مطالعه در خوابگاه دخترانه بخش دوم

اگر قسمت پیشین مطالعه در خوابگاه دخترانه را خوانده باشید، به یاد دارید که در قسم پیشین چند روش مقدماتی و ساده برای شروع یک مطالعه خوب و پربازده را به شما عزیزان معرفی کردیم. درس خواندن و مطالعه برای یادگیری یک مطلب، به شرایطی نیاز دارد و البته گاهی در عین وجود شرایط مناسب و مساعد برای مطالعه، اشتباهاتی باعث می‌شوند که مطالعه‌ی ما به خوبی پیش نرود و بازدهی لازم را نداشته باشد. اگر قصد دارید در خوابگاه و پانسیون دخترانه یک مطالعه پربازده داشته باشید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا چند اشتباه مطالعه را که باعث کاهش یادگیری و افت بازده مطالعه می‌شود را به شما عزیزان معرفی کنیم.

شب امتحانی هستید!

یکی از آسیب‌زاترین عادات دانشجویان و دانش‌آموزان این است که تمام برنامه‌ی مطالعه را به شب پیش از امتحان موکول می‌کنند. بدیهی است که حجم زیادی از مطالبی که در طول یک ترم که معمولا سه الی چهار ماه تدریس شده است را نمی‌توان در یک روز و یک شب جمع‌بندی کرد و انتظار نتیجه مطلوبی داشت. حتی اگر ساکن خوابگاه دخترانه در تهران هستید، و در طول روز مشغول انجام دادن فعالیت‌های دیگر و رسیدگی به شغل و حرفه‌ی خود و یا سایر امور روزمره می‌باشید، باید در ساعات استراحت خود مثلا در ساعات پایانی روز و یا در طول شب، یک برنامه منظم برای درس خواندن و مرور مطالبی که در طی هر جلسه به شما آموزش داده شده را داشته باشید تا حجم زیاد مطالب برای شب امتحان شما را دچار سرگردانی و استرس نکند و نهایتا بتوانید نتیجه مطلوبی را از آزمون خود بگیرید.

 

مکان‌های مختلفی را برای درس خواندن امتحان می‌کنید!

نظم و ترتیب در هرکاری باعث موفقیت در آن کار می‌شود. در مطالعه و درس خواندن هم داشتن نظم و رعایت روتین می‌تواند به شما کمک کند که نتیجه برای شما پربازده باشد. انتخاب مکان برای درس خواندن هم یکی از مواردی است که نیازمند نظم است. پس سعی کنید همیشه در یک مکان به مطالعه بپردازید و جابجا نشوید و به اصطلاح از این شاخه به آن شاخته نپرید! داشتن یک مکان مشخص برای مطالعه به تمرکز ذهن شما در هنگام مطالعه هم کمک زیادی می‌کند‌. اگر در خوابگاه دخترانه زندگی می‌کنید و بخاطر رفت‌ و آمد و شلوغی اتاق، تمرکز کافی برای مطالعه ندارید، می‌توانید از اتاق مطالعه‌ی خوابگاه استفاده کنید و در سکوت و آرامش کامل به مطالعه بپردازید.

 

 

زمانبندی منظم ندارید!

یکی دیگر از عوامل کم شدن بازدهی مطالعه، نداشتن نظم و ترتیب در زمانبندی مطالعه است. هر فرد باید طبق شناختی که از شرایط ذهنی، تمرکز و توانایی خود دارد، یک برنامه زمانی منظم برای مطالعه خود تدوین کند. معمولا بهترین نوع زمانبندی، تقسیم زمان مطالعه به بخش‌های ۴۵ دقیقه‌ای می‌باشد. یعنی ۴۵ دقیقه مطالعه و یک ربع استراحت. این زمانبندی شما را خسته نمی‌کند و یک ربع استراحت به شما کمک می‌کند تا مطالب را به خوبی به ذهن بسپارید و با یک استراحت کوتاه به ادامه مطالعه بپردازید.

 

 

 

تایم آف را به شیوه نادرست می‌گذرانید!

تایم استراحتی که بین هر دو تایمِ مطالعه دارید، زمانی برای آرامش شما است تا با انرژی کافی به مطالعه بپردازید. یکی از اشتباهاتی که افراد در زمان استراحتِ بین دو مطالعه انجام می‌دهند، انجام فعالیت‌هایی است که تمرکز شما را از بین می‌برد و ذهن شما را از حالتِ آماده به مطالعه دور می‌کند. شنیدن موسیقی‌‌هایی با ریتم تند و صدای بلند، تماشای تلوزیون، بحث و مشاجره با اطرافیان، خواندن مطالب متفرقه و غیر درسی و... باعث برهم خوردن تمرکز شما و در نتیجه افت سطح یادگیری می‌شود. سعی کنید در زمان استراحت خود، فعالیت‌هایی که به شما آرامش و انرژی مثبت می‌دهند و شما را از فضای مطالعه دور نمی‌کنند انجام دهید.