خوابگاه یا خانه اجاره‌ای؟ خوابگاه دخترانه در تهران

اگر به تازگی قصد دارید خانه و خانواده خود را به مقصد جدیدی برای شروع یک زندگی تازه و تغییر در روند کار و شغل و یا تحصیلتان ترک کنید، حتما به این مسئله فکر کرده‌اید که قرار است در شهری که قصد مهاجرت به آن را دارید، کجا ساکن شوید. گزینه‌های گوناگونی برای سکونت شما وجود دارد، از جمله، خانه اجاره‌ای، پانسیون دخترانه و خوابگاه. اما سکونت در هریک از این مکان‌ها، ویژگی‌های خاص خود را دارد و چالش‌ها و فرصت‌هایی را برای شما ایجاد می‌کند. در ادامه این مطلب قصد داریم ویژگی‌های مثبت و منفی سکونت در خوابگاه را در مقایسه با سکونت در خانه‌ی شخصی مقاسیه کنیم. با ما همراه باشید.

 

اجاره‌ بهای سنگین خانه

در اکثر شهرها، قیمت بالای رهن و اجاره مسکن باعث می‌شود شما همیشه انتخاب محدود‌تری داشته باشید. مثلا مجبور باشید از محله‌ای که به دانشگاه یا محل کار شما نزدیک‌تر است، صرف نظر کنید و در محله دیگری ساکن شوید. سکونت در انواع خوابگاه‌ها مثل خوابگاه دخترانه این دغدغه را برای شما برطرف می‌کند. چرا که تقریبا در اکثر محله‌ها، خوابگاه‌هایی برای سکونت وجود دارند و شما انتخاب می‌کنید که در کدام محله ساکن شوید که به محل کار یا محل تحصیل شما نزدیک‌تر باشد. همچنین در این صورت نیازی نیست که هزینه‌ی بسیار بالایی صرف رهن و اجاره‌ی خانه کنید.

 

تفاوت فضای خوابگاه و خانه اجاره‌ای

پس از ورود به شهر و محیط جدید، شما نیاز دارید تا در محیطی قرار بگیرید و با افرادی هم‌صحبت و هم‌نشین شوید که از نظر روحی، فکری و جنسیتی به شما نزدیک هستند. قطعا تنها ماندن در خانه در شهری که با آن چندان آشنا نیستید، می‌تواند برای شما سخت و ملال‌آور باشد. پس سکونت در خوابگاه این فرصت را به شما می‌دهد تا از نظر روحی، احساس تنهایی نکنید‌ چرا که افراد متعددی را در طول روز می‌بینید و با چیزهای جالبی آشنا می‌شوید.

 

امنیت خوابگاه نسبت به خانه اجاره‌ای

طبیعتا قرار گرفتن در محیطی جدید، ممکن است باعث شود که شما کمی نگران شوید و احساس ترس داشته باشید. اگر این نگرانی طولانی شود، امنیت روانی شما به خطر می‌افتد و ممکن است باعث آسیب‌های روانی همچون استرس و اضطراب طولانی‌مدت، افسردگی و بدخلقی شود. بودن در محیط خوابگاه، به مراتب آسیب روانی کمتری نسبت به تنها ساکن بودن در خانه در محیطی ناآشنا دارد. همچنین امنیت خوابگاه دخترانه در تهران به مراتب بالاتر از خانه اجاره‌ای می‌باشد.

فرصت پیدا کردن دوست و هم‌نشین

از آنجایی که زندگی در شهرهای شلوغی مثل تهران، همواره پرتکاپو است و شهروندان معمولا در طول هفته زمان کمی برای معاشرت با یکدیگر دارند، خیلی کم پیش می‌آید که بتوانید دوستی گرم و نزدیکی با همکلاسی یا همکار خود برقرار کنید. اما در خوابگاه، افراد مدت بیشتری را در کنار هم هستند. این زمان در کنار هم بودن به شما این امکان را می‌دهد که با افراد مختلف معاشرت کنید و بتوانید از این راه دوست و هم‌نشین مناسب خود را پیدا کنید تا راحت‌تر با محیط کنار بیایید و کسی را برای گذراندن اوقات فراغت خود داشته باشید.

 

آسایش خاطر خانواده با زندگی در خوابگاه

این امکان همیشه وجود دارد که شما دچار حادثه‌ای شوید، بیمار شوید و یا هر اتفاق دیگری که نیاز باشد کسی از شما مراقبت کند یا شما را به یک مرکز درمانی برساند‌. اگر در خوابگاه سکونت داشته باشید، دوستان و یا هم‌اتاقی‌های شما می‌توانند به شما در چنین شرایطی کمک کنند یا در صورت پیچیده‌تر شدن مشکل شما، خانواده‌تان را در جریان حال شما بگذراند، اما زندگی به صورت انفرادی در خانه‌ای که اجاره کرده‌اید، شما را در چنین شرایطی که نیاز به کمک دارید، با چالش روبرو می‌کند و همین مسئله برای خانواده شما قطعا یک نگرانی و دغدغه فکری خواهد بود.