خوابگاه جای بهتری می‌شود اگر... خوابگاه دخترانه در تهران

 

به عقاید یکدیگر احترام بگذاریم

همه‌ی ما جمله " به عقاید یکدیگر احترام بگذاریم " را بارها و بارها شنیده‌ایم. این جمله به این معنا نیست که در مقابل رفتارهای نادرست، ناسالم و آزاردهنده‌ی یکدیگر سکوت کنیم، بلکه به این معناست که اگر فردی عقیده، آرمان و یا عادتی دارد که ابراز آن به سلامت محیط آسیب نمی‌زند و باعث آزار ما نمی‌شود، به او و عقیده‌اش احترام بگذاریم و رفتار او را محترم بشماریم. اعتقادات مذهبی، آرمان‌ها و افکار هرکس تا زمانی که به ما آسیب نزده، محترم است و ما حق اعتراضی نسبت به آنچه که آن فرد انجام می‌دهد نداریم.

در فعالیت‌های جمعی مشارکت کنیم

فرقی نمی‌کند که با هم‌اتاقی‌هایمان دوست و صمیمی هستیم یا نه. باید در فعالیت‌های جمعی که هم‌اتاقی‌ها برای بهتر شدن محیط برنامه‌ریزی کرده‌اند، مشارکت کنیم‌. فعالیت‌هایی مثل گردگیری ماهانه، نظافت هفتگی اتاق، و... با در پیش گرفتن همکاری و مشارکت در فعالیت‌های خوابگاه، قطعا این محیط برای شما به یک فضای دوست‌ داشتنی و آرامش‌بخش تبدیل می‌شود.

 

نظم را رعایت کنیم

یکی از مواردی که هر فردی با حضور در یک محیط اجتماعی مثل خوابگاه و یا پانسیون دخترانه در تهران باید رعایت کند، رعایت نظم و انضباط است. رعایت نظم درواقع مسیر ما را برای رسیدن به آرامش هموارتر می‌کند. همچنین باعث می‌شود که فضا را برای دوستان و هم‌خوابگاهی‌هایمان هم به یک محیط بهتر و راحت‌تر برای زندگی تبدیل  کنیم. رعایت نظم و انضباط چندان کار سختی هم نیست. کافیست وقت خود را تنظیم کنید تا به همه‌ی کارهایی که باید در طول روز انجام دهید، برسید. همچنین با یک برنامه‌ریزی مناسب می‌توانید برای منظم کردن وسایل و لوازم خود در اتاقتان هم وقت کافی داشته باشید.

حقوق دیگران را در نظر بگیریم

یکی دیگر از مواردی که خوابگاه را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می‌کند، این است که حقوق یکدیگر را محترم بشماریم و نسبت به رعایت آن‌ها بی‌تفاوت و بی‌اهمیت نباشیم. مثلا اگر می‌دانیم که هم‌اتاقی‌هایمان درحال استراحت هستند، پس از ورود به اتاق، چراغ را روشن نکنیم، و از ایجاد سروصدا خودداری کنیم‌. یا اینکه از آوردن مهمان به خوابگاه خودداری کنیم مگر در مواقعی که اطمینان داریم این کار موجب آزار هم‌اتاقی‌هایمان نمی‌شود، چرا که با حضور شخصی دیگر در اتاق، ممکن است فضا برای ساکنان اتاق تنگ‌تر شود و همین موجب آزار آنان شود. یکی دیگر از مواردی که نشان‌دهنده احترام ما، اول به خودمان و بعد به ساکنان خوابگاه است، رعایت پوشش مناسب در خوابگاه است. بهتر است مطابق عرف و حدود نرمال خوابگاه لباس بپوشیم تا حسن رفتار خود را نسبت به افراد و محیط نشان دهیم.

 

این چند مورد هرچند ساده، می‌تواند یک زندگی بهتر و آرام‌تر در محیط خوابگاه و پانسیون را برای شما فراهم کند. پس به آن‌ها توجه کنید و آن‌ها را رعایت کنید.