اهمیت اقامت در پانسیون دخترانه دارای مجوز رسمی

در بسیاری از کشورهای جهان پانسیون ها به منظور اقامت موقت مسافران و رهگذرانی به کار می روند که برای چند شب محدود نیاز به محل اقامت دارند. اینگونه مکان ها معمولا از تجهیزات و امکانات خاصی برخوردار بوده و می بایست استانداردهای بخصوصی را دنبال کنند. اما در کشور ما پانسیون دخترانه و هرگونه پانسیون دیگر معمولا به محل اقامت افرادی تبدیل شده است که ساکن همان شهر بوده ولی به سایر انواع اقامتگاه ها دسترسی ندارند. بطور مثال دانشجویانی که خوابگاه دولتی به آنها تعلق نگرفته است برای اقامت خود پانسیون را انتخاب می کنند. و یا حتی کارمندانی که در شرکت ها و ادارات مختلف مشغول به کار هستند و به هر دلیلی خانه اجاره ای را کنار گذاشته اند، در پانسیون ساکن می شوند. 

وجود پانسیون های مختلف در کشور ما خود نقطه قوتی برای دسترسی هرچه آسان تر و بهتر به محل اقامتی امن و مناسب می باشد. اما این مساله تا زمانی صدق می کند که پانسیون دخترانه در تهران و سایر انواع پانسیون ها دارای مجوز رسمی باشند. اگرچه این نوع اقامتگاه ها در کشور ما کاربری خود را تغییر داده اند اما هنوز هم مجوزهای مورد نیاز خود را از اداره گردشگری دریافت می کنند. پانسیون دخترانه دارای مجوز رسمی می تواند از بسیاری جهات با یک پانسیون دخترانه بدون مجوز تفاوت داشته باشد. 

پانسیون دخترانه

چرا باید در پانسیون دخترانه دارای مجوز ساکن شویم؟

پانسیون دخترانه دارای مجوز رسمی یک محل اقامت رسمی بوده که تمامی اتفاقاتی که در آن رخ می دهد از یک مرکز مربوطه قابل پیگیری هستند. این درحالیست که در حوزه پانسیون داری مانند بسیاری دیگر از حوزه ها در کشور ما، بازار سیاه وجود دارد. بازار سیاه در حوزه پانسیون داری مربوط به پانسیون هایی است که بدون مجوز یا با مجوز تاریخ اعتبار گذشته در حال فعالیت هستند. مشکلاتی که این نوع از پانسیون دانشجویی و کارمندی برای ساکنین خود به وجود می آورند، قابل باور نیست. بسیاری از انواع این اقامتگاه ها به طور کلی شانه خود را از زیر بار مسئولیت بسیاری از جنبه های مربوط به پانسیون خالی می کنند. همین مساله موجب آشفتگی و بی نظمی های غیر قابل باور در پانسیون دخترانه می گردد. 

از طرفی دیگر امنیت ساکنین پانسیون دخترانه در تهران که بدون مجوز می باشند از بسیاری جهات دارای شک و شبهه است. از آنجایی که اینگونه مکان ها مجوزهای لازم را برای فعالیت خود ندارند، به طور کلی خود را از هرگونه بار مسئولیتی مبرا می دانند. همین امر موجب می شود که در صورت بروز مشکل برای یکی از ساکنین پانسیون دخترانه تهران، هیچ یک از مسئولین این پانسیون ها خود را در قبال این مشکل مسئول ندانند. یکی دیگر از مشکلات پانسیون های بدون مجوز، نبودن نظارت کافی در اقامت افراد مختلف در این مکان هاست. به علت همین عدم نظارت ممکن است افراد مختلفی از اقشار مشکل ساز جامعه نیز در پانسیون دخترانه ساکن شوند که در بسیاری جهات زندگی افراد عادی ساکن در پانسیون را با مشکلات مختلفی روبرو سازند. 

پانسیون دخترانه

 مزایای اقامت در پانسیون دخترانه دارای مجوز 

اگرچه بسیاری از انواع پانسیون دخترانه در تهران و سایر شهرها ممکن است از نظر امکانات با یکدیگر متفاوت باشند، اما دارا بودن مجوز برای آنها یک اصل کلی و ضروری است. به این معنی که قبل از اقامت در یک پانسیون دخترانه و سایر انواع پانسیون ها، در ابتدای امر فرد باید مجوزهای لازم را از مسئولین پانسیون درخواست کند. در بهترین حالت یک پانسیون دخترانه بدون مجوز هیچگونه برتری نسبت به یک پانسیون دخترانه دراای مجوز ندارد. زمانی که افراد در یک پانسیون دخترانه دراای مجوز ساکن می شوند حداقل این اطمینان خاطر را دارند که در صورت بروز هر مشکل یا ایرادی در روند اقامت خود، می توانند به دستگاه های مربوطه که مجوز این پانسیون ها را صادر کرده اند، مراجعه کرده و مراتب نارضایتی خود را ابراز کنند. این درحالیست که یک پانسیون دخترانه بدون مجوز در عین غیرقانونی بودن روند کاری خود، می تواند مشکلات متعددی را برای آسایش و حتی امنیت ساکنین خود به وجود بیاورد.