ترفند‌های دوست‌یابی در خوابگاه دخترانه

هر نقطه‌ی شروعی در زندگی ما، همواره چالش‌ها و پستی و بلندی‌های خود را دارد. زندگی کردن در خوابگاه و پانسیون دخترانه، یکی از نقطه‌های شروعی است که سبک زندگی ما و عادت‌های پیشین ما را با چالش روبرو می‌کند. دوری از خانواده و دوستان، عادت نداشتن به فضا و محیط جدید، مواجه شدن با افراد مختلف و دارای فرهنگ‌هایی غیر از آنچه که تا کنون دیده‌ایم، بخشی از این چالش‌ها است. اما رویارویی با این چالش‌ها همیشه نتیجه‌ی منفی ندارد. بلکه می‌تواند آغازگر تجربه‌های دلنشین و به‌یاد ماندنی باشد. یکی از این تجربه‌ها، یافتن دوستان جدید در فضایی جدید است. اما برای اینکه بتوانیم در فضای جدید، دوستی‌های خوب، سالم، مفید و ماندگاری داشته باشیم، رعایت کردن چند نکته ضروی است که در ادامه‌ی این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم.

 

دوستی‌های جدید و فرار از تنهایی

یکی از مشکلات و دغدغه‌هایی که افراد پس از ورود به فضای خوابگاه و پانسیون دخترانه با آن مواجه می‌شوند، تنهایی، اندوهِ دوری از خانواده و دوستان و نامانوس بودن با فضای جدید خوابگاه دخترانه است. این تنهایی و به اصطلاح احساس غربت، باعث می‌شود که گاهی فرد تصمیمات نادرستی بگیرد و برای فرار از تنهایی، افرادی را برای معاشرت و دوستی انتخاب کند که اصلا تناسبی با روحیات و ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی او ندارند. باید توجه داشته باشید که پس از ساکن شدن در خوابگاه دخترانه عجولانه و برای دوری از تنهایی، با هرکسی به معاشرت ننشینید و ابتدا او را بسنجید تا از سازگار بودن او با ویژگی‌های شخصیتی خود مطمئن شوید و اطمینان داشته باشید که او فردی سالم و مناسب برای دوستی و هم‌نشینی با شما است.

 

زود اعتماد نکنید!

اگر در فضای پانسیون دخترانه فردی را برای دوستی انتخاب کردید، به یاد داشته باشید که نباید تمام اسرار و جزئیات زندگی شخصی خود را با او درمیان بگذارید. صحبت کردن درباره مسائل خانوادگی، شخصی، ارتباطات و... با فردی که به تازگی با او آشنا شده‌اید، کار درستی نیست و می‌تواند نتیجه‌ی ناخوشایندی برای شما داشته باشد. پس سعی کنید همیشه یک فضای امن و خصوصی داشته باشید و هرکسی را در جریان بخش‌های خصوصی زندگی خود قرار ندهید.

 

ورود به جمع‌های دوستانه

اگر قصد دارید دوست و یا دوستانی متناسب با روحیات و خصوصیات اخلاقی خود پیدا کنید، بهترین روش ورود به جمع‌هایی است که با روحیات شما سازگاری دارد. به عنوان مثال، با حضور داشتن در یک انجمن کتاب‌خوانی و یا شعرخوانی، شانس پیدا کردن دوستی که به شعر و داستان علاقمند است برای شما بیشتر خواهد بود. و یا اگر به فعالیت‌های ورزشی علاقمند هستید، می‌توانید با حضور در باشگاه ورزشی خوابگاه دخترانه فرصت آشنایی با افرادی که به ورزش علاقمند هستند را پیدا کنید. پس برای شروع یک رابطه دوستانه خوب و سالم و مفید، سعی کنید با فردی که از نظر روحیات با شما سازگار است معاشرت کنید‌.

 

تفاوت فرهنگ‌ها را در نظر داشته باشید

بدیهی است که در محیط پانسیون دخترانه در تهران شما افراد زیادی را می‌بینید که از شهرهای مختلف و از گوشه‌کنار ایران گرد هم آمده‌اند تا هریک به اهداف تحصیلی و یا شغلی خود بپردازند. پس شما شاهد فرهنگ‌های گوناگونی خواهید بود و افرادی را ملاقات می‌کنید که تربیت‌های خانوادگی متفاوتی با شما داشته‌اند. این تفاوت را لزوماً بد و ناخوشایند نشمارید و به آن‌ها فرصت برقراری ارتباط را بدهید، چه بسا دوستی‌های عمیق و ماندگار و سالمی از میان همین تفاوت‌ها شکل بگیرد و دید شما را نسبت به آنچه در دیدار اول می‌پنداشتید تغییر بدهد. پس گارد سفت و سخت خود را نسبت به معاشرت با افراد بشکنید اما در نظر داشته باشید که شما برای دوستی با افراد معیارهای خاص خود را دارید. در بخش‌های بعد بیشتر به این موضوع می‌پردازیم. با ما همراه باشید.