وسواس شست‌وشو، دغدغه ساکنان خوابگاه دخترانه_ بخش اول

اگر شما هم به تازگی در یکی از خوابگاه‌ها و یا پانسیون دخترانه تهران و یا هر شهر دیگری ساکن شده‌اید و یا قصد دارید برای ادامه‌ی زندگی خود در محیطی مثل خوابگاه یا پانسیون ساکن شوید، حتما می‌دانید که چالش‌ها و دغدغه‌های گوناگونی می‌تواند برای شما به وجود بیاید که شما را درگیر خود کند. از مشکلات فیزیکی گرفته مثل عادت نداشتن به مکان تازه و ناسازگاری با هم‌خوابگاهی‌ها، تا چالش‌‌های فکری و روحی و دغدغه‌هایی که مستقیما با درون شما سروکار دارند.

از جمله مشکلاتی که ممکن است برای هر فردی که به تازگی در خوابگاه دخترانه ساکن شده‌است، به وجود بیاید، درگیری با مسئله وسواس است. معمولا نود درصد افرادی که در خوابگاه و پانسیون در کنار افراد دیگری زندگی می‌کنند، مدتی یا حتی همیشه با این مشکل مواجه هستند. احساسِ به قدر کافی تمیز نبودنِ مکان، آلودگی فضا، و امکان آلوده شدن وسایل، از جمله افکاری هستند که یک فردِ درگیر با مسئله وسواس شست‌وشو ممکن است با آن مواجه شود.

 

چه نوع رفتاری را می‌توانیم وسواس بنامیم؟

اگر رفتار شما، در زمینه‌ خاصی مثلا شست‌وشو، به گونه‌ای باشد که شما فکر کنید هر گونه شست‌وشویی به قدر کافی شی مورد نظر را تمیز نمی‌کند، و هر چیزی در محیط اطراف شما قابلیت این را دارد که شما و وسایل شما را آلوده کند، و شما به طور مداوم و خسته‌کننده‌ای مرتبا درحال شست‌وشو باشید، این رفتار قطعا یک رفتار وسواس‌گونه است و به طور جدی باید پیگیری و درمان شود، چرا که ادامه یافتن آن، نه تنها باعث حاد شدن این رفتار می‌شود، که موجب آزار و اذیت خود و دیگران هم خواهد شد. چرا که وسواس فقط یک مشکل شخصی نیست، بلکه تمامی افرادی که در آن محیط هم زندگی می‌کنند را درگیر می‌کند و باعث آزار و اذیت آنان می‌شود.

 

علل وسواس شست‌وشو چیست؟

. یکی از علت‌های درگیر شدن با وسواس شست‌وشو در ساکنان خوابگاه دخترانه در تهران، ترس از آسیب زدن به خود است. به گونه‌ای که افراد درگیر با این رفتارِ آزاردهنده، فکر می‌کنند که با پیروی نکردن از رفتارهای وسواس‌گونه‌ی خود، باعث ایجاد بیماری و صدمه‌های جدی در خود می‌شوند. درحالی که اینطور نیست و این احساسِ غلط، ناشی از فکرِ این دست افراد می‌باشد.

. یکی دیگر از علت‌های درگیر شدن افراد با وسواس شست‌وشو و ادامه دادن به این مشکل، ترس از آسیب زدن به دیگران است، به شکلی که فردِ درگیر با مسئله وسواس شست‌وشو فکر می‌کند که ممکن است در صورت پیروی نکردن از افکارِ مزاحم خود درباره شست‌وشوی مداوم وسایل و یا دست‌ها و ... ممکن است افرادی که با او در یک محیط زندگی می‌کنند را دچار مشکل کند یا ناخواسته به آن‌ها آسیب بزند. این علت قطعا با حضور فرد در محیط شلوغی مثل خوابگاه دخترانه تشدید می‌شود و کنترل کردن آن نسبت به زمانی که فرد در خانه خود سکونت دارد، سخت‌تر می‌شود.

 

گاهی در موارد حاد و شدید این مسئله، فرد از درگیری به نشانه‌های اولیه وسواس خارج شده و عملاً یک بیمار دچار به وسواس به حساب می‌آید. این فرد دچار مسئولیت‌پذیری بسیار شدید و آزاردهنده و مضر نسبت به سلامتی اطرافیان است و به طور مداوم نگران است که یک لحظه غفلت از شست‌وشوی دست‌ها، وسایل یا محیط، ممکن است باعث بیماری و آسیب رسیدن به خودش یا دیگران شود.

اگر شما هم در دسته کسانی هستید که با ورود به خوابگاه دخترانه و یا پانسیون دخترانه با این مسئله درگیر شده‌اید، نگران نباشید. با به‌کارگیری راه‌کارهایی ساده اما کاربردی می‌توانید تا حد زیادی با این افکار مزاحم مبارزه کنید و سلامت روان را برای خود تامین کنید. در قسمت بعد به معرفی چند راهکار برای مبارزه با وسواس شست‌وشو می‌پردازیم. با ما همراه باشید.