افزایش اعتماد به نفس در خوابگاه دخترانه

از مهمترین ویژگی هایی که هر انسان به ویژه هرخانمی باید دارا باشد اعتماد و عزت نفس میباشد.بدون اعتماد به نفس همه مان افرادی گوشه گیر و خجالتی هستیم که در اکثر مواقع از بیان آنچه که هستیم بیزاریم.اعتماد به نفس یعنی خودت را هرطور که هستی دوست داشته باش. برای خودت ارزش قائل باش و از اینکه خودت را برای دیگران شرح دهی هراسان نباش.اعتماد به نفس یکی از شرایط روانی است که فرد در آن بخاطر موفقیت در زمینه های قبلی خودش را باور دارد.این خود باوری سبب می‌شود بتوانید در ارتباط با افراد نیز موفق باشید.اما با این حال بعضی افراد هستند که حتی با وجود اینکه کارنامه موفقی برای خودشان دست و پا کرده اند هنوز به آن سطح از خودباوری و اعتماد به نفس نرسیده اند. در خوابگاه دخترانه با وجود اینکه اکثر دخترانی که در آنجا سکونت دارند افرادی هستند که با کسب رتبه های عالی در دانشگاه های خوب پذیرفته شده اند هنوز اعتماد به نفس پذیرفته شدن توسط جامعه را ندارند.در ارتباط با افراد جدید خجالتی هستند و از اینکه شخصیت خودشان را برای آنها هویدا سازند می‌ترسند.بدین ترتیب دایره روابطشان در دانشگاه و خوابگاه دخترانه در تهران بدرستی تشکیل نمی‌شود و هنگامی که وارد اجتماعی بزرگتری به نام جامعه شوند  ضربه بزرگی به بدنه روابط اجتماعی و زندگی کاری شان وارد می‌گردد.سال‌های جوانی و ورود به دانشگاه و سکونت در خوابگاه دخترانه فرصتی امناسب برای افزایش خودباوری و اعتماد به نفس میباشد.

 

 

چند راه برای افزایش اعتماد به نفس

 

از زبان بدنتان به درستی استفاده کنید :

زبان بدن هر انسانی نشان دهنده آن است که آن فرد چقدر به خودش اطمینان دارد. از چهره‌ی بعضیها می‌شود فهمید که حتی خودشان هم خودشان را قبول ندارند! طوری خودتان را نشان بدهید که همه بدانند می‌توانید هر موقعیتی را مدیریت کنید و بر اوضاع کاملا مسلط هستید. اگر اعتماد به نفس را در ظاهرتان نشان بدهید و از زبان بدن‌تان به درستی استفاده کنید، نه تنها حس می‌کنید که از پس هر چیزی برمی‌آیید، بلکه دیدگاه دیگران هم نسبت به شما تغییر می‌کند و به توانایی‌هایتان اعتماد می‌کنند.

سرتان را بالا بگیرید، صاف بنشینید، به آرامی شانه‌هایتان را عقب ببرید تا در راستای ستون فقرات‌تان قرار بگیرند، شل و ول دست ندهید و وقتی صحبت می‌کنید مستقیما به فرد مقابل‌تان نگاه کنید.

با جرأت و جسارت سخن بگویید :

سخنرانان خوب، با اعتماد به نفس، با ثبات و با یک ریتم همگام و صحبت می‌کنند. آنها آموخته اند که در صحبت کردن چگونه تأثیرگذارتر باشند، به جای اینکه حین سخنرانی گیر کنند، شمرده حرف می‌زنند و بین صحبت‌هایشان مکث می‌کنند.

یک لحن جسورانه، جذاب و در عین حال مؤدبانه برای صحبت کردن انتخاب کنید تا اعتماد به نفس‌تان را نمایش بدهید. این‌ طوری عزت نفس‌تان بیشتر می‌شود و به خودتان ایمان می‌آورید. برای اینکه جدی به نظر برسید، خیلی هیجان‌زده و عصبی نباشید و زیادی نخندید. اگر مردم حس رهبری را در شما ببینند به صحبت‌هایتان بیشتر توجه می‌کنند.

مثبت نگر باشید و مثبت سخن بگویید :

انرژی مثبت باعث نتیجه‌ ی مثبت هم می‌شود، پس سعی کنید نیمه‌ی پر لیوان را ببینید و به مسائل منفی فکر نکنید.

 

 

همیشه لبخند بزنید، بخندید و با آدم‌های مثبت معاشرت کنید تا هم خودتان حس بهتری داشته باشید و هم کسانی که دور و برتان هستند.

یک دفترچه‌ی یادداشت داشته باشید و هدف‌ها و موفقیت‌های روزانه‌تان را در آن بنویسید. شکرگزاری و رضایت بابت هر کار مثبتی که انجام می‌دهید، باعث تقویت اعتماد به نفس و آرامش درونی شما خواهد شد.اینها تنها چند مورد از رمز های موفقیت در افزایش اعتماد به نفس میباشد. در مطالب بعدی رموز بیشتری برای افزایش اعتماد به نفس را برایتان شرح خواهیم داد.

 

 

پایان

نویسنده فاطمه حسن پور