چگونه زندگی در خوابگاه را برای خودمان راحت کنیم؟

همه مان می‌دانیم که زندگی در خوابگاه هم مثل اسکان در هتل یا خانه دانشجویی باید ها و نباید هایی دارد که در مقالات گذشته  مختصر به آنها پرداختیم و می‌دانیم که این قوانین و مقررات در درجه اول برای آسایش ما و در درجه بعدی برای آسایش دیگر ساکنین میباشد زیرا آنها هم حق زندگی آرام و بی دغدغه را دارند ما نمی‌توانیم حق کسی را از او سلب کنیم. اما زندگی در خوابگاه دخترانه هیچ گاه آزادی شمارا سلب نمی‌کند بلکه با وضع قوانین به زندگی خوابگاهی شما جهت می‌دهد.

 

 

خوابگاه جامعه ی کوچکی است تشکیل شده از چندین فرهنگ متفاوت و افرادی که هرکدام در خانواده های مختلفی رشد و نمو پیدا کرده ااند.پس چنانچه هرکس بخواهد طبق عاداتی که در خانه داشته و با آن خو گرفته رفتار کند یا هرطور که راحت تر است با موضوعات برخورد کند آسایش دیگران را سلب می‌کند و موجب ایجاد هرج و مرج در خوابگاه دخترانه تهران می‌شود. پس یکسری قوانین وجود دارد تا همه بطور یکسان یک سری رفتار ها را انجام دهند و این قوانین دقیقا برای همه شما عزیزان  یکسان میباشد.

بطور مثال بعضی خوابگاه ها ساعت ورود و خروج تعیین می‌کنند و هیچ کس حق ندارد قبل یا بعد از آن ساعت به خوابگاه مراجعه کند.

شاید بپرسید چرا؟

اکثر خانواده ها با امید به امنیتی که در خوابگاه دخترانه درتهران حاکم است فرزندانشان را به شهری دیگری می‌فرستند تا خیالشان آسوده باشد. وقتی شما بخواهید شب دیرتر از ساعت ورود به خوابگاه دخترانه مراجعه کنید امکان اینکه در کوچه خیابان های شهری که در آن هستید اتفاق ناگواری بیفتد زیاد است.چون هرچقدر هم آن شهر، شهر امنی باشد بالاخره اتفاق است و این خوابگاه دخترانه است که باید پاسخگو باشد که چرا دانشجویی که در این خوابگاه سکونت داشته این ساعت از شب در شهر بوده.لذا در رعایت این قانون مهم کوشا بودن امنیت خود شما را تضمین می‌کند.

اهمیت رعایت بهداشت در خوابگاه

یکسری قوانین هستند که میان هم اتاقی ها اهمیت دارند وانجام آنها ضروری میباشد اما در جایی وضع نشده است.

اهمیت دادن به رعایت بهداشت از این دسته قوانین میباشد.

البته رعایت بهداشت در محوطه خوابگاه و سرویس های بهداشتی و... از قوانین وضع شده در خوابگاه میباشد و باید در انجام آنها کوشا باشید.

رعایت نکردن بهداشت فردی در درجه اول برای خود شما آسیب رسان است و در درجه بعدی هم اتاقی شما را آزار میدهد.

اگر شما هیچ وقت به بهداشت لباس های خود نپردازید قطعا علاوه بر اینکه خودتان بیمار میشوید هم اتاقی تان هم از بوی بد لباس های شما آزار می‌بیند.

یا اگر شما همیشه سبب بهم ریختگی اتاقتان شوید و دائما وظیفه مرتب کردن اتاق روی دوش هم اتاقی هایتان باشد این امر سبب رنجش آنها می‌شود و ممکن است عذر شمارا از آن اتاق بخواهند.

پس طوری رفتار نکنید که هم دوستانتان اذیت شودند هم موجب شود شما مجبور شوید اتاقتان را عوض کنید.

 

 

پس یکی دیگر از قوانین رعایت بهداشت و مرتب بودن میباشد.

همانطور که میدانید در خوابگاه وظیفه ی شستشوی ظروف غذایتان هم با خود شما میباشد. و هیچ کس این وظیفه را عهده دار نمی‌شود. پس برای سلامتی خودتان هم که شده باید بعد از هر وعده غذایی خودتان ظرفهایتان را بشویید و نگذارید ظروف غذا در اتاقتان تلنبار شود زیرا این کار سبب پخش آلودگی می‌شود.

خیلی از ساکنین خوابگاه ها چون در خانواده هیچ کاری نمی‌کردند فکر می‌کنند که می‌توانند در خوابگاه هم از زیر بار این مسائل در بروند اما با مواجه شدن با مشکلاتی که برایشان پیش می آید یاد می‌گیرند که کارهای شخصی شان راخودشان انجام بدهند.

رسیدن به استقلال شخصیتی و تمرین زندگی از زندگی خوابگاهی شروع می‌شود. همیشه این جمله را به خاطر داشته باشید که اگر فرزندتان را در جامعه ی کوچک خانواده درست تربیت نکنید جامعه ی بزرگ تری مثل دانشگاه.،اداره و... فرزندتان را به سختی تربیت می‌کند. پس در آموختن آداب اجتماعی و بهداشت فردی به فرزندتان سهل انگاری نکنید. رعایت بهداشت در خوابگاه دخترانه خود بحثی بسیار مفصل میباشد که اینجا به اختصار به آن پرداختیم.

 

ناهنجاری های رفتاری در خوابگاه

 

همانطور که گفته شد یک سری قوانین در خوابگاه وضع می‌شود تا شما عزیزان ساکن در خوابگاه احساس آرامش داشته باشید. اما یک سری قوانین هست که خوابگاه وضع نمی‌کند و بین خود ساکنین جا میوفتاد. در جامعه هم همینطور است که یکسری قوانین را قوه مقننه وضع می‌کند که همه مجبور هستند که آنهارا رعایت کنند ولی یکسری قوانین هستند که مردم بصورت خود جوش بین خود جا می اندازند و خودشان را ملزم به رعایت می‌کنند به این دسته از قوانین عرف می‌گویند. گاهی عرف جامعه قوانینی درست و بجا هستند و گاهی هم بالعکس.

بطور مثال عرف است که ساکنین در زمانی که دیگر هم اتاقی هایشان در حال استراحت هستند با تلفن صحبت نکنند و آرامش آنها را بهم نریزند. یا مثلا عرف است که زمانی که همه مشغول درس خواندن و تمرکز روی کارهایشان هستند کسی با تماشای تلوزیون یا گوش دادن به موسیقی تمرکز دیگران را بهم نریزد. از دیگر مسائل این است که زمانهایی که هم اتاقی ها هماهنگ می‌شوند و آن زمان را اختصاص می‌دهند به تفریح، تلفنی حرف زدن و... کسی خواستار سکوت برای استراحت کردن نشود.

اینها قوانین و عرف هایی بود که در خوابگاه برای آرامش خود شما و دیگران وضع می‌شوند تا هم خانواده شما هم خوابگاه درمورد ساکنین خیال آسوده داشته داشته باشند.

 

 

نویسنده:

فاطمه حسن پور