محافظت از البسه در خوابگاه دخترانه

حتما برای شما پیش آمده است که یک یا چند عدد از لباس‌هایتان را بیشتر از بقیه دوست داشته باشید و انتظار داشته باشید که لباس مورد علاقه شما عمر بیشتری داشته باشد. محافظت و مراقبت از لباس‌ها، کمک می‌کند شما ظاهر بهتری داشته باشید. همچنین با توجه به شرایط زندگی دانشجویی و اهمیت بالای کنترل هزینه‌ها برای ساکنان خوابگاه دخترانه، محافظت و توجه به اندازه از لباس‌ها باعث می‌شود که عمر لباس‌های شما افزایش پیدا کند و شما مجبور نباشید در مدت زمان کمی، هزینه زیادی برای خرید لباس‌ها بپردازید. در این بخش می‌خواهیم چند روش ساده به شما معرفی کنیم که با رعایت کردن و به کار بردن آن‌ها بتوانید لباس‌های سالمی داشته باشید.

 

جنس لباس خود را بشناسید

مهم‌ترین چیزی که برای مراقبت کردن از پوشاک وجود دارد، شناختن متر‌یال به کار رفته در لباس و در کل شناختن جنس لباس است‌. به این ترتیب می‌دانید که لباس شما در چه دمایی باید شسته شود، مناسب‌ترین روش خشک کردن لباس شما چیست و چه نوع شوینده‌ای را برای تمیز کردن لباس باید استفاده کنید که کمترین آسیب ممکن به بافت پارچه برسد. هر جنسی از جمله کتان، نخ، بافت، چرم، جینِ کشی، دنیم، و... نوع مناسب شست‌وشو و خشک کردن و حتی نگهداری خاص خود را دارند که شناختن این روش‌ها، می‌تواند به طول عمر لباس شما کمک کند. پس یک جستجوی ساده در اینترنت به شما کمک می‌کند روش مناسب تمیز کردن لباس خود را یاد بگیرید و هزینه اضافی برای بردن لباس به خشک‌شویی نپردازید.

 

با لباس‌هایتان محترمانه برخورد کنید!

آیا عادت دارید که لباس‌هایتان را بعد از استفاده، گوشه‌ی کمد پرتاب کنید یا به نامرتب‌ترین شکل ممکن به چوب لباسی آویزان کنید؟ شال و روسری‌های خود را مچاله می‌کنید و تا استفاده بعدی، گوشه کشو نگه می‌دارید؟ این روش‌های راحت، به بافت، شکل و ظاهر و همچنین به دوام لباس شما آسیب جدی وارد می‌کند. حتما می‌دانید که تا کردن و مرتب نگه داشتن لباس‌ها، به غیر از اینکه دسترسی شما را برای استفاده بعدی از لباس راحت‌تر می‌کند، باعث می‌شود که لباس‌ها دیرتر خراب شوند و به بافت آن‌ها آسیب نرسد. همچنین مرتب نگه داشتن لباس‌ها و چینش منظم آن‌ها در کشو، کمد و چوب‌لباسی باعث می‌شود که هوای کافی به لباس‌ برسد و بافت پارچه بوی بدی نگیرد. پس اگر می‌خواهید لباس‌های خوش‌فرم و مرتبی داشته باشید، آن‌ها را به خوبی تا کنید و منظم بچینید.

 

لباس‌های خوشبو داشته باشید

بوی خوب و دلچسبی که از لباس‌ به مشام می‌رسد، حس بسیار زیبایی دارد. چه برای شما که لباس را به تن دارید و چه برای فردی که در کنار شماست. نیازی نیست که حتما عطر‌ها و ادکلن‌های گران‌قیمت داشته باشید. کافیست در جایی که لباس‌هایتان را نگهداری می‌کنید، یعنی در کمد و کشو، کمی خوشبو کننده لباس اسپری کنید. همچنین می‌توانید چند قطره از عطری که استفاده می‌کنید را قبل از اتو کردن، روی لباس تمیز و شسته شده‌تان بریزید و سپس اتو کنید. بوی عطر به این شیوه تا شست‌وشوی بعدی، در بافت پارچه خواهد ماند. همچنین باید بدانید که گرم بودن بیش‌ از حد و سرد بودن بیش از حد کمد می‌تواند باعث بوی بد لباس شود. پس چند روز یکبار به مدت یک ساعت درهای کمد لباستان را باز کنید تا لباس‌ها هوا بخورند و رطوبت را داخل خود نگه ندارند.

 

شست‌وشوی زیاد ممنوع

شست‌وشوی زیاد از حد لباس باعث خراب شدن بافت پارچه و آسیب رساندن به ظاهر آن می‌شود. پس لباس‌هایتان را به اندازه کافی بشویید و دمای مناسب برای شست‌وشو را در نظر بگیرید. از هر شوینده‌ای برای شستن لباس‌ها استفاده نکنید و برای شستن لباس‌های مشکی، از شوینده‌های مخصوص پوشاک مشکی یا در صورت موجود نبودن، از شامپو استفاده کنید تا رنگ آن حفظ شود.