ایده‌های یلدایی در خوابگاه دخترانه

شب یلدا، آخرین شب پاییز و از سنت‌های بسیار زیبای ما ایرانیان است که نوید دهنده آغاز زمستان و فصل سرما است. این شب زیبا، به عنوان طولانی‌ترین شب سال شناخته شده، که هرچند این زمان بسیار طولانی نیست، اما بهانه‌ای است برای جمع شدن دوستان و اعضای خانواده در کنار یکدیگر و سپری کردن این شب زیبا

از سنت‌های این شب، خواندن شاهنامه برای بچه‌ها، خوردن تنقلات زمستانی، و جمع شدن در خانه‌ی بزرگ‌ترهای فامیل است. اما اگر شما هم ساکن پانسیون دخترانه در تهران  و یا هر شهر دیگری هستید، می‌توانید این شب را در کنار دوستان خود سپری کنید و از آن لذت ببرید و این سنت را در خوابگاه هم حفظ کنید. در ادامه چند ایده برای سپری کردن شب یلدا داریم. با ما همراه باشید.

 

خرید تنقلات به صرفه با دوستان

از سنت‌های جدا نشدنی این شب؛ خوردن تنقلات مختلف مثل تخمه و آجیل و میوه و نوشیدنی‌هایی مثل چای و دمنوش‌های ایرانی است. اما حالا که به دور از خانه و خانواده به سر می‌برید، با دوستان خود هماهنگ کنید و برای این شب تدارک ببینید. می‌توانید یک نفر را به عنوان مسئول خرید به بازار بفرستید و تنقلات را شب یلدا را به اندازه‌ای که برای شما و هم‌اتاقی‌هایتان کافی است خریداری کنید. تخمه یا آجیل، میوه‌های زمستانی، شلغم، باقالی، و... را به مقدار کافی خریداری کنید و بعد هزینه را به صورت مساوی تقسیم کرده و به مسئول خرید بپردازید. به این صورت هم از نظر اقتصادی هم صرفه‌جویی کرده‌اید و هم در کنار دوستانتان شب را سپری می‌کنید.

 

پخت کیک ماهیتابه‌ای در شب یلدا

از آنجا که احتمالا در خوابگاه دخترانه به فر دسترسی ندارید، می‌توانید با پختن یک کیک ماهیتابه‌ای خوشمزه و تزئین یلدایی آن، یک دسر خوشمزه برای خوردن در کنار چای داشته باشید. دستور پخت کیک ماهیتابه‌ای را می‌توانید به راحتی از آموزش‌های آشپزی اینترنت یاد بگیرید و یک کیک خوشمزه و تازه با تزئین یلدایی داشته باشید.

 

حتما سفره یلدا داشته باشید

اگر قصد دارید دوستان هم‌خوابگاهی خود را برای شب یلدا دور هم جمع کنید، تدارک یک سفره زیبا با تم یلدایی و رنگ‌های سبز و قرمز، لازم و ضروری است. یک سفره ساده یا یک ترمه رومیزی زیبا، فرقی نمی‌کند، مهم داشتن یک کانون برای جمع شدن دوستان به دور آن است. خوراکی‌هایی که تهیه کرده‌اید را به روی سفره بچینید، برای تزئین سفره از شمع، شاهنامه یا کتاب حافظ، انار و ظروفی که شمایل سنتی‌تری دارند استفاده کنید. موسیقی را فراموش نکنید. آراستگی سفره و محل تجمع دوستان، این سنت زیبا را برای شما و دوستانتان دوچندان زیبا و دوستداشتنی و به یاد ماندنی می‌کند.

 

 

دیدار با عزیزان به صورت مجازی!

درست است که از خانواده و عزیزان خود دورید، اما حتما سعی کنید در این شب زیبا که برای همه‌ی ما ایرانیان رنگ و بویی ویژه‌تر از سایر شب‌های سال دارد، با خانواده و عزیزان خود صحبت کنید، در صورت توان با آن‌ها به صورت آنلاین دیدار کنید و بگویید که به یادشان هستید.

 

 

تزیینات اضافی تهیه نکنید!

امروزه در مناسبت‌هایی مثل شب‌ یلدا، تزییناتی را در بازار می‌بینیم که خریداری آن‌ها فقط در همان یک شب به کار می‌آید و بعد به زباله یا یک چیز اضافی و دست‌وپاگیر در فضای کوچک اتاق تبدیل می‌شود. تزییناتی مثل میوه‌های نمدی، شمع‌هایی با طرح‌های هندوانه، گیفت‌های مقوایی و...

بجای صرف هزینه برای این نوع کالاها، می‌توانید ظرف‌های سنتی زیبا و یا شمع‌های زیبای ساده خریداری کنید که منحصر به تنها یک مناسبت نیستند و به دفعات متعدد و در مناسبت‌های مختلف مثل عید نوروز، جشن‌ها و میمانی‌ها و... می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.