آسیب‌های روانی و راهکار‌های کنترل آن در خوابگاه دخترانه

زندگی کردن در محیط‌های جمعی مثل خوابگاه دخترانه و پانسیون دخترانه می‌تواند از لذت‌بخش‌ترین تجربیاتی باشد که شما می‌توانید داشته باشید. قرار گرفتن در جمع هم‌سالان، معاشرت با آن‌ها و پیدا کردن دوستانی که با شما هم‌سو و هم‌عقیده هستند، تجربه‌ای مفید و پر از خاطره خواهد بود. اما باید بدانیم که زندگی کردن در خوابگاه، همیشه هم به کام ما نخواهد بود و ممکن است چالش‌هایی را سر راه ما قرار دهد که چندان به میل ما نباشد. دور ماندن از خانه و خانواده و دوستان، قرار گرفتن در محیط تازه و ناآشنا و... می‌تواند آسیب‌های روحی را در ما ایجاد کند که جبران کردن آن‌ها پس از گذشت زمان زیاد، کار راحتی نباشد. پس بهتر است این آسیب‌های ممکن را بشناسیم، و با آمادگی قدم در راه زندگی جدید در خوابگاه و پانسیون دخترانه بگذاریم.

 

تنهایی، عامل افسردگی در خوابگاه دخترانه

همه می‌دانیم که تنهایی عامل بسیاری از مشکلات و آسیب‌های روحی و روانی در افراد است. فرقی نمی‌کند که در کجا زندگی کنید، احساس تنهایی در هر محیطی باعث می‌شود شما امنیت خود را در معرض خطر ببینید و همین احساس عدم امنیت، شما را با چالش‌های روحی مواجه می‌کند. به خصوص اگر در به تازگی در خوابگاه دخترانه ساکن شده باشید و به غیر از اینکه از دوستان و خانواده‌تان دور شده‌اید، با محیط و افراد و هم‌اتاقی‌هایتان هم آشنایی نداشته باشید. البته این احساس کاملا طبیعی است، پس باید با شناخت کامل از این احساس کاملا طبیعی، سعی کنید خود را با کارها و فعالیت‌هایی مشغول کنید که ذهن شما کمتر به این تنهایی و دوری دامن بزند. می‌توانید زمانی که از محل کار یا دانشگاه به محیط خوابگاه باز می‌گردید، بعد از استراحت، اوقات فراغت خود را به کارهای مورد علاقه‌تان مثلا تماشای فیلم، مطالعه کتاب، معاشرت با دوستان و پیاده‌روی و گشت و گذار طی کنید. پس خود را به تنها بودن محکوم نکنید و سعی کنید به غیر از زمانی که به استراحت نیاز دارید، بیکار نمانید.

 

 

دوستان نامناسب در محیط خوابگاه

یکی دیگر از آسیب‌های جدی و خطرناکی که همه‌ی افرادی که به تازگی در خوابگاه دخترانه در تهران یا هر شهر دیگری ساکن می‌شوند، با آن مواجه هستند، مواجه شدن با افرادی است که خصوصیات اخلاقی مناسب و سالمی ندارند و ممکن است برای افراد دیگر به مرور زمان آسیب‌زا باشند و آن‌ها را با مشکلاتی مواجه کنند. پس به یاد داشته باشید که برای فرار از تنهایی و پر کردن اوقات فراغت خود، هرگز با افرادی که آن‌ها را به اندازه کافی نمی‌شناسید و همچنین افرادی که دچار ناهنجاری‌های اخلاقی هستند، معاشرت و نشست و برخاست نکنید، چرا که به مرور زمان معاشرت با این افراد در شما اثرات نامطلوبی به جای می‌گذارد که جبران کردن آن‌ها قطعا کار راحتی نخواهد بود.

وسواس، از مهم‌ترین چالش‌های روحی در خوابگاه دخترانه

یکی دیگر از چالش‌هایی که افراد با ورود به محیط‌های جدید مثل خوابگاه دخترانه به آن دچار می‌شوند، مشکلات وسواس است که بیشتر خود را به شکل وسواس شست‌وشو در افراد نشان می‌دهد. به خصوص اگر فرد پیش‌زمینه این مشکل را دارا باشد، حتما با مشکلاتی عذاب آور و خسته کننده مواجه خواهد شد که البته کنترل و مهار کردن این مشکل، نیازمند وقت و تلاش و مراجعه به تراپیست و حتی در مواردی نیازمند مصرف دارو است. پس اگر زمینه این مشکل را دارید، بدانید که باید این مشکل را در خود کنترل کنید وگرنه زندگی خود و اطرافیانتان را دچار مشکلات جدی خواهید کرد.