عکس برداری در خوابگاه دخترانه بدون اجازه ممنوع!

همه انسان ها در زندگی خود داراری حریم خصوصی هستند. حریم خصوصی هر شخصی ممکن است با شخص دیگر متفاوت باشد. برخی از افراد حریم خصوصی بسیار وسیعی داشته و ترجیح می دهند مسائل کمتری از زندگی خود را با دیگران شریک شوند. این در حالی است که ممکن است فردی دیگر دارای حریم خصوصی با دایره وسعت کمتری بوده و مسائل بیشتری از زندگی خصوصی خود را در معرض دید سایرین قرار دهند. بهرحال حریم خصوصی هر دودسته از این افراد و تمامی افراد دیگر بسیار باارزش بوده و دیگران می بایست در حفظ حریم خصوصی آنها تلاش کنند. یکی از مسائلی که می تواند صراحتا نقض حریم خصوصی انسان ها باشد، فیلم برداری و عکاسی از افراد بدون اجازه آنهاست. این مساله در خوابگاه دخترانه و سایر انواع خوابگاه دانشجویی به دلیل یکسری از مسائل از اهمیت دو چندانی برخوردار است.

خوابگاه دخترانه

چرا حساسیت نسبت به عکس برداری بدون اجازه در خوابگاه دخترانه بالاست؟

با همه گیر شدن گوشی هایی هوشمندی که دارای دوربین هستند، مساله عکاسی و فیلم برداری از زندگی واقعی انسان ها موجب نگرانی بسیاری از فعالان حقوق بشر قرار گرفته است. امروزه افراد با فشار دادن یک دکمه در گوشی های خود می توانند از افراد مختلف چه در خوابگاه دخترانه تهران و چه در هر مکان دیگری عکس ها و فیلم های مختلفی بگیرند. این کار چنانچه با کسب اجازه فرد عکس برداری شده همراه باشد، امری طبیعی بوده و صفت ناپسندی به آن اطلاق نمی شود. اما مشکل از جایی شروع می شود که ساکنین خوابگاه دخترانه در تهران و سایر خوابگاه ها بدون اجازه افراد از آنها عکس و فیلم تهیه می کنند.

خوابگاه دخترانه

حساسیت نسبت به این مساله در خوابگاه دخترانه به چند دلیل است. در وهله اول ساکنین خوابگاه دخترانه در داخل خوابگاه معمولا پوشش راحتی داشته و حجاب لازم را دارا نمی باشند. همین مساله می تواند در زمان رویت این عکس ها از طرف یک فرد نامحرم برای آنها بروز مشکل دینی و مذهبی نماید. اگر بخواهیم جنبه مذهبی آن را نیز کنار بگذاریم بسیاری از افراد دوست ندارند که عکس های خصوصی از خود در داخل گوشی سایرین داشته باشند. علاوه بر این، خوابگاه دخترانه محل زندگی و اسکان ساکنین خود است. به همین دلیل ساکنین آن در این مکان دراز کشیده و در حالت های مختلفی قرار می گیرند. عکس برداری از افراد در چنین حالت هایی نقض واضح حریم شخصی آنها به شمار می آید.

مجازات عکس برداری بدون اجازه در خوابگاه دخترانه

طبق قوانین کشور گرفتن عکس و فیلم برداری کردن در مکان هایی که مختص بانوان بوده و بانوان ممکن است در آن پوشش کاملی نداشته باشند، ممنوع است. این ممنوعیت به شکلی است که در صورت نقض آن فرد شاکی می تواند مراتب شکایت خود را به مراجع قضایی برده و از دو الی پنج سال زندان برای فرد خاطی مجازات تعیین می گردد. علاوه بر این، این کار در قوانین اداره امور خوابگاه ها نیز امری ممنوعه بوده و در صورتی که یک فرد چنین عملی را در خوابگاه دخترانه مرتکب گردد ممکن است به اخراج وی از خوابگاه و یا حتی معرفی به حراست دانشگاه نیز ختم گردد. بحث مجازات کردن در این زمینه از یک طرف می تواند موجب پیشگیری از چنین عملی گردد. اما عامل بازدارنده اصلی در این شرایط خود ساکنین خوابگاه دخترانه هستند. ساکنین خوابگاه دخترانه میبایست به هیچ وجه اجازه چنین عملی را به خود و دیگران ندهند.

خوابگاه دخترانه