مزایای خوابگاه‌های خصوصی نسبت به خوابگاه دولتی

آیا شما هم تا‌بحال در موقعیتی قرار گرفته‌اید که مجبور باشید برای مدتی در شهری دیگر زندگی کنید؟ اگر دانشجو باشید و یا برای کار و شغل به شهر دیگری مهاجرت کرده باشید، ممکن است نیاز پیدا کرده باشید که برای مدتی در خوابگاه زندگی کنید. اما برای افرادی که به تازگی قصد دارند شهر خود را  برای تحصیل در شهر دیگری ترک کنند، و همچنین نمی‌خواهند هزینه‌های زیادی را برای اجاره خانه صرف کنند، خوابگاه‌های دانشجویی گزینه‌های بسیار خوب و مناسبی هستند. اکثر دانشگاه‌ها، دارای سراهای دانشجویی و خوابگاه هستند، اما بسیاری از افراد خوابگاه‌های خودگردان و غیروابسته به دانشگاه را ترجیح می‌دهند. این دسته از خوابگاه‌ها ویژگی‌های مثبت زیادی دارند که در ادامه به برخی از ویژگی‌های مثبت این دسته از خوابگاه‌ها اشاره می‌کنیم.

 

  • تایم ورود و خروج، یکی از مشکلات ساکنان خوابگاه

 

اگر از خوابگاه دانشگاه خود استفاده می‌کنید، حتما می‌دانید که برای تنها چند دقیقه دیر رسیدن به خوابگاه، معمولا دچار مشکل خواهید شد. گیت‌های ورودی که در ابتدای راهروی خوابگاه قرار دارند، با اسکن کردن کارت دانشجویی شما، ساعت ورود و خروج شما را ثبت می‌کنند. از آنجایی که تهران شهر شلوغ است و تقریبا هرروز بار ترافیکی سنگینی دارد، ممکن است شما پس از انجام فعالیت‌های روزانه خود همچون خرید، پیاده روی، تفریح با دوستان و یا هر فعالیت دیگری، کمی دیرتر از حدی که خوابگاه دولتی و وابسته به دانشگاه تعیین کرده‌است، به خوابگاه برسید. پس اگر ساکن خوابگاه دخترانه در تهران باشید، می‌توانید چند ساعت بیشتر زمان داشته باشید و پس از برگشت به خوابگاه دخترانه علت تاخیر خود را توضیح دهید و بدون مشکل وارد خوابگاه شوید. این یک مزیت است که خوابگاه‌های دانشجویی دولتی از آن برخوردار نیستند.

 

  • فضای بیشتر در خوابگاه‌های غیر دولتی

 

هرچند که رعایت پوشش مناسب و متعارف در جمع، در هر محیطی برای تمامی افراد با هر جنسیتی الزامی و نشان‌دهنده احترام قائل شدن به خودمان و جمع می‌باشد، اما همانطور که می‌دانیم، در خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه، معمولا سخت‌گیری‌های زیاده از حد وجود دارد. این درحالی است که اگر شما ساکن یک خوابگاه دخترانه  غیردولتی باشید، با آرامش بیشتری زندگی می‌کنید و آزادی و فضای بیشتر و راحت‌تری برای زندگی خواهید داشت.

 

  • فضای دوستانه‌تر در خوابگاه دخترانه

در خوابگاه‌های وابسته به دانشگاه، ممکن است شما با تعدادی افراد غریبه که با شما اشتراکاتی ندارند، هم‌اتاقی شوید و مدتی را در کنار هم زندگی کنید. این امر ممکن است برای شما که تنها زندگی می‌کنید، آزاردهنده باشد، اما اگر در سایر خوابگاه‌های دخترانه در تهران باشید؛ می‌توانید با دوستان خود هم‌اتاقی شوید. همچنین می‌توانید با توجه به قوانین خوابگاه، چند وقت یکبار مهمان داشته باشید و خوابگاه این امکان را در اختیار شما قرار خواهد داد که بتوانید فضایی را در اختیار مهمان خود قرار دهید.

ترجیحا در خوابگاه، با افرادی هم اتاقی شوید که سبک زندگی نزدیک‌تری به شما دارند. مثلا اگر دانشجو هستید، در اتاقی ساکن شوید که هم‌اتاقی‌هایتان دانشجو باشند و یا اگر مشغول به کار هستید، در اتاقی زندگی کنید که افراد آن اتاق شاغل باشند. در این صورت، ساعات خواب و بیداری و ساعات رفت و آمد شما به یکدیگر نزدیک‌تر است و شما راحت‌تر خواهید بود. همچنین در این صورت درک بیشتری از موقعیت یکدیگر خواهید داشت و قطعا با یکدیگر سازگازی بیشتری پیدا خواهید کرد.