قوانین و مقررات زندگی در خوابگاه دخترانه به چه صورت است؟

زندگی در هر مکانی بسته به شرایط آن مکان، قوانین و مقررات ویژه‌ی خود را دارد که در صورت رعایت نکردن این قوانین، زندگی در آن مکان دشوار و نظم آن مکان بهم می‌خورد که این مسئله می‌تواند مشکلات اساسی ایجاد کند. یکی از مکان‌هایی که در آن، طبعیت از قوانین و دستورالعمل‌ها از طرف ساکنان بسیار مهم است، خوابگاه و پانسیون دخترانه و پسرانه است. اما این دستورالعمل‌ها و قوانین به چه صورت هستند و رعایت کردن یا نکردن آن‌ها چه تاثیری در روند زندگی خوابگاهی دارد؟

 

قوانین پوشش در پانسیون دخترانه:

قوانین پوشش در محیط خوابگاه، چیزی نیست بتوان آن را نادیده گرفت. این مسئله که شما با چه نوع پوششی در یک محیط اجتماعی ظاهر می‌شوید، بسیار مهم است و دیدگاه دیگران و اطرافیان شما را نسبت به شخصیت شما می‌سازد. پوشش آراسته، لباس پاکیزه، مرتب و مطابق قوانین خوابگاه دخترانه‌ ای که در آن ساکن هستید، باعث می‌شود که از سوی مسئولین خوابگاه مورد تذکر واقع نشوید و زندگی آرامی را در محیط خوابگاه سپری کنید.

 

مشارکت در نظافت و نظم خوابگاه دخترانه:

 

 

محیط خوابگاه باید فضایی شبیه به محیط خانه شما داشته باشد تا شما پس از یک روز شلوغ و خسته‌کننده در محیط بیرون، مکانی امن و آرامش‌بخش برای استراحت و رفع خستگی داشته باشید. اما این مسئله بدون مشارکت در امور مربوط به نظافت و پاگیزگی خوابگاه امکان‌پذیر نیست. رعایت نظم و انظبات تخت خواب، کمد و فضای داخلی اتاق، اقدام به شستشوی به موقع رخت خواب، نریختن مواد خوراکی در فضای اتاق، جارو کردن به موقع اتاق، مرتب کردن یخچال و تمیز نگه‌داشتن آن، و... از جمله اموراتی است که می‌تواند به شما کمک کند یک زندگی سالم و در آرامش را در این محیط داشته باشید. تمامی افراد ساکن در یک اتاق، وظیفه دارند که در رعایت نظم و نظافت اتاق خود با یکدیگر همکاری داشته باشند.

 

منع مصرف دخانیات در فضای خوابگاه:

همانطور که می‌دانید، مصرف دخانیات در خوابگاه ممنوع است و با فردی که به این قانون بی‌توجهی کند، از طرف مسئولین خوابگاه برخورد خواهد شد. علی‌رغم آگاهی ما نسبت به مضرات دخانیات، باید توجه داشت که مصرف هر نوع از آن در فضایی عمومی همچون محیط خوابگاه، ممکن است باعث آزار افراد دیگر از جمله افراد مبتلا به آسم یا سایر بیماری‌های تنفسی شود.

 

قوانین رفت و آمد در خوابگاه دخترانه در تهران:

مقررات ورود و خروج و ساعت رفت و آمد، در هر خوابگاهی متفاوت است و در طول فصول مختلف و با توجه به زمان غروب خورشید، تغییر می‌کند. همچنین در شهرهایی مثل تهران با در نظر گرفتن ترافیک سنگین و طولانی شدن زمان رفت و آمد افراد، مدت زمانی که افراد وقت دارند خود را به خوابگاه برسانند با سایر شهرها متفاوت است. اما بهتر است برای آرامش هرچه بیشتر خود و مورد تذکر قرار نگرفتن از سوی کادر مدیریت خوابگاه، در ساعت مقرر شده در خوابگاه حضور داشته باشید و ساعات رفت و آمد خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که دچار مشکل نشوید.

 

حضور مهمان در خوابگاه:

اگر قصد دارید یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود را به خوابگاه بیاورید، ابتدا لازم است که با مدیریت خوابگاه صحبت کنید و هماهنگی لازم را انجام دهید. سپس برای آرامش هم‌اتاقی‌های خود، از آن‌ها درباره موافق بودن با حضور مهمان شما در اتاق مشترکتان، سوال کنید و سپس اقدام به دعوت مهمان خود کنید. همچنین بهتر است شخصی که به دیدن شما آمده، با توجه به اینکه شما در اتاقی مشترک زندگی می‌کنید، ساعات اقامت خود را به حداقل برساند تا باعث آزار و معذب بودن شما و هم‌اتاقی‌هایتان نشود.