قدم به قدم در خوابگاه(راهنمای ورود به خوابگاه دخترانه )

با توجه به رسیدن سال تحصیلی جدید و احتمال بازگشایی دانشگاه­ها و سایر مراکز آموزشی، علاوه بر افرادی که بخاطر شغل خود در خوابگاه و پانسیون دخترانه در تهران ساکن هستند، حالا دانشجویان هم دغدغه خوابگاه و سکونت در یک محیط امن و مناسب را دارند. پس اگر شما هم برای سکونت در تهران قصد دارید برای مدتی زندگی در پانسیون و خوابگاه دخترانه را تجربه کنید، در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

 

یک خوابگاه خوب چه ویژگی­هایی دارد؟

یک خوابگاه خوب باید دارای شرایطی باشد که شما در آن احساس امنیت کنید و دوری از خانواده و فضای آشنای پیشین شما را آزار ندهد. پاکیزه و تمیز بودن فضای داخلی خوابگاه یکی از شروط اصلی و مهم برای انتخاب کردن آن به عنوان محل زندگی است. همچنین قرار داشتن آن در یک مکان مناسب و به اصطلاح لوکیشن خوب و مناسب که هم در محله امن و خوبی قرار گرفته باشد و هم از نظر دسترسی به فروشگاه، درمانگاه، ایستگاه اتوبوس یا مترو، و مسیرهای اصلی در موقعیت خوبی قرار داشته باشد. کادر مدیریتی خوابگاه هم از دیگر گزینه­های مهم در انتخاب کردن آن است. کادر مدیریتی خوابگاه و مسئولان خوابگاه باید مسئولیت پذیر، مهربان، آگاه از حقوق ساکنین و خوش برخورد باشند.

اگر هم بخواهیم از امکانات کافی یک خوابگاه دخترانه خوب بگوییم، چنین مکانی باید دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی استاندارد و سالم، سرویس بهداشتی تمیز و به تعداد کافی، آشپزخانه­ی مجهز و تمیز، کمد محکم و امن و یا سیفتی باکس، هواکش مناسب، سیستم اعلام حریق، آنتن دهی خوب و اینترنت و... باشد که این موارد را باید در همان بدو ورود به خوابگاه چک کنید و سپس اقدام به رزرو خوابگاه کنید. البته بسیاری از خوابگاه­ها هم هستند که امکانات بیشتری را در اختیار ساکنان قرار می­دهند که انتخاب سکونت در هریک از این دو نوع خوابگاه یعنی با کیفیت معمولی و یا با کیفیت بسیار بالا، به عهده­­ی شما می­باشد.

 

 

با دلتنگی و افسردگی در محیط جدید چطور کنار بیاییم؟

اگر فکر می­کنید سکونت در یک فضای جدید و عادت کردن با محیط تازه و آشنایی با افرادی که پیش از این با آنان معاشرتی نداشته­ایم، کار ساده­ایست، باید بگوییم که سخت در اشتباهید. عادت کردن به زندگی در یک فضای جدید و با افراد تازه یک چالش است که موفق شدن در آن و عادت کردن به این شرایط حدید ممکن است تا ماه­ها زمان ببرد و شما را از نظر روحی خسته و افسرده کند، اما باید بدانید که احساس خستگی و دلتنگی در چنین شرایطی کاملا طبیعی است و شما باید با به کارگیری راهکارهایی مثل ورزش کردن، معاشرت­های سالم، گشت و گذار، انجام کارهای هنری و سرگرمی­های مورد علاقه­ی خود از این چالش به موفقیت عبور کنید و نگذارید حس دلتنگی و نیاز به بودن در کنار خانواده شما را از علاقه­ها و استعدادهایی که دارید دور کند. سعی کنید اوقات فراغت خود را حتما با انحام دادن کاری سپری کنید و بی­کار نمانید چرا که نشانه­های افسردگی در زمانی که فرد فعالیتی برای انجام دادن ندارد، تشدید می­شود. البته باید مراقب باشید که معاشرت­هایی که با افراد برای رفع دلتنگی دارید، نتیحه عکس و منفی نداشته باشد. افرادی که مدام درباره ناامیدی و چهره سیاه زندگی صحبت می­کنند، افرادی که خصوصیات اخلاقی ناپسند دارند،افرادی که از خانواده خود بدگویی می­کنند، افرادی که برای رفع نیازهای مالی خود با شما معاشرت می­کنند و... گزینه­های مناسبی برای دوستی و معاشرت نیستند و شما را از اهدافتان دور می­کنند و به سوی ناامیدی و افسردگی سوق می­دهند.

 

در قسمت بعد با ما همراه باشید تا بیشتر درباره زندگی در خوابگاه دخترانه صحبت کنیم.