اهمیت سلامت جسمانی در خوابگاه دخترانه

مطمئن باشید این جمله معروف که می‌گوید عقل سالم در بدن سالم میباشد یک نصیحت، تذکرو یا یک هشدار بسیار جدی است. انسانی که بیماری های جسمی نداشته باشد روح و فکرش هم درگیر نمی‌شود و بهتر می‌تواند مسائل روحی خودش راحل کند. اما اگر شما دغدغه زیادی داشته باشید و از سوی دیگر بدن و جسمتان هم دچار مشکل شده باشد نمی‌توانید روی مشکلات دیگر فکر کنید و مجبورید اول مسائل جسمی تان را برطرف کنید.اکثر ما بعد از گذراندن دوره دبیرستان و رد شدن از مرحله ای که داشتن زمانی برای ورزش کردن در صبحگاه و همینطور درسی به نام درس ورزش در آن امری اجباری بود با ورود به دانشگاه و انتخاب خوابگاه دخترانه برای زندگی از این امر مهم دور شدیم.این در حالیست که در بسیاری از جوامع غربی و اروپایی جهان اول مسئله ورزش و دارا بودن اندام و روحیه  خوب از پر اهمیت ترین مسائلی هستند که مدارس کالج ها و دانشگاه ها به آن می‌پردازند.در مدارس گاها تخصصی را برای درس ورزش انتخاب می‌کنند و بدان می‌گرداند چیزی که اکنون در جامعه ما در دانشگاه اتفاق می افتد.

 

 

همانطور که می‌دانیم همه مان برای گذر کردن از دوره کارشناسی باید دو واحد درس ورزش را بگذرانیم که اکثر دانشگاه ها آن را به سر سری ترین شکل ممکن رد می‌کنند و دانشجویان نیز رغبت به خرج نمی‌دهند و از زیر بار این دو واحد یک‌جور فرار می‌کنند . این در حالیست که این موضوع مهم تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

با بالا رفتن سنتان و افتادگی عضلات در نواحی مختلف بدنتان متوجه می‌شوید که این درد های عضلانی،گرفتگی های رگ های بدن، بیماری های قلبی عروقی و اکثر بیماری های گوارشی بدلیل نداشتن فعالیت مناسب در دوران جوانیتان است.اما دیگر فایده ای ندارد و این درد ها را تنها با داروها فیزیو تراپی و... باید تسکین دهید.پس تا جوان هستید از توانایی‌تان بهره ببرید و سلامتی را برای دوران کهنسالیتان ذخیره کنید.

ورزش در خوابگاه دخترانه

شما دوست عزیزی  که سکونت در خوابگاه دخترانه تهران را برگزیده اید به راحتی میتوانید در خوابگاه فعالیت ورزشی انجام دهید!شاید برایتان سوال شود چگونه؟امروزه اکثر قریب به اتفاق خوابگاه ها دارای زمین ورزشی، سالن بدنسازی و یا حداقل حیاط هستند.با دوستان هم اتاقی و هم خوابگاهی تان هماهنگ شوید و اوقاتی در روز را به پیاده روی، دویدن، پروانه و طناب زدن در حیاط خوابگاه اختصاص دهید.اگرچه در این دوره چندی از خوابگاه دخترانه ها مجهز به سالن بدنسازی شده اند.بطور مثال بعضی از پانسیون ها تهران به سالن بدنسازی و پیلاتس مجهز شده که شما به راحتی میتوانید اوقاتی از هفته را برای انجام فعالیت های ورزشی اختصاص دهید.

اگر شما در خوابگاه دخترانه ای ساکن هستید سالن ورزشی ندارد و حیاط آن برای ی ورزش کردن مناسب نیست با دوستان هم اتاقی تان هماهنگ شوید و زمانی از روزتان را داخل اتاق به حرکات کششی، دراز و نشست، پروانه و درجا زدن اختصاص دهید.

اگر حتی الامکان این مسئله برای شما فراهم نیست و هم اتاقی هایتان با شما همراه نمی شوند و شما نمی‌توانید در اتاق ورزش کنید زمانی در هفته را به پیاده روی در اطراف خوابگاه خودتان اختصاص دهید. و یا حتی مسیر پیاده ی محل کار یا دانشگاه تان تا خوابگاه را جستجو کنید و در صورت امکان گهکداری به پیاده روی بپردازید.حتی می‌توانید روزهایی به پارک هایی که همه مشغول ورزش در آن می‌باشند رفته و به فعالیت های ورزشی بپردازید.

 

 

رابطه مستقیم ورزش و افکار مثبت

همه ما روزهایی را تجربه میکنیم که ذهنمان پر از افکار منفی می‌شود.مشکلات کاری مسائل تحصیلی، سنگینی درسها و فشار زندگی مستقل و جدید ذهنمان را درگیر خود می‌کنند.وقتی به سالن‌های ورزشی سر می‌زنید می‌بینید که همه افراد با انرژی و انگیزه در حال ورزش هستند.شاید آنها هم ذهنشان پر از دغدغه باشد اما مسئله ای که وجود دارد این است که شما هنگام ورزش به دلیل ترشح هورمون ها در بدنتان احساس سرزندگی میکنید و افکار و انرژی های منفی از شما دور می‌شوند و حتی می‌توانید بهتر برای مشکلاتتان راه حل پیدا کنید چون ذهنتان به شدت آزاد می‌شود.مسئله ورزش به خصوص برای خانم های دارای اهمیت ویژه ای میباشد.به همین خاطر شمایی که اسکان در خوابگاه دخترانه در تهران را انتخاب می‌کنید با روش هایی که برایتان گفتیم به ورزش بپردازید و برای میانسالی تان سلامتی ذخیره کنید و علاوه بر داشتن اندامی زیبا روحیه خود را تقویت کنید و افکار منفی تان را دور بریزید تا سلامت روان هم داشته باشید.

 

 

 

نویسنده:

فاطمه حسن پور