیرید گرفته نشود.در اصل باید از تبدیل خشم به خشونت جلوگیری کنید. خشم وقتی تبدیل به خشونت می‌شود باعث ضرب و شتم های بدنی و یا بد دهنی و... می‌شود. این خشونت آثاری به جا می‌گذارد که گاهی اصلا قابل جبران نیستند اگر هم باشند از لحاظ روحی جبران ناپذیرند.

راه های کنترل خشم

ریلکسیشن : روش های ساده ی ریلکسیشن، مثل نفس عمیق و بستن چشمها و تصور چیزهای زیبا ، به آرام ساختن احساس خشم کمک میکند.نفس عمیق بکشید. نفس گرفتن از قفسه ی سینه تاثیری ندارد. تصور کنید که نفس از شکم برمی آید.به آرامی کلمات یا عباراتی نظیر آرام باش، سخت نگیر را با خود تکرار کنید. همزمان که نفس عمیق میکشید این عبارات را زیر لب تکرار کنید.از تخیل خود استفاده کنید. یک تجربه ی آرام بخش از خاطرات خود را تصور کنید.حرکات آرام و ساده ی یوگا باعث میشود عضلات منبسط شود و احساس آرامش بیشتری پیدا کنید.هر روز در زمان هایی که در پانسیون دخترانه وقت خالی دارید این تکنیک ها را تمرین کنید. کم کم یاد می گیرید که در شرایط پرتنش به صورت خودکار از این روش ها استفاده کنید.

 

 

 

حل مشکل

اکثر کسانی که این مقاله را می‌خوانند دانشجویانی هستند که در پانسیون دخترانه در تهران اقامت دارند. پس بخاطر درس هایی که مطالعه میکنید باید بدانید کههر مشکلی یک راه حل دارد و وقتی می فهمیم همیشه اینطور نیست، احساس ناامیدی دوچندان میشود. پس بهترین رویکرد نسبت به شرایط این است که روی پیدا کردن راه حل تمرکز نکنیم و به فکر مدیریت و نحوه ی رو به رو شدن با مشکل باشیم.برنامه ریزی و پیشرفت خود را بررسی کنید. تصمیم بگیرید با تمام توان تلاش کنید اما اگر فورا به جواب نرسیدید خودتان را تنبیه و سرزنش نکنید. اگر بتوانید با نیت و تلاش به راه حل برسید و برای رو به رو شدن با موقعیت جدا تلاش کنید، حتی اگر مشکل سریعا برطرف نشود، احتمال اینکه صبرتان لبریز شود و همه چیز را سیاه و سفید ببینید پایین میآید.این دو راه از اصلی ترین راه های کنترل خشم میباشد روی این دو تکنیک تمرکز کنید تا در مواقع ضروری به کارتان بیاید.

 

 

 

نویسنده

فاطمه حسن پور