روابط اجتماعی در خوابگاه دخترانه در تهران بخش دوم

در قسمت پیشین گفتیم که شروع زندگی در یک فضا و محیط جدید مثل خوابگاه یا پانسیون دخترانه در تهران یا هر شهر دیگری، نیازمند قواعد رفتاری و اخلاقی است که در صورت رعایت نشدن آن‌ها، ممکن است احترام لازم از سوی افراد را جلب نکنیم و در روابط خود با هم‌اتاقی‌ها و سایر افراد دچار مشکل شویم. پس دانستن آداب اجتماعی و شیوه درست برخورد به ویژه در روزهای اول ورود به خوابگاه دخترانه بسیار حائز اهمیت است. البته مواردی که در این مطالب ذکر می‌شود، تنها مربوط به افرادی که قصد دارند در خوابگاه ساکن شوند نیست، بلکه یک سری قواعد و آداب است که سایر افراد هم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. با ما همراه باشید.

 

افراد در نگاه اول، به چه چیزهایی توجه می‌کنند؟

همیشه شنیده‌ایم که می‌گویند: ظاهر مهم نیست و نباید از روی ظاهر قضاوت کرد. این حرف کاملا درست است، نباید نسبت به ظاهر افراد با آن‌ها معاشرت داشت، اما همیشه هم اینطور نیست و گاهی ظاهر فرد نشانگر باطن او، شخصیت او، شیوه تربیت او و فرهنگ او است. وقتی شما به یک محیط جدید مثل محل کار، کلاس آموزشی، یا خوابگاه دخترانه وارد می‌شوید، تنها چیزی که از شما قابل دیدن است، پوشش شما و نوع برخورد شما با افراد است. پس ظاهر در اینجا یک نکته مهم است و نباید آن را نادیده گرفت یا کم شمرد. برخورد شما شامل: سلام کردن، استفاده از ضمیرهای محترمانه برای مخاطب قرار دادن افراد، رعایت کردن نوبت و صف، خیره نشدن به افراد و چهره و لباس‌هایشان، و...

و اما، ویژگی‌های ظاهری شما مثل نوع پوشش شما، مرتب و تمیز بودن لباس‌ها و خوشبو بودن شما، تاثیر بسیار زیادی در احترامی که از سوی افراد جلب می‌کنید دارد. اشتباه نکنید! منظور از لباس تمیز و مرتب، لزوما یک لباس نو و شیک نیست. بلکه لباسی مد نظر است که تمیز باشد، لک شده و چرک نباشد، بوی نامطبوع بدن را به خود نگرفته باشد. همچنین کفش‌ها باید تمیز باشند. اگر از کفش چرمی استفاده می‌کنید، می‌توانید از واکس‌های براق کننده جیبی استفاده کنید که رنگ نمی‌دهند و صرفا کفش را تمیز و براق می‌کنند. به این صورت همیشه کفش‌هایتان تمیز است و جلوه بدی به پوشش شما نمی‌دهد.

 

به قوانین جمع احترام بگذارید

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند به جمعی که تازه به آن وارد شده‌اید، این احساس را القا کند که شما فرد محترمی هستید، این است که قوانین جمع را محترم بشمارید و آن‌ها را تا حد امکان رعایت کنید. مثلا اگر در کلاسی مشغول یادگیری چیزی شده‌اید، تایم ورود و خروج را دقیق رعایت کنید تا موجب آزار استاد و سایر هم‌کلاسی‌ها نشوید. یا اگر در خوابگاه دخترانه ساکن شده‌اید؛ قوانین مربوط به ساعت ورود و خروج، روشن نکردن چراغ‌ها و عدم ایجاد سروصدا در ساعت‌های خاص، مرتب نگه داشتن فضای مشترک اتاق، رعایت بهداشت فردی و استفاده صحیح از امکانات رفاهی و منابع مورد استفاده، رعایت سکوت در سالن مطالعه، دوری از شوخی‌های زننده و نامتعارف با دوستان که برای سایرین ناخوشایند است، رعایت بهداشت در فضاهای عمومی مثل آشپزخانه، سرویس بهداشتی، فضای مشترک اتاق و...ممکن است این موارد ساده و کوچک باشند اما تاثیر بسیار زیادی در نوع نگاه افراد به ما، فرهنگ ما و تربیت خانوادگی ما دارند. پس برای حفظ امنیت و آرامش و همچنین حفظ جایگاه شخصیتی خودمان، این موارد کوچک و ساده را رعایت کنیم تا موجب آزار اطرافیان نشویم و برای دیگران فردی محترم و لایق احترام باشیم.