مطالعه در خوابگاه دخترانه

ترفندهای مطالعاتی، اشتباهات و راه حل‌ها

برای یک مطالعه مفید، خوب و نتیجه‌ بخش، چه راهکارهایی می‌دانید؟ چه اشتباهاتی را در هنگام مطالعه کردن انجام می‌دهید که مانع نتیجه‌بخش بودن مطالعه شما می‌شود؟ برای رفع این اشتباهات چه راه‌کارهایی می‌دانید؟

مطالعه هم مانند تمام فعالیت‌ها، نیازمند یک برنامه‌ریزی درست و صرف وقت است. مطالعه‌ای نتیجه‌بخش و مفید است که در آرامش کامل، و با تمرکز بالا انجام شده باشد. اگر به تازگی در پانسیون دخترانه در تهران ساکن شده‌اید و قصد دارید برای مطالعات درسی و یا غیردرسی خود برنامه‌ریزی کنید، بهتر است پیش از آن با ما همراه باشید و این مطلب مفید را از دست ندهید.

۱.مکان مناسب برای مطالعه:

مهم‌ترین اصل برای داشتن یک مطالعه خوب و مفید و پربازده، انتخاب یک مکان مناسب است. اما مکان مناسب مطالعه چه ویژگی‌هایی دارد؟

مکان مناسب مطالعه به طور کلی چند ویژگی دارد:

الف: رفت و آمد کمی در آن مکان صورت بگیرد

ب: سروصدا و مکالمه‌ای در آن مکان وجود نداشته باشد

پ: نور مناسب داشته باشد

د: دمای مناسب داشته باشد

این چهار گزینه از اصلی‌ترین المان‌های یک مکان‌ مطالعه مناسب است. اگر در اتاق خود و درون خوابگاه دخترانه مشغول مطالعه هستید، علاوه بر تنظیم نور اتاق و تهویه هوای اتاق، از هم‌اتاقی‌های خود بخواهید که شرایط شما را در نظر بگیرند و برای مدتی با شما همکاری کنند. البته بهترین مکان برای مطالعه در خوابگاه و پانسیون دخترانه اتاق مطالعه و یا کتابخانه است.

 

 

۲. درست نشستن در هنگام مطالعه:

یکی از دیگر موارد بسیار مهم برای داشتن یک مطالعه باکیفیت و پربازده، درست نشستن در هنگام مطالعه است. بسیاری از افراد در هنگام مطالعه دراز می‌کشند و بسیاری دیگر هم عادت دارند در‌ هنگام راه رفتن مطالعه کنند. اما بهترین حالت بدنی برای داشتن یک مطالعه خوب، حالت نشسته روی صندلی می‌باشد. در این حالت، بدن شما فشار کمتری را بر خود احساس می‌کند و مغز تمرکز بیشتری روی فعالیتی که در حال انجام دادن آن می‌باشید دارد. همچنین احساس خواب‌آلودگی و یا فکرهای پراکنده و اضافی در این حالت شما را بسیار کمتر درگیر می‌کند. پس بهتر است برای مطالعه به سالن مطالعه و یا کتابخانه خوابگاه دخترانه مراجعه کنید و در مناسب‌ترین حالت بدنی یعنی حالت نشسته به مطالعه بپردازید.

 

 

۳. خوردن و آشامیدن در هنگام مطالعه:

یکی از اشتباهاتی که افراد در زمان مطالعه انجام می‌دهند، خوردن و آشامیدن است. خوردن یک میوه و یا یک برش کیک یا چند عدد بیسکوییت در هنگام مطالعه ایرادی ندارد اما بسیاری از افراد روی میز مطالعه، یک بشقاب از تنقلات می‌گذراند و همزمان با خواندن درس، مدام درحال خوردن محتویات آن هستند. این کار به یادگیری شما آسیب جدی می‌زند و مانع تمرکز شما روی مطلبی که درحال مطالعه آن هستید می‌شود، چرا که خوردن تنقلات یا حجم زیادی از میوه و شیرینی، باعث بالا رفتن قند خون شما می‌شود و همین موجب می‌شود که شما احساس خواب‌آلودگی کنید، همچنین توجه شما بیشتر به تمام کردن محتویات ظرف جلب می‌شود نه مطلبی که درحال خواندن آن هستید، پس سطح یادگیری شما افت می‌کند و مطالعه شما بی‌نتیجه خواهد بود.

 

 

 

۴. شرایط روحی مناسب مطالعه:

بدیهی است که گاهی افراد در شرایط روحی مناسبی برای مطالعه و یادگیری نیستند. درگیری‌های روحی، استرس، نگرانی‌های کاری و خانوادگی و‌... همه در دسته مواردی هستند که باعث کاهش سطح یادگیری و بی میلی نسبت به مطالعه می‌شوند. اگر دچار فشار روحی هستید، برای مطالعه کردن به خودتان سخت نگیرید و سعی کنید پس از رفع مشکلی که با آن درگیر هستید به مطالعه بپردازید.

 

در قسمت بعد به اشتباهات رایجی که افراد را از یک مطالعه هدفمند و مفید دور می‌کند می‌پردازیم. با ما همراه باشید.