روابط اجتماعی در خوابگاه دخترانه در تهران بخش اول

ممکن است برای هر فردی که به محیط تازه‌ای وارد می‌شود، سوال باشد که چطور باید با جمع برخورد کند، جایگاه او در میان این جمع کجاست و روابط او با سایر افرادی که در این جمع حضور دارند، باید به چه شکل و تا چه حدی باشد. آیا درست است که در یک محیط کاری و رسمی مثل فضای کلاس یا محل کار، همانطور برخورد کنیم که در فضای پانسیون دخترانه با هم‌اتاقی‌های خود برخورد می‌کنیم؟

یافتن پاسخ این سوال می‌تواند ما را در کنترل و مدیریت روابط فردی‌مان کمک کند. در ادامه با ما همراه باشید.

تیپ شخصیتی خاص خود را بشناسید و آن را حفظ کنید

شما چگونه فردی هستید؟ شوخ طبع و علاقمند به گرم کردن جمع؟ درونگرا و کم‌صحبت؟ شلوغ و پرسروصدا و اهل صحبت کردن یا محافظه‌کار؟ اگر بتوانید مدل شخصیتی خود را بشناسید، این شناخت به شما کمک خواهد کرد تا برای روابط خود با اعتماد بهتر و بیشتری پیشروی کنید و با افراد به گونه‌ای صحیح ارتباط برقرار کنید. فرقی نمی‌کند که شما در یک فضای کاری، آموزشی، دوستانه، خانوادگی، و یا هر محیط دیگری هستید. سعی کنید برای شخصیت خود ارزش قائل باشید و آن را به راحتی دستخوش تغییراتی نشوید که از سوی جو محیطی که در آن هستید به شما وارد می‌شود.

من همینم، نمی‌خواهم خودم را مطابق جمع تغییر دهم!

اگر تا بحال این طرز تفکر را داشته‌اید، باید به شما بگوییم که در اشتباه بوده‌اید. هر جمعی، رفتار خاص مطابق خود را نیاز دارد. دلیلی ندارد شما با هم‌اتاقی خود در خوابگاه دخترانه  که ممکن است به زودی با او دوست شوید، رفتار خشک و رسمی داشته باشید. همچنین شوخ‌طبعی بیش از حد و گرم گرفتن با افراد و محیط، در فضایی مثل محل کار یا دانشگاه و یا کلاس‌های آموزشی، رفتار جالب و مورد پسندی نیست و ممکن است دیگران راجع به شما حس بی‌اعتمادی داشته باشند و احساس کنند که شما از آداب اجتماعی و رعایت ادب چیزی نمی‌دانید، درحالی که شما فقط شخصیت واقعی خود را به نمایش گذاشته‌اید.

 

 

پس، لازم است بدانید:

• لازم است در بدو ورود به هر محیطی، یک سری آداب اجتماعی را رعایت کنیم. مثلا، بهتر است بجای استفاده کردن از اسم کوچک فرد، سعی کنیم از نام خانوادگی او برای مخاطب قرار دادن فرد استفاده کنیم. هرچند این فرهنگ سال‌هاست در سایر کشور‌ها تغییر یافته و افراد در محیط کار هم یکدیگر را با نام کوچک صدا می‌زنند، اما در ایران استفاده کردن از نام خانوادگی فرد، نشان دهنده و بیانگر احترام به فرد می‌باشد.

• از ضمیرهای اشاره نادرست استفاده نکنیم. مثلا اگر می‌خواهیم به فردی که با ما فاصله دارد اشاره کنیم، نگوییم: اون، او و... بگوییم: آقای... یا خانم... و یا ایشان

• پوشش مناسب جمع را رعایت کنیم. یکی دیگر از راهکارهای جلب احترام فضا، استفاده از پوشش و سبک لباس پوشیدن مناسب محیطی است که در آن قرار داریم. اگر به فضاهای آموزشی می‌رویم سعی کنیم از لباس‌های راحت و سبک اما مطابق عرف جامعه استفاده کنیم. در محل کار سعی کنیم دستورالعمل‌های پوششی را رعایت کنیم و از لباس‌های مغایر با عرف استفاده نکنیم. در فضای پانسیون دخترانه هم سعی کنیم از پوشش راحت، اما غیر بدن نما و کاملا تمیز استفاده کنیم. استفاده از لباس‌های چروک، لک شده، کثیف و... نشان‌دهنده بی‌احترامی و بی‌توجهی فرد به مکان و افراد آن مکان است. پس مرتب بودن و بهداشت لباس را در پوشش خود بسیار رعایت کنیم.

در بخش بعد بیشتر به این موضوع می‌پردازیم. با ما همراه باشید.