اعتیاد به فضای مجازی در خوابگاه دخترانه

دراین مقاله می‌خواهم به اعتیاد به دنیای مجازی، زیان هایی که به ما می‌رساند، و روش های دور شدن از آن بپردازم.این روزها همه مان در گرداب فضای مجازی غرق شده ایم، اما دست و پا نمی‌زنیم تا نجات پیدا کنیم بلکه روز به روز گرفتار تر می‌شویم.هرطرف را نگاه میکنی فردی در گوشی موبایل خودش غرق شده است. حتی سرش را بالا نمی‌گیرد تا ببیند چاهی زیر پایش هست یا نه،.در دانشگاه ها افراد زمان استراحتشان را به گشت زنی در فضای مجازی می‌گذرانند بجای اینکه با دوستانشان وقت بگذرانند.در خوابگاه دخترانه همه با موبایل هایشان مشغول اند بجای اینکه زمان استراحت، استراحت کنند و اوقات دیگر را به کار کردن، درس خواندن،و یا وقت گذرانی با هم اتاقی شان اختصاص بدهند.

 

 

چطور بفهمیم معتاد فضای مجازی شده ایم؟

 

چند سوال میپرسم با جواب دادن به آنها متوجه خواهید شد که آیا به فضای مجازی اعتیاد دارید یا خیر؟! و اگر دارید شدت آن چقدر است؟

 • شب ها قبل از خوابیدن گوشی تلفن خود را تا آخرین لحظات چک میکنید؟
 • گاها پیش می آید در حین کار کردن با گوشی موبایل‌تان خوابتان می‌برد؟
 • صبح که از خواب بیدار میشوید اولین کاری که میکنید چک کردن تلفن همراهتان است؟
 • در رخت خواب با چشمهای نیمه باز ترجیح می‌دهید پیام ها و پست هایی که برایتان آمده مشاهده کنید؟
 • موقع غذا خوردن اگر برایتان پیامی بیاید فورا به سراغ گوشی می‌روید
 • هنگامی که در مهمانی و جمعی حضور دارید اکثر وقتتان درحال گشت زنی در فضای مجازی هستید؟
 • در خوابگاه دخترانه در تهران بیشتر وقتتان بجای درس خواندن به گوشی بازی می‌گذرد؟
 • در جمع خانواده بجای توجه به اطرافیان بیشتر وقتتان با گوشی طی میشود؟
 • سر کلاس درس حواستان بیشتر به تلفن همراهتان هست تا به استاد و تدریسش؟
 • لحظه ای که موبایل را کنار می‌گذارید به دقیقه نکشیده دوباره آن را برمی‌دارید و روشن میکنید؟
 • بیشتر گشت زنی هایتان با موبایل بی هدف است؟

 

اگر جوابتان حداقل به هفت یا هشت مورد بالا بله است باید بگویم شما به فضای مجازی اعتیاد دارید.

و اگر بیشتر از هشت مورد را پاسخ بله دادید اعتیاد شما به فضای مجازی بسیار شدید میباشد.

 

 

زیان هایی که فضای مجازی به ما وارد می‌کند.

اولین آسیبی که اعتیاد به گوشی موبایل به ما وارد می‌کند آسیب‌های جسمی میباشد از قبیل ضعیف شدن چشمها، دست درد های مزمن، گرفتگی انگشتان دست، گردن درد و سردرد های شدید... دومین آسیب و مهمترین آسیبی که این اعتیاد به ما آسیب های روحی می‌باشند که این آسیب ها خود چند دسته و به چند دلیل بر ما وارد می‌شوند.

آسیب روحی به دلیل دور شدن از جامعه

شما با غرق شدن در فضای مجازی از اطراف خودتان غافل میشوید.به خودتان می آیید می‌بینید هیچ دوستی حاضر به بیرون رفتن با شما نیست چون شما مدام در قرارتان توجهتان به گوشی بوده.دوستانتان در خوابگاه دخترانه  در تهران که دلگرم  وجود شما هستند از شما دلسرد می‌شوند. خانواده تان از شما دلخور می‌شوند چون هیچ وقت گوش شنوای آنهای نبوده اید.افراد نزدیکتان اعم از همسر و فرزندتان بدلیل بی توجهی دیدن از شما دلگیر می‌شوند و این تازه آغاز ماجرای تلخ زوجین میباشد.سالانه هزاران طلاق به دلیل غرق شدن یکی از زوجین در فضای مجازی صورت می‌گیرد.

 

آسیب روحی به دلیل مقایسه شدن

فضای مجازی اسمش روی خودش است هیچ کس در این فضا واقعی نیست و ممکن است پشت نقابی که در این فضا به شما نشان می‌دهد فرد دیگری باشد.حتی اگر آن فرد واقعا خودش باشد هیچ وقت نمی آید از غصه ها نداری هایش و دلگیری هایش برای شما بگوید.

اینکه او هرروز از خانه ی زیبایش، همسر مهربانش و غذاهایی که می‌خورد پست بگذارد باعث می‌شود شمایی که در یک خانه معمولی هستید یا ساکن خوابگاه دخترانه میباشد احساس خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید و مدام خودتان را با مقایسه کنید.

این مقایسه شدن در ناخودآگاه شما سبب آسیب رساندن به روح شما می‌شود.

 

اطلاع از اخبار و آسیب های روانی

اینکه شما مدام در حال گشت زنی در فضای مجازی باشید اخبار منفی و بد را مدام می‌بینید گاها یک سری اخبار را مکرر مشاهده می‌کنید و این بسیار بر روان شما آثار منفی به جای می‌گذارد.

 

پایان

 

نویسنده : فاطمه حسن پور