صرفه جویی در مصرف انرژی در پانسیون دخترانه تهران

اهمیت انرژی های تجدید ناپذیر و تاثیر بلقوه آنها بر ابعاد مختلف زندگی انسان ها بر کسی پوشیده نیست. مسلم است که انسان بدون حضور انرژی های مصرفی توان زندگی کردن در عصر حاضر را ندارد. این مساله زمانی پررنگ تر می شود که وجود انرژی بر ابعاد زندگی امروزی انسان ها اعم از تکنولوژی مورد بررسی قرار گیرد. تکنولوژی های مختلف در زندگی امروزی انسان حرف اول را می زنند. از وسایل برقی منزل گرفته تا گوشی و لب تاب و حتی ماشین های برقی که جدیدا توسط انسان ها مورد استفاده قرار می گیرند همه و همه به انرژی برق وابسته هستند. این تنها یکی از انرژی های مورد استفاده انسان است. انرژی های فسیلی نیز به شکلی دیگر بخش هایی از زندگی انسان ها را تحت الشعاع قرار می دهند. در پانسیون دخترانه تهران نیز مصرف انرژی در اشکال و ابعاد مختلفی زندگی افراد را متاثر می کند.

پانسیون دخترانه

پانسیون دخترانه در تهران مانند هر محل زندگی دیگری مملو از وسایلی است که هرکدام برای کارکرد صحیح خود به مصرف انرژی های مختلف نیاز دارند. انرژی الکتریسیته یا برق یکی از پرمصرف ترین انرژی های مورد استفاده در پانسیون دخترانه است. جهت استفاده از وسایل گرمایشی معمولا چه در پانسیون دخترانه و چه در هر مکان دیگری از سوخت های فسیلی استفاده می شود. این نوع انرژی ها از نوع انرژی های تجدید ناپذیر هستند و میزان مصرف آنها می تواند بر زندگی همه انسان ها چه در زمان کنونی و چه در آینده اثرگذار باشد. بنابراین صرفه جویی در مصرف انرژی در پانسیون دخترانه از وظایف اجتماعی و اخلاقی همه افراد می باشد. 

چرا صرفه جویی در مصرف انرژی در پانسیون دخترانه اهمیت دارد؟

همانگونه که در بالا هم اشاره شد، برخی از انواع انرژی های مصرفی انسان ها از نوع انرژی تجدید ناپذیر هستند. به این معنی که گاها هزاران یا حتی میلیون ها سال زمان لازم است تا این انرژی ها مجدد در چرخه طبیعت تولید شوند. با این حساب انرژی که اکنون و توسط انسان عصر حاصر مصرف می وشد برای انسان های هزاران سال دیگر ممکن است مجدد تولید گردد. البته با سرعتی که انسان ها در تخریب محیط زندگی خود و طبیعت در پیش گرفته اند چه بسا اسن زمان بسیار هم طولانی تر شود. بنابراین چه در پانسیون دخترانه در تهران و چه در هر مکان دیگری صرفه جویی در مصرف این انرژی ها وظیفه و مسئولیت تمامی انسان ها در برابر نسل های آینده می باشد. 

پانسیون دخترانه

چگونه در پانسیون دخترانه در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم؟

بسیاری از افراد صرفه جویی در مصرف انرژی را با کم مصرف کردن انرژی و متعاقب آن با کاهش کیفیت زندگی خود اشتباه می گیرند. این در حالیست که صرفه جویی در مصرف انرژی چه برای ساکنین پانسیون دخترانه در تهران و چه تمامی افراد دیگر تنها به معنی مصرف صحیح انرژی می باشد. بطور مثال در یک پانسیون دانشجویی چنانچه یک لامپ بلااستفاده هم خاموش شود قدم بزرگی در جهت صرفه جویی مصرف انرژی برداشته می شود. گاها دیده میشود که ساکنین یکی از اتاق ها در پانسیون برای چندین روز متوالی در اتاق حضور ندارند با این وجود رادیاتور یا بخاری اتاق را روشن گذاشته و یا حتی لامپ ها را خاموش نمی کنند. همین مساله می تواند مصداق سومصرف انرژی در باشد. 

صرفه جویی در مصرف انرژی در پانسیون دخترانه می تواند با رعایت چندین نکته ساده صورت گیرد. تعدادی از نکات عبارتند از:

- لامپ های راهرو، سرویس بهداشتی و حمام ها در زمانی که مورد استفاده قرار نمی گیرند خاموش کنید.

- استفاده از وسایل برقی پرمصرف نظیر اتو و جاروبرقی را به ساعاتی که مصرف انرژی در بالاترین میزان خود قرار دارد (بین ساعت هشت الی دوازده شب) موکول نکنید. 

- در فصول گرم سال در صورت خارج شده همه اعضای اتاق، کولر را خاموش کنید. 

- در صورتی که برای چندین روز متوالی در فصول سرد سال کسی در اتاق حضور ندارد حتما شوفاژ یا بخاری را خاموش کنید. 

- غذاها را با شعله کم بپزید. شعله زیاد هم موجب هدررفت انرژی شده هم به بافت مواد غذایی آسیب می زند. 

پانسیون دخترانه