اهمیت کسب مهارت تصمیم گیری در پانسیون دخترانه

شاید ساده بنظر برسد ولی مهارت تصمیم گیری یکی از مهم ترین و اصلی ترین مهارت های زندگی است.

همین که شما بین خوابگاه یا پانسیون دخترانه و خانه دانشجویی پانسیون دخترانه در تهران را انتخاب کردید یعنی توانسته اید تصمیم بگیرید.

اگر مدام بین دوراهی قرار گرفته و نمی‌توانستید راه درست را انتخاب کنید آن وقت اهمیت این مهارت ساده دلی مهم را درک می‌کردید.

تصمیم گیری چیست؟

ما در زندگی دائم در حال انتخاب کردن هستیم ؛ انتخاب یک گزینه بین دو یا چند گزینه‌ای که وجود دارد.

 مثل انتخاب اینکه امروز صبح ساعت 7 از خواب بیدار شویم یا ساعت 10،  یا انتخاب رفتن به باشگاه و ورزش کردن به جای لم دادن روی تخت و بازی با گوشی . به فرآیندی که در ذهن انجام می‌شود تا از بین چند گزینه موجود یک گزینه انتخاب شود تصمیم‌گیری گفته می‌شود

 مثلا هنگامی که در یک روز تعطیل بین گزینه‌های ماندن در خانه و استراحت کردن، ورزش کردن، فیلم تماشا کردن، نظافت کردن، سر زدن به دوستان، کتاب خواندن، آشپزی کردن گزینه سر زدن به دوستان را انتخاب می‌کنیم، تصمیم گرفتیم که روز تعطیل را با دوستان سپری کنیم. یا مثلا زمانی که بین تحصیل در رشته علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و رشته‌های هنرستان تحصیل در رشته علوم تجربی را انتخاب می‌کنیم درباره رشته تحصیلی‌مان تصمیم‌گیری کردیم و تصمیم گرفتیم در رشته تجربی تحصیل کنیم.اما رفته رفته  گزینه ها سخت تر و بزرگ تر می‌شوند و آن وقت است که دو راهی یا چند راهی های دشواری جلوی پایتان قرار می‌گیرد.

مثلا انتخاب بین ماندن در شهر خودتان و تحصیل در همانجا و یا رفتن به شهری دیگر و تحصیل در دانشگاهی بهتر.

اجاره خانه دانشجویی یا سکونت در پانسیون دخترانه.

ازدواج کردن و یا مجرد ماندن.

رفتن به خارج از کشور و یا ماندن در جایی که هستیم.

اینها تصمیم های سختی هستند که انتخاب یکی از آنها قطعا دشواری هایی دارد.

 

 

چگونه تصمیم درست را انتخاب کنیم؟

انتخاب تصمیم درست در گرو این است که شما توانسته باشید تصمیم های کوچکتان را به نحو احسن گرفته باشید.فرضا توانسته باشید بجای لم دادن روی مبل به ورزش کردن بپردازید.اگر 1 میلیون تومان پول داشه باشید سعی می‌کنید پس انداز کنید یا تمام آنرا خرج خوراک و لباس خریدن کنید. یا توانسته باشید بین ماندن با دوستی که اثرات بدی روی شما دارد یا ترک آن رابطه تصمیم درست را گرفته باشید.اینها همه تمرین تصمیم گیری هستند.

اگر تا 30 سالگی با نگرفتید که گزینه اصلح را انتخاب کنید باید حتما پیش یک مشاور بروید چون در صورت ادامه این روند دچار شکست در مراحل شغلی، شکست در رابطه عاطفی، از دست دادن مقادیر زیاد پول و... میشوید.گرفتن تصمیمات درست در ابعاد کوچک در ناخوداگاهتان ثبت می‌شود و ذهن شما در موارد سخت می‌تواند تصمیم های درست بگیرد. مانند کودکی که ابتدا به او حروف الفبا ا یاد می‌دهند پس از آن او می‌تواند میلیون ها کلمه بسازد و بنویسد.باید به مغزتان یاد بدهید که تصمیمات درست بگیرد آنگاه در مواقع دشوار او کمکتان می‌کند و بهترین تصمیمات را می‌گیرد.

اگر در پانسیون دخترانه در تهران سکونت دارید یعنی توانسته اید بین رفتن به هتل یا پانسیون یکی را انتخاب کنید و یا بین ماندن در شهرتان یا تحصیل در دانشگاهی بهتر در شهری دیگر یکی را انتخاب کرده اید.پس قطعا میتوانید از این به بعد هم تصمیمات بزرگتری بگیرید.

 

 

 

نویسنده:

فاطمه حسن پور