نگهداری از گل و گیاه زینتی در خوابگاه دخترانه در تهران/ بخش دوم

نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فضایی که در آن زندگی می­کنیم، در زیبایی و ایحاد حس طراوت محیط نقش بسیار مهمی دارد و باعث به وجود آمدن حس سرزندگی و نشاط در فضا می­شود. اگرساکن پانسیون دخترانه در تهران و یا هر شهر دیگری هستید، می­توانید با در نظر گرفتن آب و هوا انواع گیاهان آپارتمانی را در فضای اتاق پرورش دهید. در ادامه با ما همراه باشید تا چند نمونه دیگر از زیباترین گیاهان آپارتمانی را به شما عزیزان معرفی کنیم.

 

ارکیده فیلیپینی

این گیاه زیبا همانطور که از اسمش پیداست، گیاه بومی فیلیپین است که دارای برگ­هایی آویزان و دارای رنگ سبز تیره است. این گیاه گل­هایی صورتی رنگ و بسیار زیبا دارد که جلوه ویژه­ای به فضا می­بخشد. ارکیده­ی فیلیپینی قادر است رطوبت و آب را در برگ­های سبز و پهن خود نگه دارد به همین خاطر به آبیاری زیادی نیاز ندارد.

در فصل بهار و تابستان که فصل رشد این گیاه است، هفته­ای یک بار آبیاری کافی است که در فصل پاییز و زمستان باید میزان آبیاری را کمتر کنید. این گیاه علاقمند به نور خورشید است و بهتر است چند ساعت در روز آن را مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید.

اسپاتی فیلوم

یکی دیگر از گیاهان بسیار زیبایی که می­توانید در فضای خوابگاه دخترانه نگهداری کنید، گیاه اسپاتی فیلوم است. این گیاه بومی آمریکا است که حالا در سایر کشورها به عنوان گیاه آپا رتمانی پرورش داده می­شود. این گیاه زیبا با برگ­های سیز و نوک تیز خود، وظیفه تصویه هوا را بر عهده دارد و آلودگی­های موجود در هوای آپارتمان مثل سموم آمونیاک و فرمالدهید را از بین می­برد. این گیاه به سرما حساس است و بهتر است در هوای گرم نگهداری شود. بهتر است خاک این گیاه همیشه مرطوب باشد. خیس بودن خاک و یا خشک بودن آن باعث پژمرده شدن ­آن می­شود. نور مستقیم برای این گیاه مضر و آسیب زاسا، پس در صورت نگهداری از این گیه آن را در جایی قرار دهید که نور به صورت مستقیم بر آن نتابد.

 

آشیانتوس

نام این گیاه برگرفته از یک واژه رومی به معنای شرم و خجالت است اما خود بومی جنوب شرقی آسیا است. برگ­های طبقه طبقه این گیاه و گل­های ریز و قرمز رنگ آن، فضا را از یکنواختی و خشکی خارج می­کند. این گیاه اگر در محیط پرنوری قرار بگیرد، گل می­دهد اما به یاد داشته باشید که قرار دادن آن در نور مستقیم باعث سوختگی برگ­های آن می­شود. برای آبیاری این گیاه هم بهتر است صبر کنید که سطح خاک گلدان کی از حالت رطوبت در ببیاید و تقریبا خشک شود، سپس آبیاری کنید تا گیاه برای گل دادن آماده شود.

 

بابا آدم

قطعا یکی از زیباترین و پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی، باباآدم است که این روزها طرفدارانی بیش از پیش پیدا کرده است که البته از زیبایی و شکوه این گیاه، این همه طرفدار و تبلیغات بعید نیست. این گیاه هم بومی جنوب شرقی آسیاست و برگ­های پهن و سبز آن یادآور جنگل­های انبوه و پرباران است. این گیاه زیبا با نگهداری خوب و شرایط مساعد تا حد زیادی رشد می­کند و تا بیش از دو متر هم قد می­کشد. این گیاه را در نور کاملا مستقیم قرار ندهید، اما به یاد داشته باشید فضای پرنور باعث سرحالی و طراوت برگ­های این گیاه می­شود. بهتر است خاک بابا آدم را همیشه مرطوب نگه دارید تا برگ­های سبز و سرحال و پهن آن، زینت­بخش اتاق شما در پانسیون دخترانه باشد. اما غرق­آب کردن این گیاه می­تواند باعث خراب شدن ریشه و نهایتا از بین رفتن آن شود.