کم‌خوابی و خواب ناکافی در خوابگاه_ بخش دو

خوابگاه دخترانه در تهران

در بخش پیشین گفتیم که زندگی در خوابگاه در کنار تمام ویژگی‌های مثبت و خوبی که داراست، ویژگی‌های چالش‌برانگیز و شاید دشواری هم داشته باشد. یکی از مشکلاتی که افراد تازه وارد به محیط‌هایی مثل خوابگاه دخترانه و پانسیون‌های دانشجویی و کارمندی معمولا با آن مواجه می‌شوند و ممکن است کمی آزرده شوند، مشکلات خواب از جمله خواب ناکافی، دیر به خواب رفتن، یا حتی بی‌خوابی است که البته معمولا افراد با به‌کارگیری راهکار‌هایی می‌توانند این مشکل را تا حد زیادی کنترل کنند و به مرور بر آن غلبه کنند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر در این باره صحبت کنیم و راهکارهایی را برای این مسئله به شما عزیزان پیشنهاد دهیم.

 

پیشگیری از بی‌خوابی

 

برای این که فرد در هنگام خواب شبانه دچار این عارضه یعنی بی‌خوابی یا خوابِ سبک و ناکافی نشود، لازم است یک الگوی خواب خاص و منظم در پیش گرفته شود تا بتوان از این مشکل دور ماند. این پیشگیری از بی‌خوابی برای افرادی که در خوابگاه دخترانه یا پانسیون دخترانه در تهران ساکن هستند هم مفید و کمک‌ کننده‌ است تا فرد خواب خوب و آرامی را تجربه کند.

خواب منظم داشته باشید: بهترین و مهم‌ترین راهکار برای پیشگیری از بی‌خوابی این است که برنامه‌ی خواب شما نظم خاصی داشته باشد و حتما در یک ساعت مخصوص به رخت خواب بروید و در یک ساعت مخصوص هم از خواب بیدار شوید و این برنامه را در تمام روزهای هفته حفظ کنید. حتی روزهایی که تعطیل است و یا روزهایی که کار مهمی ندارید هم سعی کنید حتما این برنامه منظم را رعایت کنید تا ساعت بدن شما به این برنامه عادت کند و احتمال دچار شدن به مشکل بی‌خوابی برای شما کمتر شود.

محیط و شرایط محیطی مناسب: یکی از موارد کمک‌کننده به خواب خوب در شما، این است که شرایط خواب را پیش از ورود به رخت خواب آماده کنید. در محیط‌هایی مثل خوابگاه دخترانه ممکن است شلوغی و رفت‌وآمد در فضای اتاق و سروصدا این امکان را به شما ندهد که شرایط محیطی مناسبی برای خوابیدن فراهم کنید. اما می‌توانید از هم‌اتاقی‌هایتان بخواهید که پس از ساعت۱۱ شب، رفت‌وآمد به اتاق و بیرون از اتاق را کم‌ کنند و سروصدا هم ایجاد نکنند. تنظیم نور محیط و تعدیل دما هم می‌تواند به شما کمک کند راحت‌تر به‌خواب بروید.

روتین پیش از خواب داشته باشید: یکی دیگر از مواردی که به خواب بهتر شما در پانسیون دخترانه کمک زیادی می‌کند این است که پیش از رفتن به رخت خواب یک روتین منظم داشته باشید. دوش آب گرم، نوشیدن یک لیوان شیر یا خوردن ماست، نوشیدن آب ولرم و منظم کردن فضای اتاق به شما کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشید و دچار بی‌خوابی نشوید.

مصرف کافئین و نیکوتین را به حداقل برسانید: همانطور که می‌دانید مواد خوراکی کافئین دار باعث می‌شود شما انرژی بیشتری پیدا کنید و مدت‌ زمان طولانی‌تری بتوانید بیدار بمانید. پس حتی در ساعات اولیه شب هم از مصرف قهوه و نسکافه و شکلات خودداری کنید و از مصرف سیگار در ساعات نزدیک به زمان خواب صرف نظر کنید. همچنین مصرف چای پیش از خواب می‌تواند باعث بی‌خوابی شود.

فعالیت روزانه کافی داشته باشید: ممکن است گاهی اوقات کاری را برای انجام دادن بیرون از فضای خوابگاه دخترانه نداشته باشید. اما می‌توانید برای حفظ سلامتی خود و همچنین داشتن یک خواب خوب و کافی در شب، در طول روز فعالیت‌هایی مثل پیاده‌روی یا نظافت اتاق و یا فعالیت‌های بدنی دیگری را انجام دهید تا شب‌هنگام به راحتی بخوابید.

پرخوری را کنار بگذارید: پرخوری یکی از مهم‌ترین عوامل بدخوابی است. سعی کنید شام سبک مصرف کنید و از خوردن غذاهای پرچرب و سنگین به خصوص در شب پرهیز کنید.