تکنیک‌های خانه‌داری مورد نیاز در خوابگاه دخترانه

 

آمادگی لازم برای ورود به پانسیون دخترانه در تهران

برای ورود به هر محیط و فضای تازه­ای، یک سری آمادگی­ها و پیش­نیازها وجود دارد که با فراگیری آن­ها می­توانید زندگی بهتری در محیط جدید داشته باشید و با چالش­های پیش رو بهتر و راحت­تر کنار بیایید.در فضای خوابگاه دخترانه با توجه به اینکه شما به دور از خانه و خانواده خود زندگی می­کنید بهتر است یک سری مهارت­های خانه­داری را یاد بگیرید و از آن­ها استفاده کنید تا زندگی باکیفیت­تری داشته باشید و دوری از خانواده شما را دچار چالش جدی نکند.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مهارت آشپزی و پخت و پز، لازم در همه جا

اگر تا به حال تجربه آشپزی کردن به صورت مداوم و برای هر وعده غذایی را نداشته­اید، حالا وقت آن رسیده است که مهارت خود را به چالش بکشید. چرا که در پانسیون دخترانه شما مسئول تهیه غذای خود هستید. همانطور که می­دانید، مصرف مداوم غذاهای فست­فودی یا نیمه آماده مثل سوسیس و کالباس و... علاوه بر اینکه هزینه­ای مازاد بر هزینه­های شما است، باعث ایجاد بیماری­های پوستی، گوارشی و آسیب به ارگان­های داخلی بدن به ویژه کبد و کلیه می­شود. پس بهترین و سالم­ترین راه، پخت و پز توسط شما و در محیطی سالم است. به ویژه در شرایطی که شما از کیفیت و سلامت مواد غذایی که تهیه کرده­اید اطمینان دارید و در شرایط سالمی وعده غذایی خود را تهیه می­کنید. پس سعی کنید پیش از ورود به خوابگاه، تکنیک­های اولیه آشپزی مثل سرخ کردن گوشت و سبزیحات، دم کردن برنج، پاک کردن سبزی، و... را یاد بگیرید.

دوخت و دوز

برای دوختن یک دکمه یا باز کردن پنس یک شلوار یا زدن یک کوک ساده به قسمتی از پیراهنتان، لازم نیست زمان صرف کنید تا یک خیاط پیدا کنید و پول هزینه کنید تا ایراد لباس خود را برطرف کنید. یادگیری تکنیک­های ساده خیاطی و دوخت و دوز می­تواند به شما کمک کند تا در کمترین زمان و با صرف کمترین هزینه ایراد لباس خود را برطرف کنید. تکنیک­های ساده خیاطی را می­توانید هم با استفاده از پینترست یا گوگل و یا با یادگیری حضوری در کنار فردی که با خیاطی آشناست، فرا گیرید. همچنین داشتن یک جعبه حاوی چند رنگ پرکاربرد نخ، سوزن، قیچی، بشکاف و... می­تواند به شما کمک کند تا در اسرع وقت لباس خود را برای پوشیدن مجدد حاضر کنید.

 

خرید مواد غذایی و تره بار

در پانسیون دخترانه شما مسئول خرید مواد غذاییی و خوراکی خود هستید. پس شناختن کیفیت مواد خوراکی مثل سنجش تازگی گوشت، تازه بودن سبزیجات و میوه، مانده نبودن حبوبات و... از جمله چیزهایی است که بهتر است قبل از ساکن شدن در خوابگاه، از خانواده بخواهید تا به شما آموزش دهند.

 

 

تکنیک­های شست و شو

گاهی ممکن است یک لکه به راحتی قابل پاک شدن باشد، اما بخاطر یک شست و شوی نامناسب و دیرهنگام، آن لکه روی لباس ماندگار شود و پاک نشود. بهتر است شست و شوی هر نوع پارچه­ای را با توجه به جنس پارچه و نوع لکه و... یاد بگیرید تا در مواقع لازم از آن استفاده کنید. همچنین شناسایی شوینده­های مناسب برای هر نوع لکه­ای و دمای مناسب آب برای شست و شو می­تواند کمک کند تا پارچه سریع­تر و بهتر تمیز شود. مثلا دانستن اینکه لکه­ی خون زیر آب سرد راحت­تر از بین می­رود و برعکس، لکه­ی چربی با آب گرم زودتر پاک می­شود، قطعا می­تواند کمک کننده باشد.