عوارض کم خوابی بر روی دانشجویان در خوابگاه دخترانه

کم خوابی بزرگترین مشکل رایج میان تمام جوانان امروزی بخصوص دانشجویان.به خصوص دانشجویانی که در خوابگاه دخترانه اقامت دارند خیلی با این موضوع درگیرند. به این دلیل که دانشجویان شبهای امتحان شان را صرف درس خواندن می‌کنند و یکماه شان اینگونه می‌گذرد. به همین دلیل به این رویه عادت می‌کنند و روزهای دیگرشان هم بدین شکل سپرری می‌شود. این روند رفته رفته به بدن آسیب های بسیار جدی ای وارد می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

ما چرا میخوابیم؟

اگرچه هنوز یک دلیل علمی متقاعد کننده برای خواب وجود ندارد اما تا کنون به این نظریه که خوابیدن بزرگترین داروی انسانی است رسیده شده اس .طبق گفته برخی خوابیدن انرژی بدن را تامین می‌کند اما خب سوال اینجاست که مگر انرژی بدن از مواد غذایی تامین نمی‌شود؟اگر هم که خوابیدن صرفا برای رفع خستگی است که خب خستگی جسم با کمی حرکات کششی یا نوشیدن کافئین رفع می‌شود.تنها دلیل قانع کننده ای که برای خوابیدن می‌توانیم بیاوریم این است که خواب مانند یک دارو عمل می‌کند و تمام انرژی های منفی را از بدن دور می‌کند.همچنین گاهی اوقات که دچار دردی در بدن می‌شویم وقتی میخوابیم مانند مسکنی دردمان آرام می‌شود.دانشمندان یک روش درمانی جدید و انقلابی کشف کرده‌اند که باعث می‌شود عمر طولانی‌تری داشته باشید.

 

این روش، حافظه‌ی شما را تقویت کرده و خلاق‌ترتان می‌کند این امکان بویژه برای محصلان و دانشجویان و انتهایی که در خوابگاه دخترانه و پسرانه سکونت دارند بسیار مهم است و .باعث می‌شود جذاب‌تر به نظر برسید. شما را لاغر نگه می‌دارد و هوس‌های غذایی را کاهش می‌دهد. از شما در برابر سرطان و زوال عقل محافظت می‌کند. از سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری می‌کند. خطر سکته‌ی قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد.، چه برسد به دیابت. حتی احساس شادی بیشتر و افسردگی و اضطراب کمتری خواهید داشت. و این چیزی نیست جز خوابیدن.

((برگرفته از کتاب چرا میخوابیم از متیو واکر))

نظریه دیگری با نام تئوری ترمیم می گوید بدن برای ترمیم خود به خواب نیاز دارد.نظریه  این است که خواب اجازه می دهد سلول ها ترمیم و رشد مجدد داشته باشند. این مسئله توسط بسیاری از فرآیندهای مهم که هنگام خواب اتفاق میافتد، پشتیبانی می شود ، مانند :

ترمیم عضلات

سنتز پروتئین

رشد بافت

ترشح هورمون

کم خوابی چه عوارضی دارد؟

کم خوابی باعث افزایش تحریک پذیری، عصبانی شدن و رفتارهای تهاجمی است

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که کم خوابی یا بی خوابی را تجربه کرده‌اند، در مواجهه با رفتارهای منفی و نامطلوب  واکنش‌های بزرگتری نشان می‌دهند.

بطور مثال اگر در حالت عادی از چیزی کمی عصبانی می‌شدید در حالت بی‌خوابی ده برابر عصبانی تر میشوید. از کوره در رفتن های زیاد و. متوالی به ویژه اگر در خوابگاه دخترانه در تهران باشید به ضررتان است زیرا اطرافیانتان را از خودتان میرنجانید و به مرور احساس تنهایی میکنید.

کم خوابی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می‌دهد.

 

بر اساس  تحقیقات، محرز شده است که بی‌خوابی طولانی می‌تواند فشار خون را بالا ببرد.آزمایش نشان می‌دهد کسانی که ۸۸ ساعت متوالی بیدار مانده‌اند، افزایش قابل توجه فشار خون را تجربه کرده‌اند. البته احتمالاً این خبر برای شما چندان نگران‌کننده نیست. چون بعید است در زندگی، موارد زیادی پیش بیاید که مجبور شوید تا این حد بیدار بمانید.

اما نکات منفی دیگری هم وجود دارد که در کم خوابی های متعارف‌تر هم دامن ما را می‌گیرد. از جمله این‌که: کسانی که به جای هشت ساعت، چهار ساعت می‌خوابند هم، ضربان قلب بالاتری دارند.

ریزش مو و افتادگی پوست نیز از دیگر عوارض کم خوابی و بی خوابی میباشد.

 

 

نویسنده:

فاطمه حسن پور