مهارت‌های اجتماعی که در خوابگاه دخترانه یاد می‌گیرید

همه می‌دانیم که زندگی در خوابگاه و پانسیون دخترانه برای ما شرایط خاص و ویژه‌ای را فراهم می‌کند که در طول زندگی در خوابگاه و پانسیون و در چنین شرایطی، می‌توانیم تجربه‌های زیادی را کسب کنیم و از این تجربه‌ها در مراحل بعدی زندگی استفاده کنیم. معمولا سبک زندگی خوابگاهی همواره با سختی‌ها و دشواری‌هایی همراه است که این دشواری‌ها در اکثر مواقع به ما کمک می‌کند تا کم‌کم مستقل شویم و از پس کارهای خود بربیاییم. خرید کردن، پیدا کردن مسیرهای تازه، آشپزی کردن، شست و شوی لباس‌ها، و رسیدگی به سایر امورات زندگی به تنهایی و یه دور از خانواده از جمله مهارت‌هایی است که طی زندگی در خوابگاه و پانسیون می‌آموزیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

مهارت ارتباط برقرار کردن با دیگران

یکی از مهارت‌هایی که ممکن است برای بسیاری از ما سخت و دشوار باشد و ما به خوبی این مهارت را بلد نباشیم، مهارت برقراری ارتباط با دیگران و اطرافیان است. وقتی وارد یک جمع جدید می‌شوید، برای معاشرت کردن و برطرف ساختن نیازهای خود باید با افراد تازه‌ای که می‌بینید ارتباط برقرار کنید. در خوابگاه و پانسیون دخترانه در تهران می‌آموزید که با اطرافیانتان به طور مسالمت‌آمیز ارتباط برقرار کنید، در جهت رفع نیازها و مشکلاتتان با آن‌ها گفتگو کنید و برای بهتر شدن شرایط زندگی در کنار آن‌ها با هم معاشرت کنید و به دنبال راهکار باشید. این تعامل متقابل به شما کمک می‌کند که حتی اگر تا پیش از این در برقراری ارتباط با دیگران دچار سختی و مشکل بوده‌اید، ازین به بعد بتوانید یک ارتباط خوب با دیگران برقرار کنید.

 

مهارت کنترل احساسات

وقتی در یک محیط عمومی مثل خوابگاه دخترانه زندگی می‌کنید به مرور می‌آموزید که بر احساسات خود مثل خشم، گریه، دلتنگی، و... که به طور کاملا ناگهانی به آن‌ دچار می‌شوید، غلبه کنید و به احساسات خود تسلط داشته باشید. چرا که شما در یک فضای نه چندان شخصی زندگی می‌کنید و بروز احساسات منفی شما در یک محیط عمومی می‌تواند باعث آزرده شدن خاطر هم‌اتاقی‌هایتان شود و ارتباط شما را با هم دچار مشکل کند.

 

مهارت برنامه ریزی

اکثر افرادی که در پانسیون دخترانه زندگی کرده‌اند، بعد از مدتی توانایی برنامه ریزی کردن برای وقت و امورات زندگی خود را پیدا کرده‌اند. شما در شرایطی که مجبورید تمام امورات زندگی خود را، خودتان به تنهایی و بدون کمک کسی سر و سامان بدهید، می‌آموزید که برای هر کاری به طور جداگانه برنامه‌ریزی کنید و وقت خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که به کارهای خود برسید.

 

مهارت سازگار شدن با محیط

در شرایط زندگی در خوابگاه و پانسیون افراد کم‌کم با محیط، افراد تازه، سبک زندگی، وقت، و سایر موارد این سبک زندگی تازه، سازگار می‌شوند. شما به مرور می‌آموزید که در یک فضای نه چندان شخصی هم راحت بخوابید، به صداها عادت کنید، از معاشرت با افراد تازه نترسید و به مرور با شرایط جدیدی که در زندگی شما پیش آمده سازگار شوید و خودتان را با آن همسو کنید.

 

مهارت مدیریت مالی

از دیگر مهارت‌هایی که افراد با زندگی در پانسیون دخترانه یا پسرانه کسب می‌کنند، توانایی مدیریت کردن بودجه و میزان درآمد خود و به اصطلاح هماهنگ کردن دخل و خرجشان با هم است. این مهارت همچون سایر مهارت‌های دیگری که در خوابگاه می‌آموزید، در مراحل دیگر زندگیتان به شما کمک خواهد کرد و همواره مورد استفاده شما خواهد بود.

 

مهارت مدیریت زمان

از دیگر مهارت‌هایی که در خوابگاه و پانسیون کسب می‌کنید، مهارت مدیریت زمان و در دست داشتن وقت است. شما به زودی یاد می‌گیرید که زمان خود را به گونه‌ای تقسیم بندی کنید که به همه فعالیت‌هایی که در طول روز دارید، برسید و با کمبود وقت مواجه نشوید.