ترفندهای امتحانی در خوابگاه

زندگی در خوابگاه و پانسیون دخترانه تجربه‌ای است متفاوت که معمولا مفید و لذت بخش خواهد بود. روزهای خوبی که در کنار دوستان هم‌خوابگاهی می‌گذرانیم، با همه‌ی سختی‌ها و چالش‌هایی که دارد، قطعا در خاطره‌ی ما ثبت خواهد شد. یکی از این چالش‌ها، ایام امتحان در خوابگاه است. می‌دانیم که در خوابگاه‌های غیردولتی، بیشتر جمعیت را دو قشر دانشجو و کارمند تشکیل داده‌اند. پس قطعا افراد زیادی در خوابگاه دخترانه در تهران نگرانی شب امتحان را درک می‌کنند. در این بخش قصد داریم چند ترفند برای بهتر درس خواندن و دریافت نتیجه بهتر در امتحان را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

 

خستگی را از خود دور کنید:

یکی از مواردی که یک دانشجو روز پیش از امتحان باید حتما رعایت کند، رفع خستگی است. می‌دانیم که خواب زیاد، باعث خستگی بیشتر در شما می‌شود. پس بهتر است یک خواب کوتاه مدت بین چهل‌وپنج دقیقه تا یک ساعت و نیم داشته باشید تا انرژی از دست رفته خود را به دست بیاورید. همچنین اگر احساس خواب‌آلودگی می‌کنید، می‌توانید برای رفع آن یک دوش آب سرد کوتاه‌مدت بگیرید. به یاد داشته باشید که دوش آب گرم باعث تشدید نیاز به خواب در بدن شما می‌شود.

 

از دوستان و هم‌اتاقی‌ها بخواهید تا پایان روز امتحان، شما را تنها بگذراند

یکی از مواردی که باعث می‌شود شما نتوانید به خوبی درس بخوانید، رفت‌وآمدها و هم‌صحبتی با دوستان و هم‌اتاقی‌هایتان است. پس از آنان بخواهید که تا روز امتحان از معاشرت با شما دوری کنند و این فرصت برای شما فراهم باشد که بتوانید در تنهایی و خلوت خود درس بخوانید. همچنین از هم‌خوابگاهی‌هایتات بخواهید که تجمع‌های دوستانه در اتاق را به وقت دیگری موکول کنند و از رفت‌وآمد و صحبت‌های غیرضروری بپرهیزند. البته بهتر است برای نتیجه بهتر به سالن مطالعه خوابگاه دخترانه خود مراجعه کنید و از سکوت و آرامش آن برای مطالعه و دریافت نتیجه بهتر استفاده کنید.

 

تغذیه مناسب داشته باشید

لازم و ضروری است که در زمان امتحانات، به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشید. استفاده کافی از مواد قندی، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، و به ویژه ویتامین‌ها در زمان امتحانات بسیار لازم است‌‌. همچنین نوشیدن آب کافی به سلامت بدن شما در این ایام کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که غذاهای پرچرب و شیرینی‌جات می‌تواند عملکرد شما را در مطالعه کاهش دهد. بهتر است از قندهای طبیعی مثل میوه‌ها استفاده کنید و یا از بیسکوییت‌ها و شکلات‌هایی که قند کمتری دارند برای دریافت انرژی و تعدیل قند خون خود استفاده کنید.

خواب کافی داشته باشید

خواب کافی و مناسب در ایام امتحانات می‌تواند عملکرد شما را در مطالعه افزایش دهد. به گفته‌ی محققان خواب کافی بین هفت تا هشت ساعت برای بدن مناسب است. اما شما می‌توانید بر حسب نیاز بدن خود این مقدار را بین یک تا دو ساعت کاهش یا افزایش دهید. همچنین چهل و پنج دقیقه خواب ظهرگاهی می‌تواند انرژی شما را برای مطالعه بهتر افزایش دهد.

 

ورزش هوازی به یادگیری شما کمک می‌کند

می‌توانید شب‌ها پیش از اینکه به رخت‌خواب بروید، به مدت ده دقیقه تا نیم ساعت در حیاط خوابگاه دخترانه و یا بالکن اتاق خود، حرکات کششی را به همراه تنفس شمارشی انجام دهید تا بدن اکسیژن کافی را دریافت کند و عملکرد ذهن شما افزایش پیدا کند. البته ورزش در هر زمانی ضروری و بسیار مفید است اما در زمان امتحانات، قطعا به شما کمک می‌کند و نتیجه آن را در توانایی مطالعه، انرژی، و حتی در کیفیت خواب خود خواهید دید.