اهمیت داشتن تغذیه مناسب در خوابگاه دخترانه

تغذیه مناسب عامل بسیار مهمی در سلامت جسم شما میباشد.اگر شما از خوراکی های مضر استفاده کنید اید نتیجه آن بزودی برایتان آشکار نشود اما در طولانی مدت سبب بیماری های معده و کبد می‌شوند.مصرف فست فود یکی از بزرگترین ضرر زننده ها به شما میباشد.

مصرف فست فود و مضرات آن

غذاهای آماده و فست فودها به دلیل نوع فرآیند آماده شدن و به کار بردن مواد غذایی در آن ها از ارزش غذایی کمی برخوردار بوده و مصرف بالای آن ها به دلیل وجود مواد مضر فراوان، برای بدن انسان بسیار مضر است.

بطور مثال اگر شما دائما از غذای فست فودی استفاده کنید به مرور زمان چربی این غذاها به کبدتان آسیب می‌زنند و دچاربیماری چربی خون نیز خواهید شد.بعلاوه بعضی از این غذاها بدلیل داشتن ادویه فراوان و ترکیبات شیمیایی مضر به معده و آنزیم های معده آسیب وارد می‌کنند و مسشا در هضم غذا با مشکل مواجه می‌شوید.

 

 

به طور کلی غذاهای آماده یا فست فودها به جهت نوع مواد به کار رفته در آن ها خوشمزه بوده و طرفداران بسیاری دارند اما متاسفانه این مواد خوشمزه برای بدن انسان بسیار مضر هستند. افرادی که غذاهای آماده و فست فود زیاد مصرف می کنند، نسبت به دیگران کالری، نمک و چربی بیشتری را دریافت می کنند در حالی که ویتامین و مواد معدنی و مفید غذایی کمتری به بدن آن ها می رسد.

بعضی از دانشجویانی که در شهری بجز شهر خودشان در دانشگاهی پذیرفته شده اند و در خوابگاه دخترانه اقامت دارند بدلیل اینکه فرصت برای پخت پز ندارند و میانه خوبی با غذاهای دانشکده نیز ندارند در اکثر مواقع به مصرف فست فود می‌پردازند.

غذاهای دانشگاهی

اگر دانشگاه ها به کیفیت غذایی که برای دانشجویان سرو می‌کنند اهمیت دهند و از مواد سالم درآن ها استفاده کنند طرفدار ساندویج های آماده ی بوفه ها و رستوران های کنار دانشکده نیز کمتر می‌شود. با توجه به گفته های دانشجویان ساکن خوابگاه دخترانه در تهران غذایی که در سلف دانشگاه سرو می‌کنند اصلا کیفیت ندارند.برای پخت آنها وقت زیادی گذاشته نمی‌شود و از مواد با کیفیت استفاده نمی‌شود. دانشجویان می‌گویند اگر کیفیت غذاهای سلف بالا باشد ما از همان غذاها استفده میکنیم و هزینه ای که می‌خواهیم غذای بیرون را بخوریم به دانشگاه می‌پردازیم. اگر مدیریت دانشگاه های به این نکته توجه کنند معامله ای دو سر سود انجام می‌شود که در آن هم دانشگاه سود می‌برد هم دانشجویان با مصرف غذای سالم و مفید.

سالم خوری و راه حل های آن

حال برای شما دوستان عزیز به ویژه آنهایی که در خوابگاه دخترانه اقامت دارند پیشنهاد هایی داریم .شما می‌توانید برای میان‌وعده تان با استفاده از نان تست پنیر و سیاه دانه یا کنجد و... یک غذای سالم تهیه کنید و از خوردن آن  لذت ببرید.

 

 

همینطور برای وعده ناهارتان میتوانید یک سینه مرغ از شب  طعم دار کنید و بزپید و قبل رفتن به دانشگاه سینه مرغ را ریش ریش کنید و با افزودنی هایی که دوست دارید با نان نوش جان کنید. این وعده ها را می‌توانید هر بار تغییر دهید گاهی با تن ماهی، تخم مرغ و... دیگر مواد خوراکی سالمی که می‌توانید نوش جان کنید و از غذاهای فست فودی و مضر دوری کنید. نوشابه و آبمیوه های صنعتی نیز از مواردی هستند که نخوردن شان بسیار بهتر از خوردنشان میباشد زیرا طی فرآوری این محصولات هیچ گونه ویتامینی در آنها باقی نمی‌ماند و تنها قند بسیار بالای آنهاست که آنهارا خوشمزه کرده و شمارا به خوردنشان وسوسه می‌کنند.

 

جایگزین این آبمیوه‌های صنعتی و نوشیدنی های مضر می‌تواند قهوه، چای، آب پرتقال طبیعی و... باشد. یکی از مواد خوراکی که در دوران دانشجویی و سکونت در خوابگاه دخترانه در تهران بسیار مفید است قهوه میباشد.  اما در خوردن قهوه نیز نباید زیاده روی کنید زیرا کافئین نیز اعتیاد آور میباشد و عادت به آن میتوانید سبب سردرد در صورت استفاده نکردن قهوه شود.

 

نویسنده:

فاطمه حسن پور