مراقبت‌های کرونایی در زندگی خوابگاهی- خوابگاه دخترانه تهران

در شرایط موجود، یعنی شرایطی که تمام ساکنان کره‌ی زمین درگیر بیماری کرونا هستند، زندگی در مرحله‌ی سختی قرار دارد و مردم باید خود و سبک زندگی خود را با شرایط موجود سازگار کنند تا کمترین حد آسیب و زیان را متحمل شوند. شرایط ویژه‌ای که در آن هر حرکت غیر بهداشتی می‌تواند جان ما را به بازی بگیرد و سلامتی ما را به خطر بیاندازد.

همانطور که می‌دانیم، زندگی در چنین شرایطی در محیط‌هایی چون خوابگاه و پانسیون دخترانه می‌تواند برای ما و سلامت ما چالش‌برانگیز باشد. پس بهتر است حالا که مجبوریم با افرادی دیگر در محیطی مشترک زندگی کنیم، مراقبت‌هایی را به شیوه زندگی خود اضافه کنیم که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن، بهترین شیوه:

اگر در خوابگاه دخترانه و یا پانسیون‌های دانشجویی و یا کارمندی ساکن هستید، ممکن است به خاطر برهم خوردن نظم تغذیه و بهم ریختگی عادات سابق غذایی خود، بدن شما دچار کمبود مواد لازم و ویتامین‌ها شده باشد. به همین خاطر، ممکن است سیستم ایمنی بدن شما چندان که باید، قوی و سالم نباشد. بهتر است بدانید که یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از ورود ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زا به بدن ما، این است که سیستم ایمنی بدن خود را در مقابل انواع بیماری‌هایی که معمولا روزانه در معرض ابتلا به آن‌ها هستیم، مقاوم کنیم. در قسمت تغذیه در خوابگاه دخترانه به اینکه چگونه در طول زندگی در محیط خوابگاه و پانسیون، عادات غذایی سالمی داشته باشیم اشاره شد. خوردن غذاهای سالم، کم‌چرب، کم نمک و همچنین استفاده از انواع حبوبات، سبزیجات و میوه‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری است. پس عادات غذایی خود را اصلاح کنید و به سلامت خود اهمیت دهید. همچنین استفاده از قرص‌های ویتامینه و مواد معدنی لازم برای بدن همچون آهن، روی و زینک از اهمیت بالایی برخوردار است. از دیگر مواردی که رعایت کردن آن‌ها سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند، داشتن خواب کافی، نه کم و نه زیاد و ورزش کردن است.

 

 

رعایت نکات بهداشتی، لازم و ضروری:

اگر بخواهیم از ابتلا به ویروس کرونا در امان بمانیم، باید بدانیم که حتی لحظه‌ای غفلت می‌تواند باعث شود که به این ویروس خطرناک که به سرعت منتقل می‌شود، به بدن ما وارد شده و سلامت ما را به خطر بیاندازد. پس وقتی که در محیط‌های شلوغ هستید، در محل کار، در تاکسی و مترو و اتوبوس، هنگام خرید کردن، یا در هر وقتی که با افراد مختلفی روبرو می‌شوید، باید فرض کنیم که همه‌ی افراد اطراف ما ممکن است ناقل ویروس کرونا باشند. پس موارد بهداشتی را رعایت کنید و مهمانی و دورهمی‌ها را به زمانی دیگر موکول کنید، بدون ماسک و اسپری الکل از خوابگاه و یا پانسیون خارج نشوید، سعی کنید مواد غذایی بسته‌بندی شده را خریداری کنید، همچنین به یاد داشته باشید که لباسی که به تن داشته‌اید، ممکن است این ویروس را از محیط‌های مختلفی که در آن تردد کرده‌اید، مثل تاکسی و سایر وسایل حمل و نقل عمومی، به خود گرفته باشد. پس بلافاصله پس از رسیدن به خوابگاه دخترانه سریعا لباس‌های خود را عوض کنید و سپس دست‌ها و صورت خود را به خوبی بشویید.

 

نکات مهم و مفید:

۱-اگر به تعداد دفعات زیاد از الکل و سایر استریل‌کننده‌ها استفاده می‌کنید، پس از رسیدن به خوابگاه و شستشوی دست‌ها حتما از کرم‌ مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید تا دچار خشکی پوست نشوید.

۲- هرگز الکل را مستقیما به سطح تلفن همراه خود اسپری نکنید. ابتدا الکل را به یک تکه دستمال کاغذی یا پنبه اسپری کنید و سپس سطح تلفن همراه را تمیز کنید.

۳- ماسک خود را پس از دو یا سه بار استفاده، تعویض کنید و اگر امکان تعویض نداشتید، حتما ماسک را بشویید و از آن استفاده کنید.