نقش خوابگاه در ایجاد صمیمیت و همدلی

خوابگاه دخترانه محلی برای آشنایی با افراد جدید از فرهنگ ها و تر بیت های متفاوت میباشد .شما ضمن قبولی در دانشگاه های معتبری که در شهری بجز شهر خودتان میباشند مجبورید برای اقامتتان یک راه مطمئن را برگزینید زیرا هم هزینه های رفت و آمد دائمی بیشتر است هم اینکه ممکن است گاهی به مشکلی برخورد کنید که نتوانید به شهری که درآن مشغول تحصیل هستید بازگردید آن وقت از درسهایتان عقب میمانید پس منطقی است که شما در شهر مورد نظر بمانید و از تعطیلات و بین ترم ها برای بازگشت به خانه استفاده کنید .از مطمئن ترین راه های اقامت در شهر مورد نظرتان برگزیدن سکونت در خوابگاه دخترانه در تهران میباشد .

 

معاشرت در خوابگاه

 

 

 

 

سعی کنید با ورود به فضای خوابگاه با افراد معاشرت کنید و راه های ارتباطتان با افراد را باز بگذارید تا آنها نیز بتوانند با شما معاشرت کنند .این توصیه را جدی بگیرید زیرا با ورود به خوابگاه دخترانه تهران شما از خانه و خانواده خود دور میشوید و نیاز دارید شخصی کنارتان باشد و تا این خلا را تا حدودی پر کند .سعی کنید افرادی که خلقیاتش به شما نزدیک میباشد را انتخاب کنید و با آنها دوست شوید .با آداب اجتماعی آشنا شوید و یاد بگیرید چگونه با افراد ارتباط برقرار کنید .دانشگاه و خوابگاه جامعه کوچک شبیه سازی شده ای است که به شما این فرصت را میدهد تا آداب زندگی در اجتماع را بیاموزید تا یادبگیرید  در یک شهر جدید و یا حتی شهر خودتان چگونه با افراد ،با هریک طبق سلیقه شان وارد رابطه شوید .

 

احساس مسئولیت نسبت به دوستان در خوابگاه

 

سعی کنید وقتی با افراد در خوابگاه دخترانه دوست شدید از زیر بار مسئولیت های دوستانه تان شانه خالی نکنید و نسبت به نیازهای دوستتان بی توجه نباشید .

اینطور نباشد که با افراد دوست شوید تا صرفا خلا خانواده را پر کنید و فقط در اوقا فراغت یاد دوستتان باشید .

اگر از دوستتان زودتر زندگی خوابگاهی را شروع کردید اورا با چالش هایی که قرار است در شهر جدید و با شروع زندگی جدید با آنها مواجه شود آشنا کنید و راه های رو برو شدن با این چالش هارا به او هم بگویید .

اگر دوستتان کار اداری داشت که نمیدانست چگونه باید انجام دهد و شما میدانستید اورا راهنمایی کنید .

اگر دوست شما در خوابگاه دخترانه به مشکلی گرفتار شد فکر نکید با کمک به او توی دردسر می افتید فکر کنید اوهم جزوی از خانواده تان است و کمکش کنید تا مشکلش را حل کند اما اگر واقعا مشکل او دردسر ساز بود از یک بزرگتر یا افراد آگاه تر کمک بگیرید .

پرهیز از ایجاد جدال در خوابگاه

همانطور که به شدت توصیه کردیم که سعی در براقرار ی ارتباط با افراد داشته باشید همانقدر هم گوشزد میکنیم که بدانید چه افرادی را برای دوستی انتخاب میکنید .

بعضی ها سطحشان با شما یکی نیست و ایجاد ارتباط با آنها فقط دردسر ایجاد میکند .

چه بسا گاهی ارتباط با این افراد موجب ایحاد جدال نیز میشود .

همانگونه که میدانید شما میتوانید در بعضی از خواه ها هم اتاقی تان را انتخاب کنید .

اگر نتواستید انتخاب کنید که چه فردی هم اتاقی شما باشد فقط رویه سازش را طی کنید .

اما اگر سازش هم جواب نداد و هنوز از لحاظ روحی در امنیت نبودید از مسئولین خوابگاه خواهش کنید که پیگیری کنند زیرا این حق مسلم شماست که در ازای هزینه ای که میپردازید آرامش هم داشته باشید .

 

 

با این افراد دوست نشوید

 

 

دوستی کلمه ی مقدسی است و روی هر رابطه ای نمیتوان این نام را گذاشت و هر فردی را نمیتوان دوست نامید .

افرادی که به مواد مخدر یا دخانیات اعتیاد دارند نمیتوانند دوست خوبی برای شما باشند .

زیرا اعتیاد یک مسئله روانی است  و باید در ارتباط با این افراد محتاطانه برخورد کنید .

افرادی که از زیر درس هایشان در میروند و مدام در حال ترک دانشگاه هستند و وقتشان را به خوشگذرانی تلف میکنند نیز افراد ماسبی برای دوستی نیستند زیر کم کم شما را هم شبیه به خودشان مینند و شما از اهدافتان دور میشوید .

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید .

 

 

نویسنده:

فاطمه حسن پور