دختران و دوستی ها در خوابگاه دخترانه

انسان موجودی اجتماعی است و از قدیم الایام برای گسترش روابط دوستانه اش می‌کوشیده.گاها این نوع روابط بجز داشتن دوست و همدم در مواردی که بتوانیم از همیاری و کمک دوستمان بهره ببریم بسیار مفید میباشد. فرض کنید شما در خوابگاه دخترانه در تهران ساکن هستید. گیدا کردن دوستی که روحیات با شما سازگار باشد بسیار برایتان خوب است.آشنا شدن با فردی از شهری دیگر درخوابگاه دخترانه به شما کمک می‌کند با فرهنگ و آداب رسوم شهری که زادگاه دوستتان است بیشتر آشنا شوید، هم چیزهای جدید یاد میگیرید هم آداب و ارتباط اجتماعی‌تان تفویت میشود و هم در زمان شادی و غم کسی را کنارتان دارید. اما امروز می‌خواهیم به بحث رابطه های مخرب بپردازیم.  ميدانيد که هر رابطه ای ارزش ادامه دادن و هر دوستی ارزش شروع شدن ندارد.در سنینی که یک فرد با قبولی در دانشگاه وارد اجتماعی جدید بنام دانشکده می‌شود دارای بالاترین میزان حساسیت و آسیب پذیری میباشد. چه بسا خیلی از جوانان در شهری دور از شهر محل سکونتشان در دانشگاهی پذیرش می‌شوند و مجبورند برای اقامتشان خوابگاه دخترانه را انتخاب کنند. پس باید فرزندانمان را نسبت به ارتباط با افراد جدید و روابط مخرب آگاه کنیم.

 

انواع روابط دوستانه  در خوابگاه دخترانه

روابط دوستانه چند نوع دارد که بعضی از آنها سالم هستند و ارزش ادامه یافتن دارند و بعضی دیگر پر خطر هستند و باید به محض متوجه شدن آثار مخرب آن رابطه را ترک کنید. دسته اول دوستانی که خودشان سمت هیچ گونه از موارد خطرناک اعم از سیگار.،مشروبات الکلی، و روابط نا پایدار و خطر آفرین  با جنس مخالف نمی‌روند و دوستشان را هم از گزند این موارد حفظ می‌کنند و بیشتر وقتشان به تفریحات سالم و درس خواندن می‌گذرد.

 

 

 

دسته دوم دوستانی که خودشان اهل دخانیات و مشروبات الکلی هستند ولی به هیچ عنوان به دوستشان پیشنهاد نکرده و اورا وادار به انجام این کارها نمیکنندو دسته سوم دوستانی که برای انجام این کارهای پر خطر همراهی نیاز دارند و دوستشان را هم به این ورطه می‌کشانند و در اکثر مواقع به دنبال خوش گذرانی هستند. رابطه سالم همان رابطه با دوستان دسته اول میباشد زیرا آنها هم خودشان و هم شما را از گزند این موارد پر خطر دور نگه می‌دارند.شاید بپرسید چرا رابطه با دوستان دسته دوم خوب نیست،با ذکر مثال برایتان موضوع را قابل فهم میکنم. فرض کنید یک گل خوشبو را چند روز در مجاورت بنزین در ظرفی باز قرار دهیم و آنرا مستقیم در ظرف بنزین فرو نبریم. بعد از چند روز گل بوی بنزین به خود می‌گیرد حتی با اینکه ما بنزین روی آن نریخته بودیم.رابطه داشتن با فردی که خود اهل دخانیات و مشروبات الکلی میباشد شما را ناخودآگاه به سمت این موارد می‌کشاند.کنار کسی بودن که خود مشکل اعتیاد دارد غیر مستقیم شمارا هم به این ورطه فرو می‌برد . وقتی شما با کسی صمیمی باشید ناخودآگاه کارهایی که انجام می‌دهد را انجام می‌دهید. به خودتان می آیید و سیگار را لای انگشتانتان می‌بینید.

 

 

دسته سوم هم که اصلا ارزش ارتباط داشتن ندارند و این موضوع کاملا واضح و مبرهن میباشد.پس شمایی که سکونت در خوابگاه دخترانه را انتخاب می‌کنید و در شهر دیگری اقامت دارید سعی کنید با  شناسایی روابط مخرب جلوی آسیب هایی که در آینده ممکن است ببینید بگیرید.

 

جوانان و آسیب ها

جوانان آسیب پذیر ترین و حساس ترین قشر در زمینه اعتیاد به دخانیات و مشروبات الکلی هستند.در سال 1399 آمار استعمال سیگار نسبت به سال قبل 5/2برابر شد و سن خرید و استعمال سیگار به 15 سال رسید.این آمار بسیار نگران کننده میباشد به خصوص که دختران جوان هم جزو مصرف کنندگان سیگار در سال 99و 98 بوده اند.همانطور که میدانید مصرف دخانیات برای بانوان خطرات زیادی به بار می آورد که چند مورد از آنها را بیان میکنیم.آسیب هایی که از طریق مصرف دخانیات و مشروبات الکلی به خانم ها می‌رسد اعم هستند از افتادگی پوست صورت، زردی دندان ها، مشکلات باروری و تخم گذاری و مشکلات ریوی و کبدی که البته این مورد آخر در مردان و زنان مشترک میباشد.وقتی ریه شما به واسطه مصرف سیگار ملتهب شود شما بیشتر از بقیه در معرض بیماری های عفونی ریه،سرطان ریه  ویروس هایی که روی ریه اثر می‌گذارند مانند ویروس کرونا و... قرار میگیرید.

بعلاوه سرطان زبان هم یکی از بیماری‌هایی است که از طریق مصرف سیگار هایی که نیکوتین و قطران بالایی دارند به شما آسیب می‌رساند.همه این مطالب را گفتیم تا شمارا نسبت به روابطی که شروع میکنید آگاه کنیم تا بجایی نرسید که صمیمیتی که بین شما و دوستانتان ایجاد می‌شود چشم شمارا روی ایرادات و آثار مخربی که روی شما می‌گذارند ببندید.

 

 

 

نویسنده:

فاطمه حسن پور