لزوم رعایت بهداشت در خوابگاه دخترانه در ایام تشدید کرونا

یکسالی می شود که این ویروس کوچک مهمان مان شده است.

ویروسی در ابعاد بسیار کوچک و اما با میزان واگیر بالا . ویروسی که اول برای همسایه بود و فکرش را نمی‌کردیم روزی گریبان مارا هم بگیرد اما درست در بهمن ماه سال گذشت زمزمه های ورود این ویروس و کشته هایی که در ایران بجای  گذاشت آغاز شد.ترسی که این ویروس کوچک مهمان دلهایمان کرد آنقدر زیاد بود که تقریبا بیشترمان تمام نکات بهداشتی را رعایت میکردیم...حتی آنهایی که خیلی جدی نگرفته بودند وقتی قربانیان این ویروس را با چشمهای خودشان دیدند به دسته ی رعایت کنندگان پیوستند.سال گذشته عید نوروز و تمام مناسبات را در خانه ماندیم با این فکر که زودتر این بیماری تمام شود تا با خیال راحت پایمان را از خانه بیرون بگذاریم…تمام خریدهایمان را ضد عفونی میکردیم و می‌نشستیم، به محض ورود به خانه لباس ها یمان را با الکل و مواد ضد عفونی کننده تمیز میکردیم...بعضی هایمان نان راهم در خانه میپختیم و پیتزا و تمام غذاهایی که قبل از شیوع این بیماری در رستوران می‌خوردیم یاد گرفتیم که خودمان درست کنیم.در ورودی تمام مکان های مهم اعم از بانک ها، مراکز خرید، خوابگاه و پانسیون دخترانه ها دستگاه ضد عفونی کننده گذاشتند و افرادی در بدو ورود تبمان را اندازه می‌گرفتند. اما رفته رفته با طولانی شدن شیوع این بیماری بعضی هایمان نسبت به اوایل بی توجه تر شدیم دیگر خریدهایمان را نشستیم.... دیگر در بدو ورود به خانه لباس های آلوده را ضد عفونی نکردیم...از قرنطینه کردن خودمان خسته شدیم و از خانه بیرون زدیم...به کافه ها و رستوران ها رفتیم بدون رعایت پروتکل های بهداشتی...بعضی ها مراسم عروسی برگزار کردند...و این شد که دوباره تعداد کشتگان نسبت به قبل بیشتر شد.

 ساکنین خوابگاه و مواجهه با ویروس کرونا

با شیوع این ویروس کوچک اما پیچیده و قوی درب دانشگاه ها و مدارس به روی دانشجویان بسته شد و اکثر خوابگاه و پانسیون دخترانه ها  خالی از سکنه شدند...اما هنوز افرادی که شاغل بودند و در شهری دور ازمحل زندگی‌شان فعالیت می‌کردند مجبور به سکونت در خوابگاه بودند.در خوابگاه دخترانه ها  پروتکل های بهداشتی با جدیت رعایت می شوند و همچنان مثل قبل به این جدیت ادامه می‌دهند...اما با تمام این ها تنها کسی که می‌تواند ضامن سلامتی شما باشد خودتان هستید.هرچقدر هم شما در مکان استرلیزه شده حضور داشته باشید اگر به بهداشت در مقابله با کرونا اهمیت ندهید شخص شما ممکن است ناقل باشید و این ویروس را در آن فضا پخش کنید.

 

راهکار های مقابله با ویروس کرونا در خوابگاه دخترانه

اگر شاغل هستید و سرکار می‌روید حتما از دو ماسک سه لایه استفاده کنید.

الکل به همراه داشته باشید و سطوحی که با پوست دستتان تماس دارند مانند خودکار صفحه کیبورد و... را ضد عفونی کنید.

حتی الامکان از دستکش استفاده کنید و آن را هر چهار ساعت تعویض کنید.

از ماسک های یکبار مصرف بیشتر از یکبار و هربار بیشتر از شش ساعت استفاده نکنید.

اگر مجبور به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هستید به محض رسیدن به خوابگاه لباسهایتان را ضد عفونی کنید.

اگر امکان شستشو دارید آنهارا بشویید و اگر این امکان برایتان مهیا نیست برای لباس هایتان جای مخصوصی در نظر بگیرید و با لباس های دیگرتان قاطی نکنید.

ماسک و دستکش های استفاده شده تان را بیرون از اتاق دور بیاندازید.

ظرف غذا و قاشق چنگال خود را از دیگر هم اتاقی هایتان جدا کنید.

از مسئول خوابگاه بخواهید در هر اتاق بیشتر از دو نفر نباشید.

رو بالشتی و ملحفه تخت تان را با مواد ضد عفونی که حساسیت زا نیستند ضد عفونی کنید و هر سه هفته آن را بشویید.

تا حد امکان از رفتن به رستوران و کافه بپرهیزید.

از ارتباط با افرادی که مشکوک به کرونا هستند بپرهیزید.

از تجمع در مکان های شلوغ که فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند خود داری کنید.

دمنوش های گیاهی علی الخصوص پونه و آویشن را طبق مزاجتان همراه داشته باشید و مصرف کنید.

اگر کاری دارید که بعضی روزها دور کار هستید حتی الامکان در خوابگاه بمانید.

اگر احساس تب و کوفتگی بدن داشتید حتما از محل کار مرخصی بگیرید و به شهر محل سکونتتان بروید و اگر این امکان برایتان میسر نبود به مسئول خوابگاه خبر دهید تا هم اتاقی تان را با خبر کند تا اینکه شمارا در اتاقی جدا قراردهند.

 

دو هفته خودتان را قرنطینه کنید...

مدام اتاق و سرویس بهداشتی را ضد عفونی کنید و حتی در اتاقتان با ماسک باشید.

پنجره اتاق را باز بگذارید تا هوا در جریان باشد.

اگر علائمتان تشدید شد به پزکشیکش مراجعه کنید تا در صورت لزوم بستری شوید.

 

نویسنده:

فاطمه حسن پور