رعایت اصول پذیرش مهمان در خوابگاه دخترانه

اگر به شهر دیگری مهاجرت کرده‌اید و مشغول کار یا تحصیل هستید و اگر ساکن خوابگاه یا پانسیون دخترانه در تهران هستید، مطمئنا دوری از شهر و خانواده و دلتنگی برای دیدار با دوستان و خانواده را احساس می‌کنید. سبک زندگی در شرایط کرونا هم رفت و آمد به شهرهای دیگر را برای بازدید از دوستان و خانواده کمی سخت می‌کند، مخصوصا اگر مشغول کار یا تحصیل باشید و وقت زیادی هم برای دیدار‌های کوتاه‌مدتِ آخر هفته نداشته باشید. اما راه‌هایی هم هست که با وجود مشغله زیاد بتوانید مدت کوتاهی به عنوان مثال یک یا دو روز در کنار دوستان یا خانواده خود باشید.

 

شرایط پذیرش مهمان در خوابگاه‌های مختلف

در خوابگاه‌های مختلف؛ شرایط پذیرش کمی متفاوت با یکدیگر است. ممکن است خوابگاهی سخت‌گیری زیادی را در این مورد یعنی اسکان مهمان به عمل آورد و پانسیون یا خوابگاه دخترانه دیگری شرایط راحت‌تری را در اختیار ساکنان برای اسکان مهمان در نظر گرفته‌ باشد. معمولا شرایط خوابگاه‌های دولتی، یکسان و به این صورت است که فرد می‌تواند اعضای خانواده یا دوستان خود را در صورت هم‌جنس بودن ( خواهر و مادر برای دانشجوی دختر و برادر و پدر برای دانشجوی پسر) به مدت دو روز در ماه به صورت رایگان اسکان دهد. اما در خوابگاه‌ها و پانسیون‌ دخترانه در تهران که خصوصی هستند، هر خوابگاه یا پانسیون شرایط خاص خود را دارد که شما باید با کادر مدیریتی خوابگاه خود، در این باره صحبت کنید و سپس به دعوت از مهمان مورد نظر اقدام کنید.

 

چه نکاتی را پیش از ورود مهمان‌ به خوابگاه رعایت کنیم؟

 

شرایط را در نظر بگیرید:

همیشه به غیر از اینکه حال و احوال خودتان را مد نظر داشته باشید، به این هم فکر کنید که آیا اطرافیان شما از کاری که قصد انجام آن را دارید آزرده می‌شوند یا نه. به خصوص در محیط‌هایی مثل محیط خوابگاه دخترانه و پانسیون دخترانه باید حتما مراعات حال اطرافیان به ویژه هم‌اتاقی‌هایتان را داشته باشید و حتما پیش از دعوت از مهمانتان، از هم‌اتاقی‌هایتان بپرسید که آیا با حضور مهمان در اتاق برای مدت کوتاهی، مشکلی ندارند؟ در این صورت، یعنی با هماهنگی قبلی می‌توانید میزبان بهتری باشید و قطعا هم‌اتاقی‌هایتان به مهمان شما احترام خواهند گذاشت.

قوانین خوابگاه را رعایت کنید:

همانطور که می‌دانید، در صورت بروز هر مشکل یا بی‌نظمی در حضور مهمان در محیط خوابگاه، این شما هستید که مسئول شناخته می‌شوید و باید نهایت تلاش خود را داشته باشید که مسئله یا بی‌نظمی یا مشکلی توسط مهمان شما به وجود نیاید. پس حتما ساعت ورود و خروج را رعایت کنید و به مهمان تاکید کنید که فقط در ساعت مشخص شده به خوابگاه یا پانسیون دخترانه وارد شده و خوابگاه دخترانه را در زمان معین ترک کند. ایجاد سر و صدا، بهم ریختگی اتاق، روشن کردن چراغ در زمان استراحت هم‌اتاقی‌ها و... می‌تواند موجب آزار ساکنان شود و البته باعث اخطار از سوی کادر مدیریتی به شما  باشد.

 

زمان را در نظر بگیرید:

یکی از مهم‌ترین مواردی که با رعایت کردن آن می‌توانید از حضور مهمان در محیط خوابگاه دخترانه در تهران لذت ببرید، این است که مهمان را در زمانی مناسب دعوت کنید. معمولا آخر هفته‌ها زمان مناسبی است چرا که بعضی از ساکنان خوابگاه را ترک می‌کنند و در خوابگاه حضور ندارند. پس می‌توانید بدون اینکه ایجاد شلوغی کنید و موجب آزرده شدن هم‌اتاقی‌ها شوید، از حضور مهمان خود و معاشرت با او لذت ببرید. اما یکی از مواقعی که حضور مهمان می‌تواند برای ساکنان پانسیون دخترانه آزار دهنده باشد، زمان امتحانات پایا‌ن‌ترم است. سعی کنید طی این مدت، از آوردن مهمان به خوابگاه خودداری کنید، حتی اگر خودتان مشغول به تحصیل نباشید!