مهارت‌هایی که پیش از ورود به خوابگاه باید یاد بگیرید- خوابگاه دخترانه در تهران

آیا تا کنون زندگی در خوابگاه و پانسیون را تجربه کرده‌اید؟ اگر تجربه اقامت بلند‌مدت در خوابگاه یا پانسیون دخترانه در تهران را داشته باشید، حتما می‌دانید که این تجربه، می‌تواند برای شما همراه با چالش‌ها و فرصت‌هایی باشد. اگر هم به تازگی قصد دارید که برای ادامه‌ی تحصیل و یا شاغل شدن به شهری سفر کنید و در خوابگاه اقامت داشته باشید، باید بدانید که ممکن است در طول این مدت، در موقعیت‌های خاصی قرار بگیرید که با داشتن کمی تجربه، می‌توانید از این موقعیت‌ها عبور کنید. در ادامه به شما چند مهارت را معرفی می‌کنیم که خوب است پیش از ورود به خوابگاه و پانسیون، آن‌ها را یاد بگیرید. با ما همراه باشید.

 

مهارت دوخت و دوز! ساده اما کاربردی

ممکن است بخواهید به سرعت حاضر شوید تا به جایی برسید. ناگهان می‌بینید که دکمه‌ی پیراهن شما کنده شده است یا دوخت مقنعه‌ی شما باز شده‌ است یا آستین لباس شما کمی شکاف برداشته است. یا ممکن است شلواری را خریداری کنید که لازم باشد کمی از قسمت کمر تنگ شود. خب، لازم نیست که حتما یک خیاط حرفه‌ای باشید تا این کارهای کوچک اما مهم را انجام دهید. کافیست از قبل، با نخ و سوزن کار کرده باشید تا بتوانید ایراد لباس خود را به سرعت برطرف کنید. پس پیش از ورود به خوابگاه، کمی از مهارت‌های دوخت و دوزِ دستی را یاد بگیرید و یک جعبه نخ و سوزن و بشکاف تهیه  کنید تا دچار مشکل نشوید.

آشپزی، لازم و ضروری

فرق چندانی نمی‌کند که شما ساکن خوابگاه دخترانه باشید یا خوابگاه پسرانه. آشپزی کردن مهارتی است که حتما برای شما لازم است. حتی اگر ساکن خوابگاه دولتی باشید، ممکن است گاهی غذای سرو شده در آشپزخانه خوابگاه مورد پسند شما نباشد، یا اینکه به موقع به تایم سرو غذا در سلف خوابگاه نرسید. پس نکات کوچک آشپزی را یاد بگیرید تا در چنین مواقعی، بتوانید از آن به خوبی استفاده کنید.

 

مهارت‌های فنی، مورد نیاز همه

لازم نیست که مثل یک لوله‌کش حرفه‌ای، آچارکشی کنید یا مثل یک متخصص ایراد یک سیستم را پیدا کنید. اما گاهی نیاز می‌شود که بخواهید پیچ یک وسیله را عوض کنید، شیر آب جایی را محکم کنید، یا یک پریز را باز کنید و از نو ببندید. پس لازم است که وسیله‌های تعمیرات دم‌دستی مثل انواع آچار و پیچ‌گوشتی را بشناسید و طرز کار و نوع استفاده از آن‌ها را بدانید تا در مواقع ضروری بتوانید تا رسیدن تعمیرکار حرفه‌ای، مانع هدررفت آب شوید یا از خراب شدن وسیله‌ای جلوگیری کنید.

کمک‌های اولیه، حیاتی

آمادگی قبل از وقوع حادثه، نشان‌دهنده درایت و توانمندی ذهنی ماست. پس لازم است همیشه این مسئله را درنظر بگیریم که ممکن است به طور کاملا ناگهانی و بدون خبر قبلی، دچار حادثه‌ای شویم که اگر درباره مدیریت آن حادثه اطلاعات کافی نداشته باشیم، حتما دچار خسارت و زیان جانی می‌شویم. ممکن است در خوابگاه و یا پانسیونی که در آن ساکن شوید، به طور ناگهانی متوجه شوید که کسی دچار آسیب و یا حادثه‌ای مثل سوختگی، خفگی، شکستگی عضوی از بدن یا مسمومیت شده‌ است. لازم است شما تا زمانی که نیروهای امدادی به محل اقامت شما برسند، اقدامات لازم برای حفظ جان آن فرد را انجام دهید. پس لازم است که از قبل، با این مهارت‌ها برای رساندن کمک‌های اولیه، آشنایی داشته باشید تا به حفظ جان عزیزان خود در مواقعی که حادثه‌ای رخ داده ‌است، کمک کنید.

 

این مهارت‌ها تنها بخشی از چیزهایی بود که با دانستن آن‌ها می‌توانید زندگی بهتری را در شرایط زندگی در خوابگاه دخترانه و محیطی به دور از خانه و خانواده داشته باشید.