تفاوت خوابگاه و اقامتگاه|خوابگاه نوساز شهرک غرب

تفاوت خوابگاه و اقامتگاه

بیشتر دانشگاه ها داخل محوطه دانشگاه یا در خارج از آن، به سکونت دانشجویان اختصاص می دهند. امروزه عبارت «خوابگاه» جای خود را به واژه ایی به نام «اقامتگاه» داده و این تغییر واژه در واقع تغییر نگاه نسبت به این اماکن دارد، یعنی مقرراتی مثل «ساعت خاموشی»  به این مصوبه اضافه شده و دانشجویان بیشتر از جایی برای خوابیدن به مکانی احتیاج دارند که در آن زندگی و یادگیری را هم زمان دنبال کنند و علاوه بر ارتباط مستقیم آن با تحصیل، از آن جهت است که دانشجو در سالیان سکونت در خوابگاه دانشجویی، می تواند با گذر از مرحله زندگی بی دغدغه و بدون مشکل در خانواده و هم چنین زندگی کاملاً مستقل سال های آینده، مرحله ای را در این میان  طی کند و در ضمن استقلال، با خیالی راحت تر به تحصیل بپردازد و مرحله ی جدیدی از زندگی اجتماعی آینده را به گونه ی دیگری تجربه کند. فلذا اقامتگاه های امروزی با در اختیار قرار دادن امکاناتی همچون آنچه در ذیل می آید، بر این امر اهتمام می ورزند؛

 

● اتاق دانشجو
اتاق ها اغلب مساحتی حدود چند  مترمربعی دارند و برای  یک یا دو نفر در نظر گرفته شده است. هر اتاق شامل تخت یک نفره، میز تحریر، آینه، و گاهی امکاناتی نظیر مبل و... است. بعضی از اتاق ها دستشویی و حمام دارند ولی اغلب چند اتاق یا مجموعه اتاق های یک طبقه از دستشویی مشترک استفاده می کنند.
● اینترنت بدون سیم
 بیشتر دانشجویان ۲۴ ساعته ، به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند. نحوه دسترسی در دانشگاه ها، بدون سیم است.
● تلویزیون
دانشجویان می توانند از شبکه های مختلف از شبکه یک، دو و دیگر شبکه های خبری گرفته تا کانال های علمی ، از برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خود استفاده کنند.
●  غذاخوری
در بیشتر اقامتگاه ها غذا به صورت بوفه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. این مکان ها امکان تغذیه سالم برای آنها فراهم می کنند. هزینه غذا، جداگانه و برطبق وعده غذایی اخذ می شود.